O miłości Jezusa i inne pisma

Tłumaczenie: Agnieszka Kuciak
Wydawnictwo: AA
Savonarola, La Sucre alle radici, Trattati ascetici
978-83-61060-93-2
religia
Marcin

Historycy nazywali go szaleńcem i fantastą. Ale naprawdę było to pobożny i gorliwy dominikanin, którego Kościół prawdopodobnie wkrótce ogłosi świętym. “Chrystus wiele za mnie wycierpiał” - ostatnie słowa, które Savonarola wypowiedział przed spaleniem na stosie z wyroku Inkwizycji, były jego najważniejszym kazaniem. Niniejszy wybór pism tłumaczy głęboki sens tych słów i odkrywa święte oblicze...

Niniejszy wybór pism tłumaczy głęboki sens tych słów i odkrywa święte oblicze Savonaroli: duchowego mistrza, doświadczonego nauczyciela i przewodnika w drodze do świętości.

źródło opisu: Wydawnictwo AA, 2009

źródło okładki: http://www.religijna.pl/product_info.php/writers_i...»

Tytus | 2019-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

Hieronim Savonarola, dominikański mnich z Florencji, postać wielce kontrowersyjna. Podobno. Bo podczas czytania jego traktatów teologicznych i przeżyć mistycznych, doszedłem do wniosku, iż niesłusznie przypięto mu łatkę surowego mnicha, który z nienawiścią patrzy na wszystkich wokół. Miał oczywiście swoje poglądy polityczne (popierał Francuzów podczas rozpoczętych wojen włoskich), krytykował papieża Aleksandra VI (na podstawie tekstów św. Tomasza z Akwinu!), jednakże z jego pism wyłania się Miłość do Boga, i pogarda do dóbr doczesnych (co by się przydało niektórym przedstawicielom duchowieństwa katolickiego!), oraz Nadzieja w Opatrzność Boską. Świetna lektura na kończący się Wielki Post. Serdecznie polecam i dziękuję za uwagę!

Artur Kiela | 2013-12-02
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Żarliwość zawsze na propsie.