Noc w Lizbonie

Okładka książki Noc w Lizbonie
Erich Maria Remarque Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury literatura piękna
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Mistrzowie Literatury
Tytuł oryginału:
Die Nacht Von Lissabon
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2010-04-13
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-13
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381884433
Tłumacz:
Ryszard Wojnakowski
Tagi:
literatura niemiecka II wojna światowa
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Z pamiętnika emigranta



676 82 4

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
593 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
745
699

Na półkach: ,

Ponure piekło i niebezpieczny raj spotykają się w jednym punkcie, drwiąc sobie z ludzkich marzeń o życiu w pokoju. W tym jednym miejscu cumuje statek, który nie będąc tajemniczym nie przyciągnie naszej uwagi jako coś egzotycznego. On jest realny aż do bólu. Tak bardzo realny jak okrutna jest rzeczywistość wokół niego. To ostatni dzwonek ku wolności, którą tylko nieliczni osiągną. Ci szczęśliwcy mogą być pewni, że umknęli zagrożeniu. Ale większość pozostałych poza trapem ludzi, odbije się od burty i potoczy dalej ku szczęściu w kierunku kolejnych niedomkniętych furtek. Odniosłem wrażenie, że książka którą przed chwilą przeczytałem jest jak grób do którego tak naprawdę złożyłem wszystkich najważniejszych jej bohaterów. Jeszcze w tym grobie trwa zabawa, jeszcze świat się bawi w najlepsze w rytm tanga. Ale ciemność nadciąga jak płyta nagrobna. To Europa kończy swój dzień aby zatopić się w mrokach wojny.

Erich Maria Remarque stawia przed nami wiele fundamentalnych pytań. Co jest szczęściem? Jak można przeżywać życie w obliczu niebezpieczeństwa i w jaki sposób stres rzeczywistości ma wpływ na miłość? Zastanawiając się nad odpowiedziami można wysnuć wniosek, że wszystko zależy od tego po której stronie stoimy. Jeśli to będzie zaszczuta egzystencja niemieckiego antyfaszysty to z pewnością widok może nas zatrwożyć. Jak pokazuje Remarque, Niemcy to nie tylko rasa zdobywców. Wielu z nich było również zwierzyną łowną dla gestapo.

"Noc w Lizbonie" uczy szacunku dla bólu. Zarówno tego fizycznego jak i uczuciowego. Nie ma nic gorszego niż brak możliwości pomocy dla osoby, którą się najbardziej kocha. Były momenty, kiedy ta powieść przytłaczała mnie natężeniem swoich emocji. Jednak odczuwałem to znęcanie się nade mną w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Z jednej strony szacunek dla bólu wynikającego z rozterek a z drugiej brak szacunku dla ludzkiego życia. Sam autor przyznaje, że śmierć co chwila chwyta naszą rękę i szarpię nią, żebyśmy się nigdy nie zatrzymywali. Taki pociąg do śmierci, im szybciej czas upływa tym szybciej umieramy. Kiedy pierwszy raz przeczytałem chyba najbardziej znaną powieść Remarque'a, "Na zachodzie bez zmian", to pomyślałem, że to jedynie piewca pacyfizmu i pisarz wojny. Ale z każdą kolejną książką nabrałem przekonania, że źle go oceniłem. Za każdym następnym razem pokazał mi w jaki sposób potrafi pisać o ludzkich marzeniach, nadziejach i uczuciach. Ucieczka jest bardzo ważnym tematem, często dominującym w jego twórczości. Jednak przedstawienie jej w tak pasjonujący sposób nasuwa myśl, że Remarque to geniusz.

"Noc w Lizbonie" to opowieść opowiedziana w innej opowieści. Muszę przyznać, że kiedy zawarte w niej okrutne wspomnienia biegły coraz szybciej to chciałem poznać je jak najmocniej. Właśnie w powodu ogromnego realizmu w przedstawianiu dylematów moralnych autora. Lepiej nie zdradzać fabuły powieści, starałem się tylko przedstawić swoje wrażenia. Jednak jeśli tylko wyobrazicie sobie okręt zacumowany w lizbońskim porcie, to z pewnością nabierzecie odwagi na podróż przez pół Europy aby tylko tam dotrzeć. I to oczywiście z Remarque.

Ponure piekło i niebezpieczny raj spotykają się w jednym punkcie, drwiąc sobie z ludzkich marzeń o życiu w pokoju. W tym jednym miejscu cumuje statek, który nie będąc tajemniczym nie przyciągnie naszej uwagi jako coś egzotycznego. On jest realny aż do bólu. Tak bardzo realny jak okrutna jest rzeczywistość wokół niego. To ostatni dzwonek ku wolności, którą tylko nieliczni...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 569
  • Chcę przeczytać
    1 511
  • Posiadam
    308
  • Ulubione
    85
  • Teraz czytam
    28
  • 2023
    22
  • Chcę w prezencie
    19
  • 2022
    16
  • Klasyka
    16
  • Literatura niemiecka
    15

Cytaty

Więcej
Erich Maria Remarque Noc w Lizbonie Zobacz więcej
Erich Maria Remarque Noc w Lizbonie Zobacz więcej
Erich Maria Remarque Noc w Lizbonie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także