Pod wulkanem

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie Literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Krystyna Tarnowska
Under The Volcano
wydawnictwo
Rebis
typ
papier
jagarkar
7,42 (139 ocen i 13 opinii)

Opis książki

John Huston nakręcił na podstawie tej powieści fi lm z udziałem Alberta Finneya i Jacqueline Bisset. Opowieść o ostatnim dniu życia Geoffreya Firmina, brytyjskiego konsula w Cuernavace (tu pod indiańską nazwą Quauhnahuac) w Meksyku. Tego dnia – w Zaduszki 1938 roku – konsul dochodzi do kresu drogi znaczonej pogrążaniem się w alkoholizmie i poszukiwaniem absolutu. Niezwykła sceneria, gęsta...

Opowieść o ostatnim dniu życia Geoffreya Firmina, brytyjskiego konsula w Cuernavace (tu pod indiańską nazwą Quauhnahuac) w Meksyku. Tego dnia – w Zaduszki 1938 roku – konsul dochodzi do kresu drogi znaczonej pogrążaniem się w alkoholizmie i poszukiwaniem absolutu. Niezwykła sceneria, gęsta atmosfera, splątane uczucia, nagromadzenie wizji, halucynacji.

Dom Wydawniczy REBIS spośród dzieł Malcolma Lowry’ego (1905–1957) opublikował w serii „Mistrzowie literatury” także Prom na Gabriolę, Ultramarynę oraz Usłysz nas, Panie, z niebios, miejsca Twego.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

źródło okładki: Katalog Rebis 2012 (PDF): http://www.rebis.com.pl/...»

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
emerenc | 2012-06-27
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Wielowymiarowa i naszpikowana symboliką powieść, którą można odczytywać na wiele sposobów, np. jako rozprawę o alkoholizmie, głos w sprawie wojny domowej w Hiszpanii albo odebrać ją bardziej uniwersalnie jako książkę o poczuciu winy… i jeszcze do tego nawiązania do kabały.

Dla mnie ten jedyny twór Lowry’ego, który nie oparł się upływowi czasu, to przede wszystkim historia miłości. Takiego uczucia, o którym każdy człowiek podświadomie marzy – stanowiącego urzeczywistnienie koncepcji dwojga ludzi pasujących do siebie tak idealnie jak połówki jabłka, którzy dokonują autodestrukcji żyjąc osobno, z dala od siebie. Tego typu idealne połączenie okazuje się nie być wystarczająco trwałym, aby oprzeć się mrokowi tkwiącemu we wnętrzu każdego człowieka, głosowi rozkazującemu niszczyć to, co dobrego udało się z tak wielkim trudem stworzyć. Miłość okazuje się być równie śmiertelnym zagrożeniem dla życia jednostki co nienawiść. Dwoje ludzi kochając się, doprowadza do obopólnej...

oliwa | 2013-09-17

„Pod wulkanem” to jedna z najsłynniejszych powieści o pijaństwie, chociaż trzeba raczej powiedzieć: o alkoholizmie. Nie ma tu chyba słowa o romantycznej, przygodowej stronie picia; jest choroba prowadząca do piekła.
Bohaterów jest troje: Konsul, jego żona i jego brat. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia w meksykańskiej miejscowości Quauhnahuac (dobre, co?), jednak w dialogach i retrospekcjach wędrujemy z bohaterami po całym świecie. Lowry z imponującą swobodą przemierza kraje i kultury, ich historię, mity i poezję, splatając je w opowieść o daremności życia. Obrazy, które tworzy, są dotkliwie sugestywne, również dzięki scenerii, tak że w końcu tracimy orientację, delirium to czy Meksyk, klimat czy kac.
Świetne postaci, świetny język. Książka czasem nużąca, ale to jednak kawał dobrej literatury.

AleksandraMaria | 2010-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2010

Powieść o piekle alkoholizmu, ale też o miłości i poszukiwaniu własnej definicji wolności. Doskonała konstrukcja, ciekawe operowanie czasem, bogactwo aluzji literackich, mitologicznych i biblijnych.

mm8371 | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Z nadzieją patrzysz na kufla dno
zostało jeszcze trochę piany
tam Afrodytę wypatrzyć chcesz
lecz wzrok Twój już pijany

I znów wychodzisz z piany pijany
z przybitą do ramion głową
szukasz gdzieś wyjścia lecz
wokół ściany zamknięte w krąg
zamknięte w krąg

Lowry na pewno nie był abstynentem...jako,że i ja w żadnej mierze nie
zasługuję na to niewątpliwie zaszczytne,czcigodne i sterylne miano,
podczas lektury postać Konsula wydała mi się szczególnie bliska i w
pewnym sensie znajoma.
Pijaństwo jako forma ucieczki,upodlenie,degeneracja własnej osoby,
uzależnienie fizyczne i psychiczne...nic nowego,ale...diabełek tkwi
w kieliszku i uśmiecha się zachęcająco.Genialne ukazane są stany
duszy i umysłu bohatera,który w rzadkich chwilach wychyla ciężką głowę
z oparów alkoholu,rozgląda się,analizuje,i podejmuje świadomie decyzję...tak wiem co robię i wiem czy to się musi skończyć.Trzeba
uszanować jego wybór,słabość jest niezmiennie wpisana w ludzką naturę
i raczej należy Konsulowi współczuć...

Jerzymosevitz | 2013-12-01

Że los bohatera jest moim losem, to pewne. Każdy wrażliwy człowiek z misją odnalezienia Boga (Miłości?) pogrąża się, i nie jest ważne w czym i przez co. Koniec, tak czy owak, nadciąga. Pozostaje pytanie kiedy nastąpi?
"Czymże jest człowiek, jeżeli nie maleńką duszą utrzymującą zwłoki w pozycji stojącej?"

Malcolm Lowry
"Pod wulkanem"

olicaDiablica | 2010-08-10

smutna i trudna. w dodatku całkowita achronologia, która nie sprzyja w orientowaniu się w myślach pijaka, jego brata i byłej żony- aktualnej kochanki (?)

AnnaP | 2014-06-06
Przeczytana: 31 maja 2014

Nie mogłam znieść tej książki ani po polsku, ani po angielsku. Nie dotrwałam nawet do połowy i nie żałuję swojej decyzji, żeby nie kontynuować. Okropnie nieciekawy sposób narracji i te ciągnące się kilometrami przemyślenia.. Okropności.

GabrielL | 2011-07-20
Przeczytana: 10 listopada 1973

To jedna z moich "kultowych" książek. Wracam do niej wtedy, kiedy ludzie z jakimi mam do czynienia przemieniają się w bestie łaknące tylko mojej klęski albo ogólnie zgłady...bo tak męczą się sami ze sobą, w swoim "nibyżyciu"

Pestilentia | 2013-06-08

Trudna rzecz.. Jedna z niewielu książek, w której żadnego z bohaterów nie obdarzyłam jakąkolwiek sympatią, wszyscy to egoiści. Klimat książki jest niesamowity.

asymon | 2010-11-25
Przeczytana: 22 listopada 2010

Znaleziona na "taniej książce", okazała się niespodziewanie bardzo dobrą lekturą. Kluczem do sukcesu jest przebrnąć przez pierwszy rozdział.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:
  •   widziałeś DZIUPLĘ
  •   słuchałaś GRAMOFONU
  •   wdepnęłaś w KAŁ
  •   spotkałaś OFICERA
  •   wpadł ci w ręce PĘDZEL
SPRAWDŹ CO OZNACZA SEN

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Gianrico Carofiglio
    54. rocznica
    urodzin
    Nie ma człowieka, który naprawdę przestałby palić. Palenie można rzucić co najwyżej na chwilę. Na całe dni. Albo miesiące, albo lata. Ale nikt tak naprawdę nie przestaje. Papieros zawsze będzie cię kusić. Niekiedy pojawia się ni stąd, ni zowąd we śnie, nawet pięć lub dziesięć lat po tym, jak "przest... pokaż więcej
  • Ilona Felicjańska
    42. rocznica
    urodzin
    Zło nie czeka na zaproszenie. Zło wypatruje okazji.
  • Jan Strelau
    84. rocznica
  • Billie Letts
    77. rocznica
    urodzin
    - Och, może jeszcze tego nie wiesz. Może nigdy nie miałaś na sumieniu takiego kłamstwa, które by zjadło kawałek ciebie. Ale gdybyś kiedyś miała... to przy odrobinie szczęścia... może się trafić szansa, żeby je naprawić. Jedna jedyna szansa, by to zmienić. Tylko że ta szansa przemija. I już nigdy n... pokaż więcej
  • Ronald Chetwynd-Hayes
    96. rocznica
  • Voltaire
    237. rocznica
    śmierci
    Nie ma bardziej chimerycznego projektu jak projekt doprowadzenia poglądów ludzkich do jednolitości. Jednakże, mówicie, interes polityczny wymaga ustanowienia owej jednolitości, skrzętnego usunięcia wszystkich poglądów przeciwnych poglądom przyjętym przez państwo, to znaczy, wymaga ograniczenia człow... pokaż więcej
  • Tomasz Pacyński
    10. rocznica
    śmierci
    Pijak przy trzepaku czknął, równo z wybiciem północy. Zogniskował z trudem wzrok na przyglądającym mu się uważnie piwnicznym kocurze.
    - Kisssi... kisssi - zabełkotał. - Ciiicha noooc... Powiesz coś, koteczku, luzkim goosem?
    - Spierdalaj. - odparł beznamiętnie kocur i oddalił się z godnością.
  • Borys Pasternak
    55. rocznica
    śmierci
    To dobrze, kiedy człowiek zawodzi nasze oczekiwania, kiedy nie odpowiada z góry powziętym wyobrażeniom. Typowość to koniec człowieka, to wyrok na niego. Jeżeli nie da się go podciągnąć pod żaden wzorzec, jeżeli nie jest typowy, to znaczy, że spełnia co najmniej połowę wymagań, jakie się stawia człow... pokaż więcej
  • Christopher Marlowe
    422. rocznica
    śmierci
    I cannot read, and therefore wish all books burned.
  • Tadeusz Kostecki
    49. rocznica