Wielkie serce Mike'a Larssona

978-83-7544-436-0
literatura szwedzka,
literatura piękna
weeman

Poruszająca opowieść o zmaganiach człowieka, który próbuje uciec od swojej przeszłości. Czarny humor, rodzicielska miłość i nagła śmierć – wszystko w najnowszej książce Olle Lönnaeusa, autora skandynawskiego kryminału pt. Pokuta. Mike Larsson ma wielkie serce i równie wielki talent do wpadania w tarapaty. Przyczyną jest jego wybuchowy charakter, który prowadzi go za kratki. Po wyjściu z...

Mike Larsson ma wielkie serce i równie wielki talent do wpadania w tarapaty. Przyczyną jest jego wybuchowy charakter, który prowadzi go za kratki. Po wyjściu z więzienia Mike decyduje się rozpocząć nowe życie i stać się prawdziwym ojcem dla swojego dorastającego syna. Udaje się do miasteczka Tomelilla na południu Szwecji, gdzie mieszka jego 14-letni syn, Robin, wychowywany przez rodziców zastępczych.
Chłopak jest wystraszony i podejrzliwy, nie zamierza rozczarować się po raz kolejny. Mike musi przekonać syna, że tym razem go nie zawiedzie. Nieoczekiwanie zostaje wciągnięty w wir niebezpiecznych wydarzeń, przez co sytuacja znów się komplikuje. Czy znajdzie się ktoś, komu Mike będzie mógł zaufać? Czy pomoże mu jedyny przyjaciel, Rolle? A może będzie to planująca zemstę Amela, imigrantka z Bośni?

źródło opisu: Wydawnictwo Rea, 2012

źródło okładki: http://www.rea-sj.pl/

Anna Sochacka | 2019-03-25
Przeczytana: 24 marca 2019

"Mike Larsson to człowiek urodzony pod nieszczęśliwą gwiazdą. Nikomu nie przynosi niczego dobrego".

Świetna opowieść o ludziach uwikłanych w różne życiowe sytuacje, wyczuwalny fatalizm, który z góry nakazuje ci założyć, że to wszystko nie może skończyć się dobrze. Czytasz więc z pewną przyjemnością, bo to w końcu całkiem dobra historia ale z obawą oczekujesz na rozwój wypadków, podskórnie czując że nie będzie tu happy endu.

Agnieszka | 2019-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2019

Historia o próbie ucieczki od przeszłości i chęci zaczęcia nowego życia. Mike to mężczyzna, który ma dar wpadania w tarapaty przez co ostatni czas spędził za kratami. Po wyjściu postanawia wrócić do Tomelilli gdzie mieszka jego syn. Postanowił być teraz prawdziwym ojcem i nigdy więcej nie opuścić syna. Mimo szczerych chęci los mu nie sprzyja. Każdy jest przeciwko niemu, wpada w nowe tarapaty. Odzyskuje syna i zamieszkują razem u Rollego. Jak potoczą się ich wspólne plany? Co z wybrykami syna, które mogą zaważyć na losie obu mężczyzn? Czy los zacznie im sprzyjać? Musicie przeczytać tę książkę opisującą miłość między synem, a ojcem, siłę przyjaźni, życie ludzi przebywających w więzieniu. Piękna powieść, którą polecę każdemu ze szczerym sercem.

MonikaK | 2017-12-18

Nie tego spodziewalam sie po kryminale,ale warto przeczytac i dowiedziec sie o nowo budowanej relacji ojciec-syn.

Kac Killer | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2016, Skandynawskie
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Ja wiem, że rozczarować pozytywnie to się nie da, ale ja się rozczarowałem bardzo pozytywnie. Często kupuję książki w bardzo okazyjnych cenach, jednak "Wielkie serce..." było strzałem w dziesiątkę, choć oceniłem na siódemkę.

lea88 | 2014-06-24

Oczywiście wypożyczyłam ją z uwagi na wątek bałkański. Kolejna do niej w bibliotece była ogromna, więc spodziewałam się jakiegoś szału, ale go nie było. Książkę czyta się łatwo i szybko, ale fabuła nie powala. Główny bohater to typowy "zawadiaka", który pomimo iż próbuje wyjść w życiu na prostą ciągle ładuje się w jakieś problemy. A to alkohol, a to przestępstwa, więzienie, dziecko z narkomanką itp. Akcja rozgrywa się w czasach kiedy bohater wychodzi w więzienia i stara się zająć dorastającym synem. Oczywiście w tle jest mafia serbska oraz szwedzcy naziści- czyli standard.
Ogólnie książka nie jest zła, jednak nie zachwyca.

grzegoooorz | 2013-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Dla mnie ta książka jest zajebistą odskocznią od szarej rzeczywistości. Bardzo podobna do buszującego w zbożu. Główny bohater jak i jego otoczenie to naprawdę oryginalne charaktery i bardzo szybko chcemy wiedzieć więcej oraz jak potoczą się ich losy ,w szczególności dla mnie Mike'a i jego kolegi Rollego.

Nastawialem się , że to jakaś melodramatowa historia ojca i syna, a tutaj książka która bardzo przypadnie do gustu czytelnikom , którzy poszukją szalonych przygód,alkoholu,seksu i zwariowanych niekiedy zmian wydarzeń. BARDZO POLECAM , jeśli traktjecie to jako odskocznie od czegoś ambitnego , a chcecie po prostu miło spędzić kilka wieczorów z książką. Może czasami trochę nierealna i dziecinna ale mi właśnie taka przypadła do gustu

Zaczyna się niespecjalnie wciągająco i po pierwszych kilkudziesięciu stronach można odnieść błędne wrażenie, że będzie to kolejna propagandowa szwedzka książka o złych nazistach i cudownych socjaldemokratach. Ale nie - na szczęście nie tym razem. Kobiety może będą trochę kręcić nosem, ale mężczyzn historia ojca szukającego relacji z dorastającym synem naprawdę może urzec.

Pucka69 | 2012-07-09
Przeczytana: 27 czerwca 2012

Trochę szkoda czasu który się poświeciło na jej przeczytanie, jakoś tak nic nie wniosła do mojego życia. No ale może za bardzo wymagająca jestem.