Koniobójca

Wydawnictwo: Videograf II
powieść polska, IV RP
literatura piękna
ilo2012

Groteska polityczna o IV RP. Nowa powieść Jana Pawła Krasnodębskiego ukazuje dziwną,surrealistyczną krainę,po której miota się główny bohater,prezes komitetu wyborczego partii Widmo,Stefan Stilnoks.Postanawia on pewnego dnia przejąć władzę w ojczyżnie.Staje się narzędziem gry, którą toczą między sobą jego współpracownicy,zdradzieckie wielbicielki,europejska arystokracja i agenci obcych...

Groteska polityczna o IV RP.

Nowa powieść Jana Pawła Krasnodębskiego ukazuje dziwną,surrealistyczną krainę,po której miota się główny bohater,prezes komitetu wyborczego partii Widmo,Stefan Stilnoks.Postanawia on pewnego dnia przejąć władzę w ojczyżnie.Staje się narzędziem gry, którą toczą między sobą jego współpracownicy,zdradzieckie wielbicielki,europejska arystokracja i agenci obcych wywiadów.Stilnoks musi się jednocześnie zmagać ze swoją pokręconą psychiką,zmorami przeszłości głodem nikotynowym.
Rozgrywa się na kilku planach akcja jest pełna absurdalnych scen,które dzieją się na granicy rzeczywistości.Zdarzenia jednak ku czemuś zmierzają.Najwyrazniej toczy się jakaś gra,a korowód dziwacznych postaci o symbolicznych nazwiskach ma do odegrania określoną rolę.Która z nich pojawia się tylko w urojeniach bohatera,a która ma wpływ na przebieg akcji?Kim naprawdę jest Stefan Stilnoks?
Posługując się groteską,Krasnodębski oddaje pełen paradoksów aktualny klimat polityczny Polski.Pisarz tworzy gorzki obraz kraju,w którymtoczy się swoisty ping-pong między różnymi siłami,prowokując nas jednocześnie do pytania,kto faktycznie jest owym tytułowym "Koniobójcą"?.

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, 2007

źródło okładki: http://www.videograf.pl/

minastirith15 | 2014-12-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Odnoszę wrażenie, że w tej książce żadne słowo nie jest przypadkowe, co bardzo mnie cieszy, a bohaterowie są konsekwentni w swej niekonsekwentności. Chaos który panuje w tej książce z pewnością wielu zniechęci do dalszego czytania jeśli nie są wielbicielami tego gatunku. Fanom Kurta Vonneguta z pewnością się spodoba. Pozycja obowiązkowa. Polecam!