Zgrzyt otwierającej się bramy

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Zgrzyt otwierającej się bramy
ciarach

Zwiedzając prowincjonalną galerię lub muzeum w jakimś mieście, zdarzyło mi się nie raz i nie dwa, że wśród współczesnego lub mniej współczesnego malarstwa zatrzymywałem się nagle przed obrazami nieznanego mi malarza. Dlaczego? Bo te płótna świadczyły, że malarz zobaczył czy też wyobraził sobie coś, co go przejęło i potrafił to odtworzyć dla nas w skończonej formie własnej sztuki. Na takie miejsce w jakiejś galerii chciałbym zasłużyć.
Józef Natanson

źródło opisu: okładka książki