Tyrania chwili. Szybko i wolno płynący czas w erze informacji

Tłumaczenie: Grzegorz Sokół
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
8 (17 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Tyranny of the moment : fast and slow time in the information age
czas, socjologia, psychologia
robaczek

Książka traktuje o kształtowaniu się społeczeństwa informacyjnego i przedziwnych społeczno - kulturowych skutkach ubocznych tego procesu. Wzrost gospodarczy oraz technologie oszczędzające czas, a zwiększające efektywność sprawiły, być może, że jesteśmy dziś bogatsi, bardziej wydajni i mamy więcej czasu na własne zajęcia. Są jednak istotne powody do podejrzeń, że doprowadziły również do czegoś dokładnie odwrotnego. Większa elastyczność odbiera nam elastyczność, a większa możliwość wyboru ogranicza wolność. Dlaczego, w przeciwieństwie do oczekiwań, przeważająca część z nas ma dziś mniej czasu niż kiedyś? Czemu w społeczeństwie opętanym teraźniejszością i bliską przyszłością brakuje nam dobrych, politycznie dojrzałych wizji przyszłości? I dlaczego ciągle nam się wydaje, że otwieranie Microsoft Worda trwa za dugo? Odpowiedzi wskazują na nadmierną złożoność oraz na zbyt szybkie obroty mechanizmu przemian kulturowych.

źródło opisu: PIW, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

magdat | 2014-08-18

Warto przeczytać i zastanowić się, dokąd ten świat zmierza. Pędzimy i pędzimy,ciągle brakuje nam czasu. Każdą chwilę trzeba czymś wypełnić. A i tak nie uda nam się wszystkiego przeczytać, wszystkiego dotknąć.Smutne, ale prawdziwe. Tak już chyba musi być.

Helena | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017