Kapliczka pamięci

Wydawnictwo: Libra
Meehoow

Książka, w której Andrzej Potocki wspaniałym, lirycznym językiem opowiada o ludziach niezwykłych, którzy tworzyli niepowtarzalny klimat Bieszczad, a których nie ma już wśród żywych. "Któregoś dnia znów przyszła wiadomość o śmierci kogoś znajomego. I kiedy obejrzałem się do tyłu, stał za mną długi szereg nieobecnych (...) Miałem wśród nich przyjaciół. Większość z nich przewinęła się przez moje...

"Któregoś dnia znów przyszła wiadomość o śmierci kogoś znajomego. I kiedy obejrzałem się do tyłu, stał za mną długi szereg nieobecnych (...) Miałem wśród nich przyjaciół. Większość z nich przewinęła się przez moje życie i tylko nielicznych znam z opowieści. Wszyscy w jakiś szczególny sposób zapisali się we wczorajszym Bieszczadzie, współtworzyli jego niepowtarzalny koloryt (...) Pomysł kapliczki zaczął się materializować, kiedy spotkałem Jacka Pysia, który wysłuchawszy mojej opowieści, zrobił jej projekt. Główne założenia sprowadzały się do tego, że ma to być kapliczka słupowa, prawdziwa dębowa beczka po piwie i Chrystus jak najbardziej frasobliwy (...) Bezpośrednio po ceremonii poświęcenia kapliczki nastąpiło przybicie do słupa tabliczek z nazwiskami tych o których powinniśmy pamiętać".

źródło opisu: http://www.turnia.pl/

źródło okładki: Wydawnictwo Libra

Meehoow | 2012-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Hołd złożony 37 barwnym postaciom "Bieszczadu". Aż dziwne, jak niewiele było wśród nich autochtonów - większość trafiła tam zrządzeniem losu i przeważnie już została. Ci poeci, rzeźbiarze, filmowcy, GOPR-owcy, ale i drwale, farmerzy czy typowe zakapiory, którzy przechadzają się już wyłącznie na niebiańskich połoninach, doczekali się swojej Kapliczki Pamięci. Nie tylko tej, w postaci rzeźby i imiennych tabliczek, ale również i tej papierowej, bo dzięki niej przestali być niemal anonimowi dla nieznających ich na co dzień. I choć na tych kartach ich życiorysy są krótkie, to przeważnie niesztampowe i niezwykle wymowne, dlatego warto je poznać.

papi25 | 2013-08-21
ottefugl | 2018-05-18