historia
szum

Profesor Jarosław Hrycak jest jednym z tych ukraińskich intelektualistów, którzy od lat biorą udział w debacie z polskimi kolegami. Robi to poprzez książki, dyskusje, artykuły, wywiady oraz spotkania. Jako historyk jest świetnym znawcą dziejów najnowszych Ukrainy oraz przełomu XIX i XX wieku. Jarosław Hrycak reprezentuje krytyczną szkołę historiografii liberalnej. W odróżnieniu od prac historyków o nastawieniu nacjonalistycznym czy narodowym, nie ma w niej apologetyki wszystkiego, co służy rozwojowi państwa, idei czy ducha narodowego. Zarazem jednak Hrycakowi nie jest obojętna kwestia ukraińskości, języka, tożsamości narodowej a zwłaszcza świadomości historycznej niebędącej wypadkową świadomości historycznej sąsiadów. Jednocześnie opowiada się ona za politycznym, a nie etnicznym rozumieniem tych pojęć. Dostrzega także wielokulturowość społeczeństwa ukraińskiego, zwłaszcza w Galicji, i traktuje taki stan rzeczy jako element wzbogacający.

Marcin Wojciechowski "Gazeta Wyborcza"

źródło opisu: http://www.kew.org.pl/index.php?page=74

źródło okładki: http://www.kew.org.pl/index.php?page=74