Wykłady ze wstępu do psychoanalizy. Nowy cykl

Tłumaczenie: Robert Reszke
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: KR
Studienausgabe, t. I: Vorlesungen zur Einfürhrung in die Psychoanalyse. Neue Folge
978-83-89158-88-8
nagash

„Wykłady ze wstępu do psychoanalizy. Nowy cykl” - pomyślane jako ciąg dalszy wykładów znanych po polsku jako „Wstęp do psychoanalizy” - nigdy nie zostały wygłoszone. Chory na raka jamy ustnej Freud nie był już w stanie prowadzić wykładów. Napisał je pod wpływem osobliwych okoliczności: na wiosnę 1932 roku Internationaler Psychoanalytischer Verlag (Międzynarodowe Wydawnictwo Psychoanalityczne)...

Napisał je pod wpływem osobliwych okoliczności: na wiosnę 1932 roku Internationaler Psychoanalytischer Verlag (Międzynarodowe Wydawnictwo Psychoanalityczne) przeżywał poważne trudności finansowe – Freud wpadł na pomysł, że można by temu zapobiec dzięki opublikowaniu ciągu dalszego znanych już i popularnych „Vorlesungen zur Einfürhrung in die Psychoanalyse” (czyli właśnie „Wstępu do psychoanalizy”). Rozpoczętą w maju tego roku pracę Freud ukończył pod koniec sierpnia tegoż roku, książka ukazała się 6 grudnia.
Freud zachował ciągłość numeracji, podobny tok narracyjny i styl, zwracają się do wyimaginowanej publiczności.
„Nowy cykl”, mimo że nawiązuje do wcześniejszych wykładów, ma nad nimi znaczną przewagę - teksty te powstały prawie dwadzieścia lat później, a zatem wtedy, gdy Freud napisał już większość swych najważniejszych prac, zmodyfikował dawne poglądy i wniósł nowe, odzwierciedla przeto dojrzałe idee twórcy psychoanalizy.
W żadnym wypadku nie chodziło mu o to, by te nowe wykłady zastąpiły wcześniejsze. Nie traktował ich jako dzieło autonomiczne, które może się spodziewać własnego kręgu czytelników - to jedynie ciąg dalszy, uzupełnienie wcześniejszych wykładów; jeśli chodzi o stosunek do nich, rozpadają się one na trzy grupy. Do pierwszej grupy zaliczyć należy nowe opracowania tematyki poruszonej już wcześniej, piętnaście lat temu - tematyki, która za sprawą zmiany poglądów domagała się innego przedstawienia, a zatem krytycznej rewizji. Dwie inne grupy obejmują wykłady uzupełniające we właściwym znaczeniu tego słowa, traktują bowiem o sprawach, o których w czasie, gdy Freud wygłaszał pierwszy cykl wykładów, nie było mu wiadomo nic lub było wiadomo zbyt mało, by można im było poświęcić osobny rozdział.
„Nowy cykl” to nie tylko ciąg dalszy „Wstępu do psychoanalizy” - to również praca krytyczna wobec niektórych wcześniejszych poglądów i koncepcji, to także dyskusja z głównymi dysydentami ruchu psychoanalitycznego - Alfredem Adlerem i Carlem Gustawem Jungiem.

SPIS TREŚCI

Indeks osób

źródło opisu: Wydawnictwo KR, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nowik | 2017-09-30

"Wstęp do psychoanalizy - nowy cykl" autorstwa Freuda jest kontynuacją wcześniejszych wykładów ze "Wstępu do psychoanalizy". Freud który miał raka jamy ustnej nie był w stanie już za bardzo mówić, postanowił tym razem napisać wykłady. Można jednak wyczuć, czytając te wykłady że jesteśmy na nieco innych wykładach. Nie lepszych czy gorszych ale innych.

Pierwszy wykład o symbolice marzeń sennych jest uzupełnieniem tego co wcześniej twórca psychoanalizy głosił. Drugi zaś wykład jest na temat okultyzmu. Według mnie ciekawy lecz zbędny w gruncie rzeczy nie musiałoby go tam w ogóle być. Trzeci zaś wykład jest zaś głównie o strukturze osobowości, jest napisany interesująco, choć są w nim też rzeczy które wiele do psychoanalizy jednak nie wnoszą. W czwartym mamy sporo o lęku i życiu popędowym, zwłaszcza na temat rozwoju psychoseksualnego. Jednym z ciekawszych wykładów jest wykładem piątym który jest wykładem o kobiecości, zatem o czymś nieco tajemniczym ale i intrygującym. Najciekawszym...

adriaannaa | 2015-05-22
artystyp | 2013-08-17