Pod wulkanem

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie Literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Krystyna Tarnowska
Under The Volcano
wydawnictwo
Rebis
typ
papier
jagarkar
7,42 (137 ocen i 13 opinii)

Opis książki

John Huston nakręcił na podstawie tej powieści fi lm z udziałem Alberta Finneya i Jacqueline Bisset. Opowieść o ostatnim dniu życia Geoffreya Firmina, brytyjskiego konsula w Cuernavace (tu pod indiańską nazwą Quauhnahuac) w Meksyku. Tego dnia – w Zaduszki 1938 roku – konsul dochodzi do kresu drogi znaczonej pogrążaniem się w alkoholizmie i poszukiwaniem absolutu. Niezwykła sceneria, gęsta...

Opowieść o ostatnim dniu życia Geoffreya Firmina, brytyjskiego konsula w Cuernavace (tu pod indiańską nazwą Quauhnahuac) w Meksyku. Tego dnia – w Zaduszki 1938 roku – konsul dochodzi do kresu drogi znaczonej pogrążaniem się w alkoholizmie i poszukiwaniem absolutu. Niezwykła sceneria, gęsta atmosfera, splątane uczucia, nagromadzenie wizji, halucynacji.

Dom Wydawniczy REBIS spośród dzieł Malcolma Lowry’ego (1905–1957) opublikował w serii „Mistrzowie literatury” także Prom na Gabriolę, Ultramarynę oraz Usłysz nas, Panie, z niebios, miejsca Twego.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

źródło okładki: Katalog Rebis 2012 (PDF): http://www.rebis.com.pl/...»

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
emerenc | 2012-06-27
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Wielowymiarowa i naszpikowana symboliką powieść, którą można odczytywać na wiele sposobów, np. jako rozprawę o alkoholizmie, głos w sprawie wojny domowej w Hiszpanii albo odebrać ją bardziej uniwersalnie jako książkę o poczuciu winy… i jeszcze do tego nawiązania do kabały.

Dla mnie ten jedyny twór Lowry’ego, który nie oparł się upływowi czasu, to przede wszystkim historia miłości. Takiego uczucia, o którym każdy człowiek podświadomie marzy – stanowiącego urzeczywistnienie koncepcji dwojga ludzi pasujących do siebie tak idealnie jak połówki jabłka, którzy dokonują autodestrukcji żyjąc osobno, z dala od siebie. Tego typu idealne połączenie okazuje się nie być wystarczająco trwałym, aby oprzeć się mrokowi tkwiącemu we wnętrzu każdego człowieka, głosowi rozkazującemu niszczyć to, co dobrego udało się z tak wielkim trudem stworzyć. Miłość okazuje się być równie śmiertelnym zagrożeniem dla życia jednostki co nienawiść. Dwoje ludzi kochając się, doprowadza do obopólnej...

oliwa | 2013-09-17

„Pod wulkanem” to jedna z najsłynniejszych powieści o pijaństwie, chociaż trzeba raczej powiedzieć: o alkoholizmie. Nie ma tu chyba słowa o romantycznej, przygodowej stronie picia; jest choroba prowadząca do piekła.
Bohaterów jest troje: Konsul, jego żona i jego brat. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia w meksykańskiej miejscowości Quauhnahuac (dobre, co?), jednak w dialogach i retrospekcjach wędrujemy z bohaterami po całym świecie. Lowry z imponującą swobodą przemierza kraje i kultury, ich historię, mity i poezję, splatając je w opowieść o daremności życia. Obrazy, które tworzy, są dotkliwie sugestywne, również dzięki scenerii, tak że w końcu tracimy orientację, delirium to czy Meksyk, klimat czy kac.
Świetne postaci, świetny język. Książka czasem nużąca, ale to jednak kawał dobrej literatury.

AleksandraMaria | 2010-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2010

Powieść o piekle alkoholizmu, ale też o miłości i poszukiwaniu własnej definicji wolności. Doskonała konstrukcja, ciekawe operowanie czasem, bogactwo aluzji literackich, mitologicznych i biblijnych.

mm8371 | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Z nadzieją patrzysz na kufla dno
zostało jeszcze trochę piany
tam Afrodytę wypatrzyć chcesz
lecz wzrok Twój już pijany

I znów wychodzisz z piany pijany
z przybitą do ramion głową
szukasz gdzieś wyjścia lecz
wokół ściany zamknięte w krąg
zamknięte w krąg

Lowry na pewno nie był abstynentem...jako,że i ja w żadnej mierze nie
zasługuję na to niewątpliwie zaszczytne,czcigodne i sterylne miano,
podczas lektury postać Konsula wydała mi się szczególnie bliska i w
pewnym sensie znajoma.
Pijaństwo jako forma ucieczki,upodlenie,degeneracja własnej osoby,
uzależnienie fizyczne i psychiczne...nic nowego,ale...diabełek tkwi
w kieliszku i uśmiecha się zachęcająco.Genialne ukazane są stany
duszy i umysłu bohatera,który w rzadkich chwilach wychyla ciężką głowę
z oparów alkoholu,rozgląda się,analizuje,i podejmuje świadomie decyzję...tak wiem co robię i wiem czy to się musi skończyć.Trzeba
uszanować jego wybór,słabość jest niezmiennie wpisana w ludzką naturę
i raczej należy Konsulowi współczuć...

Jerzymosevitz | 2013-12-01

Że los bohatera jest moim losem, to pewne. Każdy wrażliwy człowiek z misją odnalezienia Boga (Miłości?) pogrąża się, i nie jest ważne w czym i przez co. Koniec, tak czy owak, nadciąga. Pozostaje pytanie kiedy nastąpi?
"Czymże jest człowiek, jeżeli nie maleńką duszą utrzymującą zwłoki w pozycji stojącej?"

Malcolm Lowry
"Pod wulkanem"

GabrielL | 2011-07-20
Przeczytana: 10 listopada 1973

To jedna z moich "kultowych" książek. Wracam do niej wtedy, kiedy ludzie z jakimi mam do czynienia przemieniają się w bestie łaknące tylko mojej klęski albo ogólnie zgłady...bo tak męczą się sami ze sobą, w swoim "nibyżyciu"

Pestilentia | 2013-06-08

Trudna rzecz.. Jedna z niewielu książek, w której żadnego z bohaterów nie obdarzyłam jakąkolwiek sympatią, wszyscy to egoiści. Klimat książki jest niesamowity.

olicaDiablica | 2010-08-10

smutna i trudna. w dodatku całkowita achronologia, która nie sprzyja w orientowaniu się w myślach pijaka, jego brata i byłej żony- aktualnej kochanki (?)

AnnaP | 2014-06-06
Przeczytana: 31 maja 2014

Nie mogłam znieść tej książki ani po polsku, ani po angielsku. Nie dotrwałam nawet do połowy i nie żałuję swojej decyzji, żeby nie kontynuować. Okropnie nieciekawy sposób narracji i te ciągnące się kilometrami przemyślenia.. Okropności.

asymon | 2010-11-25
Przeczytana: 22 listopada 2010

Znaleziona na "taniej książce", okazała się niespodziewanie bardzo dobrą lekturą. Kluczem do sukcesu jest przebrnąć przez pierwszy rozdział.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Alexandra Adornetto
    23. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jerzy Stuhr
    68. rocznica
    urodzin
    ...nie można z pychą mówić: mam szczęście! Nic mi nie będzie! Ej... A może do wczoraj je miałeś? A już dzisiaj go nie masz? Skąd to wiesz? I za każdy dzień tego szczęścia trzeba podziękować. Bo życie to jest takie pole minowe. Przeszedłeś kawałek? To podziękuj. I zrób następny krok. Jeden. Nie puszc... pokaż więcej
  • Samuel P. Huntington
    88. rocznica
  • Philip Carlo
    66. rocznica
  • Jesper Juul
    67. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, k... pokaż więcej
  • Ryszard Henryk Kordek
    51. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    13. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku