The Maelstrom

Okładka książki The Maelstrom Henry H. Neff
Okładka książki The Maelstrom
Henry H. Neff Wydawnictwo: Random House Books Cykl: Gobelin (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Gobelin (tom 4)
Random House Books
2012-10-23
2012-10-23

I tak czwarty tom Gobelinu, pięciotomowej serii pióra Henry'ego H. Neffa już za mną. W Polsce wydany w tym roku, więc mam nadzieję, że na polską premierę finałowego tomu nie będzie trzeba czekać zbyt długo! A po "Przetrwaniu" wyobrażam sobie, co może nas tam czekać!
Jestem pełna podziwu nad postacią głównego bohatera, Maxa McDanielsa. Na przestrzeni tych czterech tomów wydoroślał, zmieniając się z nastolatka w rozsądnego młodego mężczyznę. Widać w tym tomie, jak zmieniły go wydarzenia z trzeciej części (póki co mojej ulubionej). Nie tylko urósł, budząc w sobie coraz więcej cech ojca. Jego charakter został oszlifowany niczym diament, także czytanie o nim było prawdziwą przyjemnością. W końcu też mamy okazję poznać o wiele lepiej Davida Menlo, drugiego z bohaterów obdarzonych Starą Magią. Pomimo swoich nadzwyczajnych umiejętności, pokazał w tej części wiele ludzkich cech. Z tej perspektywy "Przetrwanie" dało mi wiele wzruszenia. Dało mi też wiele przemyśleń - bohaterowie stają często przed trudnymi moralnie wyborami. A wróg potrafi nieźle namieszać w głowie... Czytając słowa Astarotha:
"Co wybralibyście ponad moje panowanie? Katastrofę nuklearną, laboratoryjnie wywołaną pandemię czy tyranię technologii? Lejecie łzy nad poległymi, ale moja interwencja ocaliła ludzkość"
...sama zaczęłam się zastanawiać, czy w jego słowach jest ziarno prawdy. Przerażające!
Było też w książce wiele wartkich akcji - w tym jednym tomie mieliśmy daleką niebezpieczną wyprawę, ale także wielką bitwę, do której przygotowania zostały tak prawdziwie opisane. Strach, wiara, siła, jaka drzemie nawet w niepozornych osobach. To było piękne! A sam Max, wszelkie aspekty związane z jego darami... Miałam ciarki na plecach i łzy w oczach! Jestem zauroczona tą serią i będę ją szczerze polecać! I bardzo, bardzo nie mogę się doczekać tego ostatniego tomu!

Max wraz z Akademią Rowan szykuje się na wojnę z Prusiasem. Astaroth osłab w związku z czym demony mu kiedyś podległe postanowiły wszcząć między sobą wojnę. Garstka ocalałych ludzi musi walczyć o swoje życie. Czy świat ludzi właśnie się kończy?

Przedostatnia część Serii Gobelin pokazuje przygotowania do zbliżającej się wojny, która niezależnie od wszystkiego i tak się odbędzie. Upokorzony przez Davida Astaroth ukrywa się wraz z Księgą. Max rozpoczyna szkolenie rekrutów. Do tego pewna organizacja czyha na jego życie i wraz z nią jego przyjaciel. Rowan musi się podnieść, bo jest jedyną wolną ostoją ludzkości.

W tej części akcja jest dawkowana. Jest jej trochę na początku, jest nieco w środku i jest jej dużo podczas wojny. W Księdze I poznaliśmy dzieciaki, teraz mamy do czynienia z doświadczonymi młodymi ludźmi, którzy przyjęli na swoje barki walkę ze złem. Autor z każdą częścią serii pokazywał jak dojrzewają ci młodzi ludzie. I chyba najbardziej dojrzał sam Max, bo David od samego początku wydawał się być kimś ponad swój wiek, kimś bardziej dojrzalszym niż jego rówieśnicy.

Dobrze czytało się tę część. Pamiętajmy jednak, że to jeszcze nie koniec przygód uczniów z Akademii Rowan. Przed nimi ostatnia walka zapewne z Astarothem i bardzo czekam na te decydujące starcie. Chcę się w końcu dowiedzieć kim on jest i co zamierza. Serię Gobelin polecam dzieciakom. Nasza będzie czekała, aż dzieciaki urosną. Bardzo dobrze utrzymana seria.

Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem... Na miejscu Maxa nie miałabym co do tego takiej znowu pewności...
Między demonami toczy się zawzięta wojna o władzę. Akademia Rowan szykuje się do własnej walki o przerwanie. Nad Maxem McDanielesm wyraźniej niż kiedykolwiek wcześniej zawisł wyrok śmierci. Groźby końca wiszą w powietrzu. t Czy Słońce, Księżyc i Gwiazda zdołają uchronić ostatnią ostoję ludzkości przed upadkiem ?
"Przetrwanie" to czwarty i jednocześnie przedostatni tom serii "Gobelin". Szczerzę muszę przyznać, że podobał mi się mniej niż trzeci, czyli "Demon i kuźnia", ale nadal zajmuje drugie miejsce w moim osobistym rankingu popularności wśród wydanych tomów...
"Przetrwanie" bardziej niż, którykolwiek z poprzednich tomów obfitowało w niespodzianki , a jednocześnie udziela odpowiedzi na znane z poprzednich tomów wątki i tajemnice, znacznie rozjaśniając sytuację. Dodatkowo autor zdecydował się na utrzymanie spokojnego, a jednocześnie w najmniejszym stopniu nie nużącego tempa akcji dzięki czemu z przyjemnością czytała kolejne rozdziały.
Książka ta przygotowała idealny grunt pod finałowy tom, pozbył się wielu niedopowiedzeń i wyraźnie nakreślił, do czego dążą poszczególne postacie oraz wskazał kierunek, w którym podąży sama fabuła. Chociaż przyznam szczerze, że pomimo pozbycia się wielu niedopowiedzeń autor nadal zostawił dużo miejsca na ciekawe i zaskakujące zakończenie.
Na wyróżnienie zasługuje też delikatnie odmieniony styl tego tomu oraz jego dynamika, na której rzecz autor zrezygnował z bardziej szczegółowych opisów , co biorąc pod uwagę, że jest to 4 tom, mimo wszytko nie zaszkodziło kreacji świata – To ca miało być szczegółowo opisane, został przedstawione w poprzednich częściach z należytą pieczołowitością.
Ogólnie „przetrwanie oceniam na 8/10 oraz z niecierpliwością wyczekuję na finał serii „Gobelin” – chociaż muszę się przyznać, że będzie mi ciężko pożegnać się z bohaterami, których w różnym stopniu pokochałam przez te cztery tomy.

Trzeci tom serii Gobelina najzwyczajniej w świecie zwalił mnie z nóg. Czytałam go jeszcze wydanego przez Świat Książki, który właśnie na tym tomie poprzestał wydawanie tej serii. Pozostało mi albo czytanie tego cyklu w oryginale, albo modlenie się, by ktoś wziął sprawy w swoje ręce i wydał tę historię jeszcze raz. O tym, że Gobelin Henrego H Neffa ponownie zostanie przetłumaczony na język polski dowiedziałam się od samego autora! Okazało się, że wydawnictwem, które postanowiło zaopiekować się tą fantastyczną powieścią jest wydawnictwo Mamania i teraz mogę tutaj podzielić się z Wami wrażeniami po przeczytaniu kontynuacji losów Maxa McDanielsa!

Nie ukrywajmy. Spodziewałam się na prawdę sztucznych ogni, wystrzałów, a szczękę chciałam zbierać już nie tylko pod koniec książki, ale i na początku, oraz w środku. Jak to bywa za każdym razem, gdy czegoś się oczekuje, nasze oczekiwania mogą się nie sprawdzić. Tak było w moim przypadku, gdy sięgałam po "Gobelin Przetrwanie", które napisał Henry H Neff. Dalej nie zmieniam zdania, że jest to jedna z moich ulubionych historii, ale chyba tak samo jak Harry Potter i Czara Ognia, mam wrażenie, że czwarty tom jest zbędnym zapychaczem, mimo że wydarzyło się tu coś ważnego.

"Mina odprowadziła go wzrokiem, po czym odwróciła się i podeszła do Maxa i Davida. Otaczający ją blask przygasł i Max dopiero teraz zauważył, że dziewczynka ma na sobie tylko nocną koszulę."

Jak już wcześniej napisałam, Astaroth jest osłabiony. Swoją szansę widzi w tym Prusias, który postanawia utworzyć własne imperium i wraz ze swoją armią, skierować swoje kroki ku Rowan. Terytorium szkoły jest miejscem, gdzie wszyscy mogą znaleźć schronienie, poczuć odrobinę wolności i żyć tak jak chcą. Już niedługo ma to być im zabrane, a do tego pani Richter nie ma zamiaru dopuścić. Zdaje się, że Max kolejny raz będzie musiał stanąć w obronie Rowan jednak tym razem nie będzie sam. Do obrony Rowan będą przygotowywać się wszyscy chętni, a nasz główny bohater zostanie dowódcą jednego z batalionów, a mianowicie Szczurów Okopowych. W ich szeregach będzie tajemnicza Umbra. Dziewczyna, która niejednokrotnie uratuje życie Maxa. Jaki skrywa sekret i czy można jej zaufać? Przekonacie się czytając tę część Gobelina!

Aby w pełni poczuć klimat tej powieści, nie można zrezygnować z tego tomu. Jest on kontynuacją Gobelina Demona i kuźni, ale również daje nam możliwość przejścia dalej, do ostatniego już tomu, który jeszcze nie został wydany w Polsce. Według mnie jest to najgorszy tom jaki przeczytałam. Głównie skupiał się na przygotowaniach do walki, podróży i całkowicie jakby odbiegła od tego, co autor zaprezentował nam w pierwszym tomie. Na Maxa zaczyna polować organizacja Atropos, przez co chłopak nie może ufać absolutnie nikomu, nawet jeśli tą osoba ma być sam William Cooper, po którym ślad na jakiś czas zaginął.

KONTYNUACJA RECENZJI NA BLOGACH:

Czwarty tom cyklu Gobelin to kolejne losy Maksa i Akademii Rowan... Demony rozpoczynają wojnę między sobą, a nasz główny bohater musi wrócić do Blys... Nie mogę zdradzić za dużo, więc nic więcej o fabule nie napiszę. Mogę tylko wspomnieć, że Maks z każdym tomem staje się bardziej dojrzały, a problemy piętrzące się przed nim są coraz poważniejsze.
Wydaje mi się, że ta seria dorasta wraz z czytelnikami... Każda kolejna część wymaga więcej uwagi, a autor nie oszczędza postaci. Jak zawsze możemy poznać kolejne fantastyczne stworzenia przewijające się przez całą serię i zachwycać się wyobraźnią autora, a także jego rysunkami.
Na zakończenie napiszę tylko, że choć moim faworytem pozostaje trzeci tom, to już nie mogę się doczekać ostatniej części, by dowiedzieć się jak potoczą się losy głównych bohaterów.

Wydaje mi się, że ta seria...

Zdecydowanie najlepsza książka spośród pozostałych. Z niecierpliwością czekam na polskie wydanie... i mam nadzieję, że Henry Neff pisze dalej bo zakończenie jest dość dwuznaczne

Napisałam z ciekawości do wydawnictwa Świata Książki, kiedy wydadzą tą część, ale niestety nie planują wydania tej ksiażki. Szkoda....

Bardzo dobra część. Sporo się w niej działo. Szkoda tylko, że w ostatniej bitwie zginął Nolan. Jestem ciekawa, co autor wymyśli w kolejnej części.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

TO kolejna część z cyklu gobelin, miejmy nadzieję że okaże się fajna dla was, bo dla mnie właśnie taka się ukazała - a co za tym idzie, najlepsza z serii, choć brak Coopera mnie trochę zasmucił.

• Chcę kupić
  • Do kupienia/prezent
  • Na półce czekają do przeczytania
  • Październik 2021

Henry H. Neff Gobelin. Przetrwanie Zobacz więcej