Granice w relacjach małżeńskich

Buondaries in Mariage
978-83-7492-005-6
poradniki
Sówka

W takim stopniu, w jakim czujesz się wolny, by odmówić czegoś małżonkowi, możesz również zgodzić się na to, czego pragnie. Dlatego dla dobra małżeństwa czasami warto powiedzieć: „Nie mogę wyrazić na to szczerej zgody, dlatego tym razem muszę ci odmówić”. Kiedy wytyczamy granice i ich przestrzegamy, to nie tylko komunikujemy współmałżonkowi: „Kocham cię, lecz nie będę płacić za twoje...

Kiedy wytyczamy granice i ich przestrzegamy, to nie tylko komunikujemy współmałżonkowi: „Kocham cię, lecz nie będę płacić za twoje problemy”, ale swoją postawą pomagamy mu w osobistym rozwoju i osiąganiu koniecznej dojrzałości. Granice bowiem sprzyjają rozwojowi miłości. Ludzie, którzy nieustannie pracują nad swoim (a nie małżonka) charakterem, potrafią wytyczać i szanować granice w małżeństwie, są dojrzałymi osobami. Z drugiej strony ci, którzy obawiają się słowa NIE, pozostają ludźmi pozbawionymi dojrzałości. Dobrą nowiną dla wszystkich małżeństw jest to, że nie jesteśmy zdeterminowani zachowaniami i problemami partnera. Każdy z małżonków może uniknąć losu ofiary niedojrzałego partnera i trudności, które on przeżywa, co więcej, może zmienić charakter łączącego ich związku.

Książka wskazuje, jak można zmienić relacje małżeńskie na lepsze, nawet jeśli druga osoba nie jest tym zainteresowana. Proces zmian rozpoczyna się jednak zawsze od wzięcia odpowiedzialności za własną część problemu, ponieważ granice można wyznaczyć tylko tej osobie, nad którą ma się władzę - samemu sobie.

Nie ma większego błogosławieństwa dla każdej, bez wyjątku, osoby niż dojrzały charakterem współmałżonek, który wie, jak stosować granice w swoim własnym życiu. Taka osoba wywiera nieoceniony wpływ na życie swojego partnera, skutecznie ucząc go szacunku dla innych, samokontroli i dojrzałości emocjonalnej. Taka osoba to skarb. Do takich osób lgną inni. Takie osoby sprawiają, że życie spędzone z nimi jest zawsze spełnione i szczęśliwe. Jeśli chcesz być taką osobą, to ta książka będzie dla ciebie niezbędnym przewodnikiem do osobistego i małżeńskiego sukcesu.

źródło opisu: http://vocatio.com.pl/

źródło okładki: http://vocatio.com.pl/

Serendipity | 2015-04-18

Książka została napisana z myślą o chrześcijańskich małżeństwach, ale POLECAM JĄ ABSOLUTNIE KAŻDEMU! Każdej osobie, której zależy na udanych relacjach z ludźmi, niezależnie od rodzaju relacji i światopoglądu.

Mimo iż nie lubię poradników to muszę przyznać, że ta książka jest naprawdę wartościowa. Można się przyczepić do jej formy, niektórym pewnie będą przeszkadzały cytaty z Biblii, ale dla mnie ważne jest przesłanie.

Najkrócej książkę można podsumować sentencją „wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”. Aby wolność w relacji dwojga ludzi miała rację bytu konieczne jest wyznaczanie granic. Nie jest to proces ani łatwy ani przyjemny, ale gwarantuje zachowanie osobistej odrębności. Podstawą jedności w relacji są dwie pełne osoby. Dzięki temu, że obcujemy z kimś odmiennym od nas możemy się rozwijać.

Rolą związku w naszym życiu jest rozwój. Najczęściej rozwój nie dokona się jednak bez cierpienia, konfliktów i przeszkód, z którymi musimy się...

Sówka | 2012-06-18
Przeczytana: 27 maja 2012

Jest książką ,którą się czyta z przyjemnością. Jednak potrzeba chwili zastanowienia i refleksji nad Sobą. Ale w ogólnym rozrachunku przynosi bardzo ciekawe spojrzenie na rzeczywistość ze strony Wybawiciela, który poświęcając się zaczyna narzekać i staje się ofiarą.I tutaj zaczyna się Trójkąt Uzależnienia. Kiedy wytyczamy samym sobie granice , stwarzamy środowisko umożliwiające partnerowi swobodny wybór i rozwój.:D Super, nie jest łatwa, ale przyjemna a co najważniejsze przynosi ukojenie.!

madrill | 2014-10-09
Przeczytana: 03 października 2014

Dobra książka, na pewno bardzo pomocna dla małżeństw w kryzysie. Jest napisana w duchu "amerykańskiego chrześcijaństwa", co może niektórym przeszkadzać, ale jest naprawdę dobra, daje dużo do myślenia, wiele rozjaśnia. Pomaga zdjąć z ramion ciężar za wszystko i za wszystkich. Polecam!

Dotta | 2016-12-01
Przeczytana: styczeń 2017

Nie przemawia do mnie....

mmajkao | 2017-03-08
spleen1981 | 2017-01-17