Czarnogóra. Fiord na Adriatyku

Wydawnictwo: Bezdroża

Chociaż Czarnogórę można przemierzyć niemalże w ciągu jednego dnia, ileż tam dziwów! Wystarczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by posępne szczyty i głębokie kaniony zamienić na piękne plaże, zasypane śniegiem wioski na śródziemnomorską i pejzaż, kamienne krasowe pustynie na oliwne gaje... Czarnogórskie wybrzeże Adriatyku odzyskuje wśród Polaków popularność, utraconą na początku lat 90....

Czarnogórskie wybrzeże Adriatyku odzyskuje wśród Polaków popularność, utraconą na początku lat 90. Po Chorwacji, Rumunii, Bułgarii na nowo odkrywamy Montenegro (jak w XIV w. zaczęli nazywać te ziemie Wenecjanie). Niegdyś przyjeżdżaliśmy tu masowo. Dziś jeszcze Czarnogórcy z politowaniem, ale i sentymentem wspominają czasy, gdy kupowało się od polskich turystów ręczniki, prześcieradła czy turystyczne kuchenki gazowe. Słysząc "Polska", wielu będzie miało coś do powiedzenia - a to, że w latach 80. byli, przypuśćmy, w Krakowie czy w Zakopanem, a to, że mają w Polsce znajomych - choć kontakt z nimi dawno się urwał.

Zazwyczaj bywa tak, że po wakacjach, urlopie spędzonym gdzieś w jakimś kraju, zafascynowani nim, sądzimy, że dobrze go poznaliśmy. Ale to tylko złudzenie. Im bardziej go znamy, tym wiemy o nim mniej. Nawet w przypadku krainy tak małej jak Czarnogóra, którą można przemierzyć wzdłuż i wszerz niemalże w ciągu jednego dnia. Ile tu dziwów! Wystarczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by zmienić świat: posępne szczyty i głębokie kaniony zamienić na słoneczne plaże; zasypane śniegiem wioski na śródziemnomorski pejzaż; kamienne, krasowe pustynie na gaje oliwne.

źródło opisu: Wydawnictwo Bezdroża, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Bezdroża, 2011

eduko7 | 2015-06-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Państwo o niedużym terytorium. Przewodnik też niewielki, ale z to jaki treściwy. Zawiera wiele istotnych informacji o historii, kulturze i atrakcjach turystycznych Czarnogóry. Podpowiedzi kulinarne, minisłowniczek a przy okazji interesujące zadania, sprawiające, że zimą można też przenieść do swego domu trochę słonecznej Czarnogóry.

Isadora | 2012-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Zbliża się czas wakacyjnych wojaży. Dla tych, którzy nie mają jeszcze konkretnego pomysłu, a chcieliby spędzić urlop za granicą, wydawnictwo Bezdroża przygotowało atrakcyjny przewodnik po jednym z najmłodszych państw europejskich, prawdziwej perle Bałkanów, w zjawiskowy sposób łączącej posępne piękno gór z malowniczym adriatyckim wybrzeżem. Mowa oczywiście o Czarnogórze.
Ten niewielkich rozmiarów, ale charakteryzujący się niezwykle bogatą szatą graficzną, wszechstronny przewodnik zapoznaje czytelnika ze wspaniałościami czarnogórskiej flory i fauny, burzliwą i skomplikowaną historią tego rejonu Bałkanów oraz niezwykłym bogactwem kulturowym stanowiącym niesamowity melanż elementów rzymskich, bizantyjskich, serbskich, weneckich, tureckich, albańskich i wreszcie czarnogórskich.
Oprowadza on czytelnika po najbardziej fascynujących zakątkach kraju, a dzięki przejrzystemu i czytelnemu układowi stron, który porządkuje treść przewodnika według regionów, staje się to zajęciem łatwym i...

Tomasz Wytrwał | 2012-06-11
Przeczytana: 31 lipca 2011

Jestem bardzo zadowolony z tego Przewodnika. Najbardziej podobały mi się tzw. ramki, które polecały jakieś śmieszne zadanie. Np. w Starym Barze należało "odnaleźć jak najwięcej kościołów", albo "aby popływać po j. Szkoderskim najlepiej w rybackiej osadzie Vranjia wypożyczyć łódź o płaskim dnie za 12 € od osoby", albo "policzyć wszystkie koty na rynku w Budvie".

Dowiedziałem się także, że Monaster Ostrog to "najważniejszy ośrodek religijny Serbskiej Cerkwi Prawosławnej". Składa się on z dwóch kompleksów: dolnego i górnego. Górny jest wbudowany w zagłębienie, niektórzy podają, że była to jaskinia, pionowej ściany skalnej, co daje nieprawdopodobnie malowniczy efekt.

Z Przewodnika dowiedziałem się jak dojechać do zakola Rzeki Crnojevica, które jest najbardziej znanym miejscem widokowym Montenegro.

W Przewodniku jest napisane, że w Ulcinj należy spróbować baklavy i tulumby. Kelnerowi pokazałem ten fragment w przewodniku (mimo, iż był napisany po polsku) i po chwili dostałem na...

Szyszka | 2016-03-08
Jacek Augustyn | 2013-02-10