Shadow and Bone

Shadow and Bone
angielski
Yael

Inne wydania

Surrounded by enemies, the once-great nation of Ravka has been torn in two by the Shadow Fold, a swath of near impenetrable darkness crawling with monsters who feast on human flesh. Now its fate may rest on the shoulders of one lonely refugee. Alina Starkov has never been good at anything. But when her regiment is attacked on the Fold and her best friend is brutally injured, Alina reveals a...

Alina Starkov has never been good at anything. But when her regiment is attacked on the Fold and her best friend is brutally injured, Alina reveals a dormant power that saves his life—a power that could be the key to setting her war-ravaged country free. Wrenched from everything she knows, Alina is whisked away to the royal court to be trained as a member of the Grisha, the magical elite led by the mysterious Darkling.

Yet nothing in this lavish world is what it seems. With darkness looming and an entire kingdom depending on her untamed power, Alina will have to confront the secrets of the Grisha…and the secrets of her heart.

źródło opisu: www.amazon.com

źródło okładki: www.amazon.com

wiejskifilozof | 2015-11-20

Rosja ? Tak,to była Rosja.Ale,taka fantastyczna i czytało się bardzo dobrze.
Dla mnie,fana fantasty.To była uczta smaku,literackiego.
Te wilkory,cóż niezłe stwory.Bohaterka,miotająca z dłoni światłem.Też,się podobała.
Bo fajną moc magiczną miała,
Przyjemne to było,takie czytanie,
Pora na gwiazdek,ocenianie.

Virginia | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

"Nie ma też nic złego w byciu jaszczurką. Chyba że ktoś się urodził, by być jastrzębiem."

Z twórczością Leigh Bardugo spotkałam się już wcześniej. Zaczęłam swoją przygodę z Griszami od "Szóstki Wron". Choć obie książki należą do innych cykli, dobrze jest zapoznać się z trylogią, która wszystko zapoczątkowała. Która wprowadza czytelnika w świat Griszów i sprawia, że wsiąkamy w ten czarujący choć niebezpieczny klimat.

Ravka, kiedyś potężna, dziś oblegana przez wrogów i podzielona przez Fałdę Cienia. Wielkie pasmo ciemności zamieszkiwane przez najstraszniejsze potwory. Nikt nie ma już nadziei na to, że Ravka w końcu się połączy, a Fałda Cienia zostanie zniszczona. Pojawia się jednak pewien promyk nadziei na lepsze jutro. Tym promykiem okazuje się być Alina Starkov. Na pozór zwykła dziewczyna, która w środku skrywa światło gotowe do walki z ciemnością.

Sięgając po tę książkę byłam przygotowana na coś równie dobrego jak "Szóstka Wron", a może i lepszego. Czy to dostałam?...

myślnik | 2013-10-23
Przeczytana: 22 października 2013

Dlaczego niby ta książka ma być najlepszym młodzieżowym fantasy ostatnich lat?!
Co w niej niby tak wyjątkowo porywającego?!
I czemu za każdym razem jak pojawia się coś rzekomo nowego(bo pomysły to powielane kalką historie)reklamy palą nasze oczy,kwileniem nad genialnością danej pozycji?!

Jako stary morski wilk czytelniczy,potrzebuję naprawdę czegoś osobliwego,żeby zostać uwiedzionym po raz kolejnym.
"Cień i kość"to w dużym skrócie magia.
Czy nie było już o magii i niezwykłych zdolnościach?!
Czy niczego nieświadome dziecko,nie nosiło już w sobie ukrytego daru?!
Czy nagle omawiany dar nie ujawnił się w dramatycznym momencie,powalając otaczających ludzi blaskiem i szokiem?!
Jeśli pokiwacie głowami na nie,to zwątpię,że naprawdę czytacie.
To wszystko już było.
Autorka pięknie opakowała to w klimat zimnej,mroźnej i nękanej Rosji.
Wymyśliła całkiem zgrabne nazwy własne dla określenia stopnia mocy i samego faktu jego posiadania.
Taka elita,wyjątkowi ludzie ze względu na dar co się zwą...

Aksamitt | 2014-09-28

Zapewne znawczynią fantasy nie jestem, ale tematyka magii, nagle odkrywanych zdolności u dzieci to stary wątek wciąż powielany. I jak przystało na amerykańska literaturę czy film jest jeden superbohater, który sprosta kazdemu wyzwaniu, choćby to było kilkuletnie dziecko. Przecież zawsze pod ręką jest jakaż magia więc nie ma strachu (no,może tylko emocje;)) że się nie uda i żadne niebezpieczeństwo nie zagraża na tyle by nie móc kontrolowac sytuacji, wszystko da sie okiełznać.
Piszę trochę z przekąsem, bo jak widzę takie opisy, że "jeden z najlepszych ostatnich lat w tym gatunku" to przypomina mi się kilkadziesiąt innych, o ktorych dokładnie to samo pisali wydawcy w swoim czasie ;)
Jednak to nie znaczy, że książka jest kiepska. Jedynie co tematyka trochę się juz przejada choć sposób podania przyjemny.Jak najbardziej dla fanów gatunku, bo uważam, że moze sie spodobać i to tak młodzieży jak i starszym.

patusia_dorota | 2015-08-02
Przeczytana: 07 lipca 2013

„Nie jestem Griszą.”

Czasem słowa przychodzą do mnie same, czasem z mocą próbuję je wykrzesać z mojej głowy. Niekiedy mimo ciekawej pozycji mam wielki problem z zabraniem wrażeń ułożeniem słów w zdania. Patrzę na książkę i czuję pustkę. Niestety tym razem czuję się podobnie. Patrzę na tytuł, przypominam sobie zdarzenia, ale nie mogę zacząć, wszystkie myśli umykają. Gdy powoli jakoś chwytam, umyka mi w jeszcze szybszym tempie. Jednak wiem, że to wszystko jest we mnie, czasem tylko nie potrafię wydostać tej mocy na zewnątrz.

Kiedyś...
Dwoje dzieci, chłopiec i dziewczynka, on zawsze uśmiechnięty, choć nieśmiały, ona poważa i skryta i chuda. Mimo różnic zaprzyjaźnili się. Razem spędzają każdy dzień.
Teraz.
Dzieci dorosły, razem służą w wojsku, mimo dawnej przyjaźni co raz więcej zaczyna ich różnić. Razem z innymi żołnierzami mają przejechać przez Fałdę Cienia, niebezpieczne miejsce, które wiele stuleci temu stworzył Grisz o wielkiej mocy. W czarnej mgle nie ma życia, a jego granic...

Weronika | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

"Całe życie szukam sposobu, by to wszystko naprawić. Ty jesteś moim pierwszym promykiem nadzieji od bardzo długiego czasu."

"Cień i kość" to moja pierwsza książka autorstwa Leigh Bardugo.Ta pozycja już od dawna była na mojej liście do przeczytania.Jednakże z braku czasu,nigdy nie mogłam jej albo zacząć,a później skończyć.Mówiąc szczerzę to co jest napisane na końcu książki nie zachęciło mnie do wypożyczenia.Dopiero opinia przyjaciółki skłoniła mnie do przeczytania. Za co jestem jej wdzięczna.Początek i zakończenie GENIALNE.Ciekawe,tajemnicze,zagadkowe,wzbudzające wiele emocji ,po prostu fantastyczne.Jednak środek już mi się mniej podobał.Nie tego oczekiwałam.Lekko się zawiodłam.Jednak trzeba przyznać,że wszystko co przeczytałam było dla mnie tajemnicze.Moje przypuszczenia się nie spełniły.Dlatego duży plus.

Alina Starkow nie ma rodziców,domu,przyjaciół.Wychowywała się w pewnym majątku,gdzie jego właściciel pomagał biednym i potrzebującym dzieciom.Jej jedynym przyjacielem...

Cassiel | 2013-07-03
Przeczytana: 27 czerwca 2013

„-Nie jestem przyzwyczajona do tego, że ludzie chcą mnie zabić.
-Naprawdę? Ja już prawie nie zwracam na to uwagi.”

Nie będę nikogo oszukiwać, ale w przypadku tej powieści to właśnie w pierwszej kolejności okładka zadecydowała o tym czy ją przeczytam. Dopiero na drugim miejscu uplasował się opis, a później jej sukcesy i inne dodatki. Zdaję sobie sprawę z tego, że kolejność powinna być inna, ale tak czy siak - nie żałuję, ponieważ książka stała się moim faworytem czerwcowym!

Alina Stakov jako asystentka kartografa nie spodziewałaby, że w jej życiu może wydarzyć się coś niezwykłego. Spędziła dzieciństwo w sierocińcu, w którym wszystko nie miałoby sensu, gdyby nie pewien chłopiec, który potrafił ją rozbawić i sprawić by była szczęśliwa. To Mal, który teraz jest jej jedynym przyjacielem, coraz bardziej się od niej oddaającym. Jednak rozmyślania o uczuciach i przyszłości kartografki szybko zbiegają na dalszy plan, ponieważ najbliższym planem nie tylko jej ale i całej armii będzie...

Martha Oakiss | 2015-09-23
Przeczytana: wrzesień 2015

Obawiałam się. Czekała na mnie skomplikowana kraina oparta na mieszańce różnych państw i wiedziałam, że przyswojenie tych informacji nie będzie łatwe. Ale co będzie, gdy już się oswoję?

STRACH
Zawsze, gdy rozpoczynam jakąś serię fantasy, odczuwam pewien strach. Boję się tworzonych przez autorów nowych krain, map, specyficznego nazewnictwa. W takich wypadkach problemy z zebraniem myśli, rozpoznaniem terenu i zapamiętaniem hierarchii pojawiają się zawsze. Te same obawy towarzyszyły mi, gdy sięgałam po Cień i Kość, pierwszy tom trylogii Grisza.

GRISZA
Wytłumaczmy najpierw, czym jest Grisza. A właściwie – kim? Griszowie to żołnierze, mistrzowie magii, którzy nie dość, że są piękni, to jeszcze władają nadludzkimi mocami.
Griszami takimi nie są Alina i Mal, główne postaci tej historii. Lata temu trafili na dwór księcia jako sieroty, teraz, dziesięć lat później, wędrują wraz z pułkiem przez krainę Ravka, przez Fałdę Cienia, czyli niezwykle niebezpieczny teren. Kiedy atakują ich...

Aleksandra | 2013-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 04 lipca 2013

Dawno nie czytałam prawdziwej powieści fantasy. Takiej książki, która rozbawiłaby mnie, a równocześnie zachwyciła wspaniałą akcją. Brakowało mi historii przypominającej mi to, jak byłam młodsza i zaczynałam przygodę z tym wspaniałym gatunkiem. Na półkach księgarni jest coraz mniej tego typu powieści, jednak z wybawieniem przybyło wydawnictwo Papierowy Księżyc, a z nim – „Cień i kość”.

Leigh Bardugo to amerykańska pisarka, która dorastała w Los Angeles. Pracuje jako charakteryzatorka w L.B. Benson. Mieszka aktualnie w Hollywood i można ją niekiedy usłyszeć, jak śpiewa ze swoim zespołem – Captain Automatic. Jak widać na załączonym obrazku – prawdziwa artystyczna dusza. Jej debiutancka powieść „Cień i kość”, wchodząca w skład „Trylogii Grisza” podbiła listy bestsellerów. Trafiła na szczyt notowań według New York Times, a prawa do ekranizacji wykupił producent filmów o „Harrym Potterze”!

Ravka straciła na swej świetności – niegdyś potężne i dumne państwo kuli się pod naporem Fałdy...

kasandra_85 | 2013-06-14
Przeczytana: czerwiec 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.