Rytmy i antyrytmy biologiczne

Seria: Omega
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
biologia
Wkp

Intencją autora było wykazanie, że rytmy biologiczne istnieją i że fakt ten nie może być podawany w żadną wątpliwość. Dlatego też w książce są ukazane liczne przykłady normalnych rytmów okołodobowych, sezonowych i długookresowych oraz przykłady rytmów zakłócających przebieg ważnych procesów życiowych. Te ostatnie rytmy, mogące doprowadzić do zagłady organizmu, zostały przez autora określone pojęciem „antyrytmów biologicznych”. W świetle przedstawionych faktów wyraźnie rysuje się nadrzędna rola czynników zewnętrznych – takich jak wpływy kosmiczne, rytmy Księżyca, zmienność sezonowa, przemiany dnia i nocy, nawet uwarunkowania społeczne – które to czynniki mają zdecydowany wpływ na wszystkie rytmy biologiczne.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1980

źródło okładki: literacki24.pl