Wolność od karmy

Freedom from the Bondage of Karma
83-7191-098-3
karma, joga, jogin, Indie, nirwana
takisobiejac

W ośmiu wykładach Swami Rama z różnej perspektywy rozważa najważniejsze zadanie stojące przed człowiekiem - zrozumienie samego siebie. Karmę rozumianą jako pochodną czynów i stanów, symbolizuje sznur spleciony z wielu nici, który trzyma jaźń w niewoli cierpienia i skazuje ją na wielokrotne wcielenia. Nici składające się na sznur karmy to czyny, myśli, pragnienia i ukryte skłonności drzemiące w pokładach podświadomości. Skutkiem tych poszczególnych elementów składowych karmy jest ciągłe pobudzenie umysłu i jego ukierunkowanie na zewnątrz w celu znalezienia ukojenia. Prowadzi to do zniewolenia przez liczne przedmioty, idee, fantazje i przyjemności, które zabiegają o uwagę umysłu.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Limbus, 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie