Psychologia nieświadomości

Wydawnictwo: KR
8 (28 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Studienausgabe: Psychologie des Unbewussten
nagash

Ósmy tom dzieł Zygmunta Freuda zawiera jego pisma metapsychologiczne. Sam Freud używał terminu „metapsychologia” – utożsamianego z „psychologią nieświadomości” – na określenie teorii zajmującej się opisem struktury, funkcjonowania i przejawów aparatu psychicznego psyche nieświadomej. Freud od czasu opublikowania pracy „»Ja« i »to«” (1923) zajmował się także psychologią świadomości –...

Freud od czasu opublikowania pracy „»Ja« i »to«” (1923) zajmował się także psychologią świadomości – psychologią „ja” – uważał jednak, że teoretyczny aspekt psychoanalizy – metapsychologia – powinien zajmować się nieświadomością. W tym sensie mamy tu do czynienia z tomem obejmującym najważniejsze prace teoretyczne twórcy psychoanalizy.

Psychoanaliza w świetle publikowanych tu prac jawi się jako psychologia nieświadomego „tego” oraz jego oddziaływania na świadome „ja”. Pięć publikowanych w niniejszym tomie pism metapsychologicznych z roku 1915 to: „Popędy i ich losy”, „Wyparcie”, „Nieświadomość”, „Metapsychologiczne uzupełnienie teorii marzeń sennych”, „Żałoba i melancholia”. Za zwieńczenie metapsychologicznych pism Freuda można uznać rozprawę „Poza zasadą rozkoszy”, w której pojawiają się pierwsze zalążki nowego strukturalnego modelu psyche – modelu miarodajnego dla późniejszych jego prac teoretycznych.

źródło opisu: Wydawnictwo KR

źródło okładki: Wydawnictwo KR

Zośka Majerowska | 2016-05-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

W przeciwieństwie do wielu mi współczesnych, mam duży szacunek do Freuda i jego wyczynów w swoich latach świetności. Po tej pozycji, spodziewalam się jednak ciut więcej.
Bardzo miło czytało mi się tę pozycję. Polecam wszystkim, zwłaszcza tym uprzedzonym!

Psycholog_2013 | 2013-08-02

Jest to książka, która kolejny raz pozwala nam na spotkanie z niebywałym geniuszem Freuda. W pracy tej zawarte są bardzo ważne teksty Freuda, które stanowią kamień milowy w myśleniu analitycznym.
Jednym z takich tekstów jest chociażby " Żałoba i melancholia", w której można doszukać się podwalin do teorii relacji z obiektem.