Praktyka psychoterapii. Przyczynki do problematyki psychoterapii i do psychologii przeniesienia

Tłumaczenie: Robert Reszke
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: KR
Gesammelte Werke. T. 16: Praxis der Psychotherapie. Beiträge zum Problem der Psychotherapie und zur Psychologie der Übertragung
978-83-89158-53-6
nagash

Przygoda mojego duchowego rozwoju zaczęła się od tego, że zostałem psychiatrą. Całkiem bez pojęcia zacząłem klinicznie, od zewnątrz, obserwować psychicznie chorych. Natknąłem się przy tym na pewne procesy psychiczne nader dziwnej natury, które opisywałem i klasyfikowałem, w najmniejszym stopniu nie rozumiejąc ich treści. Z biegiem czasu mojej zainteresowanie koncentrowało się coraz bardzie na...

Z biegiem czasu mojej zainteresowanie koncentrowało się coraz bardzie na tych pacjentach, w obliczu których przeżywałem coś zrozumiałego, to znaczy na przypadkach paranoidalnych, obłędu maniakalno-depresyjnego oraz zaburzeń patogennych.
Od samego początku mej kariery psychiatrycznej studia Breuera-Freuda dostarczyły mi, obok prac Pierre'a Janeta, żywej podniety. Przede wszystkim pomocne mi były Freudowskie przyczynki do interpretacji snów, gdyż dzięki nim mogłem lepiej zrozumieć formy wyrazu schizofrenii.
Najwspanialszym dokonaniem Freuda było to, że poważnie traktował on neurotycznych pacjentów i że poświęcił całą swą uwagę temu, co w ich psychologii indywidualne i szczególne. Miał odwagę, by dopuścić do głosu kazuistykę i w ten sposób przeniknąć do indywidualnej psychologii pacjenta.
Tutaj był odważny, nie miał żadnych uprzedzeń. Niczym biblijny prorok postawił przed sobą zadanie obalenia fałszywych bogów, zdarcia zasłony nieuczciwości i hipokryzji, by bezlitośnie wywlec na światło dzienne całą zgniliznę współczesnej duszy.
Car Gustav Jung „Wspomnienia, sny, myśli”

Spis treści:

I. PRZEDMOWA AUTORA
CZĘŚĆ I: Ogólne problemy psychoterapii
II. ZASADNICZE KWESTIE PSYCHOTERAPII PRAKTYCZNEJ
III. CZYM JEST PSYCHOTERAPIA?
IV. KILKA ASPEKTÓW PSYCHOTERAPII WSPÓŁCZESNEJ

XII. PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE ANALIZY MARZEŃ SENNYCH
XIII. PSYCHOLOGIA PRZENIESIENIA z komentarzami w formie symboli alchemicznych
Przedmowa
Wprowadzenie
Seria obrazów „Rosarium philosophorum” jako podstawa do przedstawienia zjawiska przeniesienia
1. Fontanna Merkuriusza

Bibliografia A
Bibliografia B
Nota wydawcy polskiego
Nota o autorze
Gesammelte Werke [Dzieła zebrane] Carla Gustava Junga w języku oryginału i w przekładach na język polski
Indeks osób

źródło opisu: Wydawnictwo KR, 2007