Rozliczenie z kolonializmem

Cykl: Wprowadzenie do imaginarium literatury afrykańskiej (tom 2)
Wydawnictwo: TRIO
Anna

Książka ta jest drugim tomem dotyczącym zbiorowego świata wyobraźni, z jakim mamy do czynienia w literaturze Afryki subsaharyjskiej, tworzonej w języku angielskim i francuskim. Autor przedstawia w nim sposób, w jaki sytuacja kolonialna oraz różne związane z nią zjawiska kulturowe ukazywane są w literaturze tego kontynentu. Rozliczenie z okresem kolonialnym jest jednym z dominujących tematów...

Rozliczenie z okresem kolonialnym jest jednym z dominujących tematów literatury afrykańskiej lat 50. i 60. XX wieku. Doświadczenie kolonialne przekształciło bowiem rzeczywistość afrykańską w sposób głęboki i nieodwracalny, dotykając niemal wszystkich dziedzin życia. Konieczne było zarówno dokonanie rachunku krzywd, jak i poszukiwanie tożsamości przez poddanie rewizji tego obrazu rzeczywistości, który został narzucony przez Europejczyków. Janusz Krzywicki skupia się na zagadnieniach, które uznaje za szczególnie istotne dla owej literatury rozliczeniowej. —— dr hab. Alicja Wrzesińska

Książka Janusza Krzywickiego jest pozycją wyjątkową nie tylko w skali naszego kraju, ale też w afrykanistyce światowej, przynajmniej w aspekcie literackiego obrazu kolonialnej przeszłości Afryki. Rzadko się zdarza, aby tak poważna praca naukowa była napisana tak przystępnym językiem, w sposób logiczny i zwięzły, dostępny nie tylko dla fachowców, ale też dla przeciętnego czytelnika. —— prof. dr hab. Stanisław Piłaszewicz

źródło opisu: IV strona okładki

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!