Pies Baskervillów

Cykl: Sherlock Holmes (tom 3)
Wydawnictwo: Algo
1 491
2 202
The Hound of The Baskervilles
Sherlock, Holmes, Pies, Baskervillów
maciek

Inne wydania

Sherlock Holmes i doktor Watson szukają sprawców zabójstw w rodzie Baskervillów. Tropią straszliwą bestię i zimnego mordercę, narażając się na mrożące krew w żyłach niebezpieczeństwa na bagnach Grimpen Mire w oparach gęstej angielskiej mgły. Wielu podejrzanych, zwroty akcji i nieoczekiwany finał.

źródło opisu: http://www.empik.com/pies-baskervillow-doyle-arthu...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/pies-baskervillow-doyle-arthu...»

Kucu | 2015-12-25
Przeczytana: grudzień 2015

Jestem oczywiście wielką i wierną fanką wszystkich książek o Holmsie. "Pies Baskervillów" przez cały czas trzyma w napięciu i do końca nie wiadomo jak się skończy. Sherlock i Watson jak zwykle w bardzo dobrej kondycji, rozwiążą nawet najtrudniejszą zagadkę.

Izabell | 2014-01-15
Przeczytana: styczeń 2014

"Pies Baskervillów" Arthura Conana Doyle`a to detektywistyczna powieść kryminalna, godnie należąca do klasyki gatunku, jest trzecią częścią cyklu i chyba jedną z najsłynniejszych opowieści o detektywie Sherlocku Holmesie. Nikomu raczej nie trzeba specjalnie przestawiać błyskotliwego i inteligentnego detektywa Sherlocka Holmesa, gdyż jest on tak charakterystyczną postacią w świecie zagadek kryminalnych, że na pewno jest znany większości z Was.

Akcja książki rozgrywa się początkowo w Londynie, gdzie poznajemy głównych bohaterów oraz zarys całej zagadki kryminalnej. Następnie przenosi się do hrabstwa Devon, siedziby majątku rodu Baskerville'ów, na ponure bagna i wrzosowiska okryte mgłą.

W wielkim dworze rodu Baskerville'ów niespodziewanie w tajemniczych okolicznościach umiera jego właściciel sir Charles Baskerville. Pewnego dnia do Holmesa i Watsona na Baker Street przychodzi Mortimer, bliski przyjaciel i lekarz zmarłego z prośbą o rozwikłanie tajemniczej zagadki śmierci....

modli | 2015-12-31

"A przed nami hity hitów, szczyty szczytów, super jaja jak berety – aż wam spadną pandolety!"

Najpopularniejsza z opowieści o Holmesie. Przyznam, że jest to najlepsza z czterech „pełnometrażowych” opowieści o słynnym detektywie. Tym razem dostajemy jedną spójną historię, a nie dwie w zupełnie różnych klimatach i z różnymi postaciami (patrz: „Studium w szkarłacie”, „Dolina strachu”). Przez większość czasu książkę czytało mi się dobrze, jednak pod koniec zupełnie straciłem zainteresowanie historią, bowiem rozwiązanie sprawy dostajemy na długo przed końcem. Wszystkie rozdziały, które następują potem są pozbawioną suspensu formalnością. Poza tym samo wyjaśnienie zagadki rozczarowuje. Przyznaję, że to najlepsza z powieści/ nowel o Sherlocku, ale niektóre opowiadania są dużo lepsze.

15Beka | 2016-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Moja pierwsza styczność z Sherlockiem Holmesem i to dopiero teraz pod wpływem czekającego mnie sprawdzianu z lektury.Klasyk, już go znam.
Pochłania się szybko. Cały czas coś się dzieje.
Postać naszego detektywa jest dość fascynująca. Przede wszystkim przez jego ścisły umysł i nagromadzoną przez życie wiedzę.
Wątek z psem został sprytnie poprowadzony.Rodzinna legenda, w którą aż idzie uwierzyć.Mały dreszczyk emocji dostarczony przy okazji nocnych wędrówek po moczarach otaczających zamek Baskervillów. To wszystko w świetny sposób ukształtowało całą fabułę i rozwiązanie zagadki.

paprotkowa | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Jak dotąd - najlepsza książka Doyle'a spośród tych, które już przeczytałam. Przede wszystkim znalazłam tu świetny klimat starodawnego domostwa, otoczonego przez wrzosowiska, lasy i wzgórza. Sceneria rodem z horroru...

Kamil | 2014-04-04
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 28 marca 2014

Już od dawna chciałem przeczytać przygody Sherlocka Holmesa i jego wiernego towarzysza doktora Watsona. Jednak nigdy nie mogłem przemóc się by kupić jedną z książek, więc gdy zobaczyłem Psa Baskerville’ów w bibliotece, od razu ją pożyczyłem.

Moje zainteresowanie Holmesem nigdy nie było wielkie, mając do wyboru jego, albo Herkulesa Poirot’a wykreowanego przez Agathę Christie, zawsze wybierałem tego drugiego. Czemu? Nie mam pojęcia. Może dlatego, że najbardziej poczytną pisarkę na świecie znałem od dłuższego czasu i wiedziałem, że nigdy się nie zawiodę. Niektórzy mogą powiedzieć, że to zbrodnia porównywać te dwie serie, no ale cóż mogę powiedzieć na swoją obronę? Może tylko to, że przygody najbardziej znanego detektywa wciągnęły mnie bez reszty.

Sir Arthur Conan Doyle stworzył postać ponadczasową. Przygody Sherlocka możemy oglądać w przeróżnych wersjach kinowych i serialowych (mimo oburzenia w stosunku do przeniesienia przygód detektywa w...

korcia | 2013-05-12
Przeczytana: 12 maja 2013

Akcja powieści rozgrywa się na moczarach w hrabstwie Devon. Tam w bardzo dziwnych okolicznościach ginie właściciel majątku Baskerville'ów. Doktor Mortimer, przyjaciel zmarłego, zjawia się w Londynie na Baker Street, by prosić sławnego detektywa, Sherlocka Holmesa, o pomoc w wyjaśnieniu dziwnych okoliczności śmierci sir Charlesa Baskerville'a. Wiąże on śmierć przyjaciela ze starą klątwą, która rzekomo ciąży nad rodem. Boi się jednocześnie, że może ona dotknąć również nowego spadkobiercę, sir Henryka Baskerville'a, który niebawem ma przybyć zza oceanu do Baskerville Hall.

Autor stworzył w powieści wspaniały klimat napięcia i tajemnicy. Groza sytuacji jest wyczuwalna, ale dawkowana jest ona w bardzo przemyślany sposób. Zagadka oczywiście jest bardzo trudna do rozwiązania. Klątwa ciążąca nad rodem wydaje się nieprawdopodobna, gdyż wykracza poza granice logicznego myślenia, ale jednocześnie trudno znaleźć lepsze wyjaśnienie. Tylko Sherlock Holmes może uporać się z tym...

Adrian F | 2014-04-01
Przeczytana: 31 marca 2014

Całkiem udana powieść. Największą odmianą była mała ilość samego Sherlocka w Sherlocku. Przez większość czasu zagadkę starał się rozwiązywać dr Watson. Przyjemna lektura, wciągająca, rozbudowana w porównaniu do krótkich opowiastek. Po skończeniu "Psa Baskervillów" nie odczuwam jeszcze zmęczenia słynnym detektywem, mimo przebrnięcia już ponad połowy "Księgi wszystkich dokonań..." Polecam

Paulina | 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Otóż w końcu sam Sherlock Holmes stanął na mojej drodze! Długo nie ciągnęło mnie, aby go poznać - wystarczały mi wysublimowane zagadki mistrzyni Agathy Christie - ale w końcu wyłowiłam go z bibliotecznej półki i postanowiłam zawrzeć znajomość. I co? Szczerze mówiąc, jestem troszkę rozczarowana. Może to przytłaczająca sława detektywa, a może zachwyty rzesz czytelników z całego świata wzbudziły we mnie zbyt wysokie oczekiwania w stosunku do A.C. Doyle'a i jego twórczości?

Samego autora nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Brytyjski dżentelmen z tytułem szlacheckim zapracował na swoje dobre imię wieloma utworami, zarówno powieściami, jak i opowiadaniami. Pomimo, że najbardziej znane z nich traktują o przygodach sprytnego detektywa, sir Arthur ma w swoim dorobku także powieści historyczne, fantastyczne, a nawet powieści grozy w stylu romansów gotyckich! Sam Sherlock Holmes pojawił się po raz pierwszy w książce Studium w szkarłacie, wydanej jeszcze w XIX wieku (choć Polacy swej...

Rasta-Is-Coming | 2014-07-17

O Sherlocku Holmesie słyszał każdy.
Od kilku lat przymierzałem się do przeczytania choćby jednej z jego przygód, ale wciąż moje ręka sięgała po coś o codziennym zwykłym życiu. W takim rozrachunku Sherlock dopadł mnie sam, w gimnazjum, kiedy "Pies Baskervillów" okazał się lekturą.
Mimo że ze sprawdzianu wyciągnąłem ledwo dostateczny, książka bardzo mi się podobała. Podziwiam pana Doyle'a za to, jak potrafi nabałaganić tak, że nie masz pojęcia, kogo by tu usadzić na krzesełku dla podejrzanych. Sądzę jednak, że w tej książce - mimo rzeczywiście zaskakującego finału - sprawa wyjaśnia się zbyt wcześnie. Po przeczytaniu 2/3 książki wiedziałem już, kto jest sprawcą.
Na szczęście jednak do końca nie wiadome było, jak wygląda sprawa z psem - potencjalną zjawą. Czyżby w książce o Sherlocku Holmesie pojawiła się fantastyka? Ten problem wyjawiony zostaje praktycznie na ostatnich kartkach.
Jak najbardziej do przeczytania dla wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili!

Młodzież czyta

Ponoć dzisiejsza młodzież nie czyta książek. To teza, której codziennie zaprzeczają nasi użytkownicy, dodając kolejne opinie o przeczytanych książkach do serwisu. Zapytaliśmy troje przedstawicieli młodego pokolenia o ich literackie wybory, skąd wzięła się u nich pasja do czytania i czy cieszą się, że wracają do szkoły.

Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.