7 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Czytam

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Visenna | 2014-06-23
Przeczytana: 13 czerwca 2014

„[…] Do jakiegoś momentu w naszym życiu świat był nieruchomym objawieniem. Teraz widzimy, ku czemu zmierza. Nasze oczy nauczyły się patrzeć tak jak kamera przyrodnika, ściągająca do kilku minut okres kiełkowania, kwitnienia i więdnięcia kwiatu [..]”.

Jan Józef Szczepański (1912 – 2003) był pisarzem, tłumaczem, żołnierzem AK, dziennikarzem, podróżnikiem, scenarzystą, ostatnim prezesem rozwiązanego w czasie stanu wojennego Związku Literatów Polskich,…

„Rafa”, zbiór opowiadań (lub może lepiej esejów?), w którego narratorze i głównym bohaterze zarazem można bez trudu odnaleźć samego Szczepańskiego, po raz pierwszy ukazał się w 1974 roku. W jego skład wchodzą teksty o różnorodnej tematyce (także mocno rozstrzelone czasowo – bo niektóre dotyczą wydarzeń sprzed II wojny, inne opowiadają o wydarzeniach rozgrywających się tuż po niej, a inne opisują świat z szerszej perspektywy czasowej, znacznie bliższy współczesności (czyli dacie wydania książki).

W „Biwakach” Szczepański oddaje hołd...

Zbiór czterech opowieści, które ukazują jak różne miejsca i przestrzenie są postrzegane po wielu latach zachowując wspomnienia. Po takich historiach czasem człowiek zastanawia się, jaką tajemnice kryją niektóre rzeczy. Jednak mimo wszystko średnio mi się podobała ta wysoka literatura - idealna do analizy formalnej, ale mało interesująca treściowo.