Okładka książki Pod wulkanem

Pod wulkanem

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie Literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Krystyna Tarnowska
Under The Volcano
wydawnictwo
Dom Wydawniczy Rebis
typ
papier
jagarkar
7.39 (114 ocen i 12 opinii)

Opis książki

John Huston nakręcił na podstawie tej powieści fi lm z udziałem Alberta Finneya i Jacqueline Bisset. Opowieść o ostatnim dniu życia Geoffreya Firmina, brytyjskiego konsula w Cuernavace (tu pod indiańską nazwą Quauhnahuac) w Meksyku. Tego dnia – w Zaduszki 1938 roku – konsul dochodzi do kresu drogi znaczonej pogrążaniem się w alkoholizmie i poszukiwaniem absolutu. Niezwykła sceneria, gęsta atmosfe...

Opowieść o ostatnim dniu życia Geoffreya Firmina, brytyjskiego konsula w Cuernavace (tu pod indiańską nazwą Quauhnahuac) w Meksyku. Tego dnia – w Zaduszki 1938 roku – konsul dochodzi do kresu drogi znaczonej pogrążaniem się w alkoholizmie i poszukiwaniem absolutu. Niezwykła sceneria, gęsta atmosfera, splątane uczucia, nagromadzenie wizji, halucynacji.

Dom Wydawniczy REBIS spośród dzieł Malcolma Lowry’ego (1905–1957) opublikował w serii „Mistrzowie literatury” także Prom na Gabriolę, Ultramarynę oraz Usłysz nas, Panie, z niebios, miejsca Twego.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

źródło okładki: Katalog Rebis 2012 (PDF): http://www.rebis.com.pl/...»

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
emerenc | 2012-06-27
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Wielowymiarowa i naszpikowana symboliką powieść, którą można odczytywać na wiele sposobów, np. jako rozprawę o alkoholizmie, głos w sprawie wojny domowej w Hiszpanii albo odebrać ją bardziej uniwersalnie jako książkę o poczuciu winy… i jeszcze do tego nawiązania do kabały.

Dla mnie ten jedyny twór Lowry’ego, który nie oparł się upływowi czasu, to przede wszystkim historia miłości. Takiego uczucia, o którym każdy człowiek podświadomie marzy – stanowiącego urzeczywistnienie koncepcji dwojga ludzi pasujących do siebie tak idealnie jak połówki jabłka, którzy dokonują autodestrukcji żyjąc osobno, z dala od siebie. Tego typu idealne połączenie okazuje się nie być wystarczająco trwałym, aby oprzeć się mrokowi tkwiącemu we wnętrzu każdego człowieka, głosowi rozkazującemu niszczyć to, co dobrego udało się z tak wielkim trudem stworzyć. Miłość okazuje się być równie śmiertelnym zagrożeniem dla życia jednostki co nienawiść. Dwoje ludzi kochając się, doprowadza do obopólnej zagłady.

Niezmiernie...

oliwa | 2013-09-17

„Pod wulkanem” to jedna z najsłynniejszych powieści o pijaństwie, chociaż trzeba raczej powiedzieć: o alkoholizmie. Nie ma tu chyba słowa o romantycznej, przygodowej stronie picia; jest choroba prowadząca do piekła.
Bohaterów jest troje: Konsul, jego żona i jego brat. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia w meksykańskiej miejscowości Quauhnahuac (dobre, co?), jednak w dialogach i retrospekcjach wędrujemy z bohaterami po całym świecie. Lowry z imponującą swobodą przemierza kraje i kultury, ich historię, mity i poezję, splatając je w opowieść o daremności życia. Obrazy, które tworzy, są dotkliwie sugestywne, również dzięki scenerii, tak że w końcu tracimy orientację, delirium to czy Meksyk, klimat czy kac.
Świetne postaci, świetny język. Książka czasem nużąca, ale to jednak kawał dobrej literatury.

AleksandraMaria | 2010-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2010

Powieść o piekle alkoholizmu, ale też o miłości i poszukiwaniu własnej definicji wolności. Doskonała konstrukcja, ciekawe operowanie czasem, bogactwo aluzji literackich, mitologicznych i biblijnych.

Jerzymosevitz | 2013-12-01

Że los bohatera jest moim losem, to pewne. Każdy wrażliwy człowiek z misją odnalezienia Boga (Miłości?) pogrąża się, i nie jest ważne w czym i przez co. Koniec, tak czy owak, nadciąga. Pozostaje pytanie kiedy nastąpi?
"Czymże jest człowiek, jeżeli nie maleńką duszą utrzymującą zwłoki w pozycji stojącej?"

Malcolm Lowry
"Pod wulkanem"

GabrielL | 2011-07-20
Przeczytana: 10 listopada 1973

To jedna z moich "kultowych" książek. Wracam do niej wtedy, kiedy ludzie z jakimi mam do czynienia przemieniają się w bestie łaknące tylko mojej klęski albo ogólnie zgłady...bo tak męczą się sami ze sobą, w swoim "nibyżyciu"

olicaDiablica | 2010-08-10

smutna i trudna. w dodatku całkowita achronologia, która nie sprzyja w orientowaniu się w myślach pijaka, jego brata i byłej żony- aktualnej kochanki (?)

Pestilentia | 2013-06-08

Trudna rzecz.. Jedna z niewielu książek, w której żadnego z bohaterów nie obdarzyłam jakąkolwiek sympatią, wszyscy to egoiści. Klimat książki jest niesamowity.

asymon | 2010-11-25
Przeczytana: 22 listopada 2010

Znaleziona na "taniej książce", okazała się niespodziewanie bardzo dobrą lekturą. Kluczem do sukcesu jest przebrnąć przez pierwszy rozdział.

AnnaP | 2014-06-06
Przeczytana: 31 maja 2014

Nie mogłam znieść tej książki ani po polsku, ani po angielsku. Nie dotrwałam nawet do połowy i nie żałuję swojej decyzji, żeby nie kontynuować. Okropnie nieciekawy sposób narracji i te ciągnące się kilometrami przemyślenia.. Okropności.

Amarcord | 2011-10-31
Przeczytana: 2009 rok

Wyjątkowe arcydzieło.
Trzeba jeszcze przeczytać, nie raz.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Piotr Rowicki
    39. rocznica
    urodzin
    A może rzeczywiście stwórca położył się i zasnął?
    Może jest tak, że każdy ma swojego boga i mój od miesiąca drzemie. Zdaje mu się, że ledwo głowę przyłożył do poduszki. Wstawaj! Gdziekolwiek jesteś. Nie może tak być, tak dalej być nie może.
  • Donna Leon
    72. rocznica
    urodzin
    Zawsze bałem się ludzi, którzy w swoim mniemaniu posiedli prawdę. Są gotowi zrobić wszystko, nawet pozmieniać fakty i tak je wymodelować, by do niej pasowały.
  • Maurice Maeterlinck
    152. rocznica
    urodzin
    Każda bowiem ich czynność wiąże się nierozerwalnie z błękitem nieba, z rozkwitem łąk, pól i lasów, z najrozkoszniejszą porą w ciągu całego roku.Pszczoły to dusza, dusza lata, to zegar znaczący okres dosytu i bujności życia, to skrzydło polatującej woni, to samoświadomość promieni słońca, to pobrzęk... pokaż więcej
  • Michael Jackson
    56. rocznica
    urodzin
    Sukces zawsze przynosi uczucie osamotnienia. To prawda. Ludzie myślą, że jesteś szczęśliwy, że masz wszystko. Myślą, że możesz pojechać, gdzie chcesz i robić to, na co masz ochotę, ale w tym tkwi sedno sprawy. Człowiek tęskni za czymś co miałoby prawdziwą wartość.
  • Nancy Holder
    61. rocznica
    urodzin
    -Przyjaciele chcą nam pomóc wydostać się z Francji! Stworzymy nowe Zgromadzenie, najdroższy, oparte na świetle, zapomnimy o okropnościach, które czyniły nasze rodziny-mówiąc to poczuła,że jej zęby chwieją się w dziąsłach.-Morderczyni!-ryknął na nią wściekle- Zdrajczyni!.
  • Isayama Hajime
    28. rocznica
    urodzin
    Tego dnia ludzkość przypomniała sobie strach, kiedy to "oni" rządzili światem. Upokorzenie... Życia w klatce...
  • Mary Norton
    22. rocznica