Pod wulkanem

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie Literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
tłumaczenie
Krystyna Tarnowska
Under The Volcano
jagarkar

Inne wydania

John Huston nakręcił na podstawie tej powieści fi lm z udziałem Alberta Finneya i Jacqueline Bisset. Opowieść o ostatnim dniu życia Geoffreya Firmina, brytyjskiego konsula w Cuernavace (tu pod indiańską nazwą Quauhnahuac) w Meksyku. Tego dnia – w Zaduszki 1938 roku – konsul dochodzi do kresu drogi znaczonej pogrążaniem się w alkoholizmie i poszukiwaniem absolutu. Niezwykła sceneria, gęsta...

Opowieść o ostatnim dniu życia Geoffreya Firmina, brytyjskiego konsula w Cuernavace (tu pod indiańską nazwą Quauhnahuac) w Meksyku. Tego dnia – w Zaduszki 1938 roku – konsul dochodzi do kresu drogi znaczonej pogrążaniem się w alkoholizmie i poszukiwaniem absolutu. Niezwykła sceneria, gęsta atmosfera, splątane uczucia, nagromadzenie wizji, halucynacji.

Dom Wydawniczy REBIS spośród dzieł Malcolma Lowry’ego (1905–1957) opublikował w serii „Mistrzowie literatury” także Prom na Gabriolę, Ultramarynę oraz Usłysz nas, Panie, z niebios, miejsca Twego.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

źródło okładki: Katalog Rebis 2012 (PDF): http://www.rebis.com.pl/...»

• Jak się nie zakochać?

Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie
Jerzy Borowczyk , Michał Larek

7,5 (4 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,1 (21 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

8 (16 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Szkielet białego słonia
Iza Klementowska

6,5 (12 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
emerenc | 2012-06-27
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Wielowymiarowa i naszpikowana symboliką powieść, którą można odczytywać na wiele sposobów, np. jako rozprawę o alkoholizmie, głos w sprawie wojny domowej w Hiszpanii albo odebrać ją bardziej uniwersalnie jako książkę o poczuciu winy… i jeszcze do tego nawiązania do kabały.

Dla mnie ten jedyny twór Lowry’ego, który nie oparł się upływowi czasu, to przede wszystkim historia miłości. Takiego uczucia, o którym każdy człowiek podświadomie marzy – stanowiącego urzeczywistnienie koncepcji dwojga ludzi pasujących do siebie tak idealnie jak połówki jabłka, którzy dokonują autodestrukcji żyjąc osobno, z dala od siebie. Tego typu idealne połączenie okazuje się nie być wystarczająco trwałym, aby oprzeć się mrokowi tkwiącemu we wnętrzu każdego człowieka, głosowi rozkazującemu niszczyć to, co dobrego udało się z tak wielkim trudem stworzyć. Miłość okazuje się być równie śmiertelnym zagrożeniem dla życia jednostki co nienawiść. Dwoje ludzi kochając się, doprowadza do obopólnej...

oliwa | 2013-09-17

„Pod wulkanem” to jedna z najsłynniejszych powieści o pijaństwie, chociaż trzeba raczej powiedzieć: o alkoholizmie. Nie ma tu chyba słowa o romantycznej, przygodowej stronie picia; jest choroba prowadząca do piekła.
Bohaterów jest troje: Konsul, jego żona i jego brat. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia w meksykańskiej miejscowości Quauhnahuac (dobre, co?), jednak w dialogach i retrospekcjach wędrujemy z bohaterami po całym świecie. Lowry z imponującą swobodą przemierza kraje i kultury, ich historię, mity i poezję, splatając je w opowieść o daremności życia. Obrazy, które tworzy, są dotkliwie sugestywne, również dzięki scenerii, tak że w końcu tracimy orientację, delirium to czy Meksyk, klimat czy kac.
Świetne postaci, świetny język. Książka czasem nużąca, ale to jednak kawał dobrej literatury.

AleksandraMaria | 2010-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2010

Powieść o piekle alkoholizmu, ale też o miłości i poszukiwaniu własnej definicji wolności. Doskonała konstrukcja, ciekawe operowanie czasem, bogactwo aluzji literackich, mitologicznych i biblijnych.

Że los bohatera jest moim losem, to pewne. Każdy wrażliwy człowiek z misją odnalezienia Boga (Miłości?) pogrąża się, i nie jest ważne w czym i przez co. Koniec, tak czy owak, nadciąga. Pozostaje pytanie kiedy nastąpi?
"Czymże jest człowiek, jeżeli nie maleńką duszą utrzymującą zwłoki w pozycji stojącej?"

Malcolm Lowry
"Pod wulkanem"

mm8371 | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Z nadzieją patrzysz na kufla dno
zostało jeszcze trochę piany
tam Afrodytę wypatrzyć chcesz
lecz wzrok Twój już pijany

I znów wychodzisz z piany pijany
z przybitą do ramion głową
szukasz gdzieś wyjścia lecz
wokół ściany zamknięte w krąg
zamknięte w krąg

Lowry na pewno nie był abstynentem...jako,że i ja w żadnej mierze nie
zasługuję na to niewątpliwie zaszczytne,czcigodne i sterylne miano,
podczas lektury postać Konsula wydała mi się szczególnie bliska i w
pewnym sensie znajoma.
Pijaństwo jako forma ucieczki,upodlenie,degeneracja własnej osoby,
uzależnienie fizyczne i psychiczne...nic nowego,ale...diabełek tkwi
w kieliszku i uśmiecha się zachęcająco.Genialne ukazane są stany
duszy i umysłu bohatera,który w rzadkich chwilach wychyla ciężką głowę
z oparów alkoholu,rozgląda się,analizuje,i podejmuje świadomie decyzję...tak wiem co robię i wiem czy to się musi skończyć.Trzeba
uszanować jego wybór,słabość jest niezmiennie wpisana w ludzką naturę
i raczej należy Konsulowi współczuć...

sensejMichał | 2015-07-24

Meksyk, stacjonujący tam brytyjski konsul. Mała miejscowość, gdzie w gruncie rzeczy nie ma co robić. Opowieść, jak alkoholizm deformuje miłość, jak miłość nie wpływa na alkoholizm. Studium psychiczne człowieka, którego nadrzędnym celem stało się upojenie. Świetnie pokazany jest tok myśli Geoffreya Firmina, to, jak pod wpływem lżejącego stężenia alkoholu miłość przestaje mieć znaczenie. Dowód, że człowiek bez chęci i radykalnej pomocy poświęci nawet największy skarb życia, miłość, by kontynuować romantyczny upadek. Romantyczny, gdyż przepełniony do sedna walką. Walką, która toczy się na trzeźwo, która, gdy staje się przegrana, uważana jest za nieodbytą i niepotrzebną. Upadek mimo szans.

GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 10 listopada 1973

To jedna z moich "kultowych" książek. Wracam do niej wtedy, kiedy ludzie z jakimi mam do czynienia przemieniają się w bestie łaknące tylko mojej klęski albo ogólnie zgłady...bo tak męczą się sami ze sobą, w swoim "nibyżyciu"

Pestilentia | 2013-06-08

Trudna rzecz.. Jedna z niewielu książek, w której żadnego z bohaterów nie obdarzyłam jakąkolwiek sympatią, wszyscy to egoiści. Klimat książki jest niesamowity.

olicaDiablica | 2010-08-10

smutna i trudna. w dodatku całkowita achronologia, która nie sprzyja w orientowaniu się w myślach pijaka, jego brata i byłej żony- aktualnej kochanki (?)

BookLoaf | 2014-06-06
Przeczytana: 31 maja 2014

Nie mogłam znieść tej książki ani po polsku, ani po angielsku. Nie dotrwałam nawet do połowy i nie żałuję swojej decyzji, żeby nie kontynuować. Okropnie nieciekawy sposób narracji i te ciągnące się kilometrami przemyślenia.. Okropności.