Księga Ducha Gór

Rübezahlbuch
legendy, Sudety, góry, Duch Gór, Rübezahl, Ad Rem,
literatura piękna
Torwan_00

Wznowienie wydania legend o Duchu Gór, w tłumaczeniu Emila Mendyka i Przemysława Wiatera, z ilustracjami Beaty Kornickiej-Koneckiej, w okładce projektu Janusza Koneckiego.

źródło opisu: http://adrem.jgora.pl/o-duchu-gor/ksiega-ducha-gor

źródło okładki: http://adrem.jgora.pl/o-duchu-gor/ksiega-ducha-gor

Monika | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

"Księga Ducha Gór", to zbiór 9 opowiadań o przygodach tego legendarnego władcy Sudetów. Miała być dla mnie okazją bliższego poznania wierzeń ludowych tego regionu. Spodziewałam się, że będą one bliższe baśniom. Niestety, mimo iż opowiadania do najdłuższych nie należą, są tak pogmatwane, że trudno się w nich połapać. Winne temu są rozbudowane opisy różnego rodzaju zjawisk, mających miejsce w górach, zanim doczyta się do końca opisu, nie ma się już pojęcia, co było na początku. Choć książka mnie rozczarowała, znalazłam w niej kilka ciekawych fragmentów, dla których warto było po nią sięgnąć.

DirtyDiana | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Przepiękne poetyckie opisy karkonoskiej przyrody w połączeniu z folklorem i opowieściami o słynnym Rzepiórze tworzą niepowtarzalny klimat. :)

Pani_Wu | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Księga Ducha Gór w nowej szacie

Duch Gór, to postać nieoczywista, stojący jedną nogą w świecie rzeczywistym, a drugą, poza granicą pojmowania, może nawet w świecie umarłych, a może w świecie bogów. Twardy jak góral być powinien, rubaszny jak lud, którym władał, wielki jak Góry Ryfejskie* i groźny jak burza nad szczytami. Postać człowieka przybiera tylko czasami, bo i człowiekiem nie jest, ale powiedzieć, że jest uosobieniem przyrody, personifikacją natury, oznacza skłamać. Potrafi za dnia jasnego zrobić to, co śni się ludziom w najczarniejszą noc, w najgorszych koszmarach.
Dziewięć opowieści o Duchu Gór na pewno nie jest bajkami dla dzieci. Prędzej powinny stać obok powieści grozy Poe'go, Grabińskiego czy Lovecrafta, bo i Władcy Karkonoszy bliżej do demona niż poczciwego Skarbka.
Nikt tak dobrze nie poznał Rübezahla, jak Carl Hauptmann, i nikt go tak dobrze nie opisał. Może i nie dostał Carl Hauptmann Nagrody, jak jego brat, ale "Księga" stanowi kawał świetnej...

Pani_Wu | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Nieodgadnione tajemnice Ducha Gór

Pięknie wydany przez wydawnictwo Ad Rem w 2008 roku tomik jest częścią cyklu opowieści i legend o Duchu Gór.

Księga zawiera dziewięć opowieści o nieobliczalnym i złośliwym z jednej strony, a dobrym i łagodnym - z drugiej Władcy Karkonoszy. Kapryśny jak pogoda w górach, czyni psoty rodem z podań ludowych, co autor jeszcze podkreśla, ubarwiając język karkonoską gwarą. Jednakowoż nie ma w Duchu Gór nic ludzkiego, jest nieuchwytny jak wiatr i nieprzewidywalny jak siły przyrody.

W pierwszej z opowieści, zatytułowanej „Właściwie rzecz cała jest nieodgadnioną tajemnicą”, autor tak go charakteryzuje:

„Zuchwalszy od wszystkich figlarzy i koniokradów świata. Nikczemny wydrwigrosz i nieokrzesany parobek. Ale też najzręczniejszy z muzykantów, który zwykł grać na skalnych rumowiskach i wśród sękatych gałęzi kosodrzewiny.
A zwie się po prostu Duch Gór. Bez jakichkolwiek dodatkowych określeń. (…) Duch Gór jest jedyny w swoim rodzaju i wciąż ten sam...

Mikael | 2012-09-14

Rewelacja, taki bajki dla dorosłych. Plus sudecki klimat. Coś pięknego!