Free Will

Free will, wolna wola
popularnonaukowa
angielski
Aerandir

A BELIEF IN FREE WILL touches nearly everything that human beings value. It is difficult to think about law, politics, religion, public policy, intimate relationships, morality—as well as feelings of remorse or personal achievement—without first imagining that every person is the true source of his or her thoughts and actions. And yet the facts tell us that free will is an illusion. In this...

In this enlightening book, Sam Harris argues that this truth about the human mind does not undermine morality or diminish the importance of social and political freedom, but it can and should change the way we think about some of the most important questions in life.

"In this elegant and provocative book, Sam Harris demonstrates—with great intellectual ferocity and panache—that free will is an inherently flawed and incoherent concept, even in subjective terms. If he is right, the book will radically change the way we view ourselves as human beings."
—V. S. Ramachandran, Director of the Center for Brain and Cognition, UCSD, and author of The Tell-Tale Brain

"Brilliant and witty—and never less than incisive—Free Will shows that Sam Harris can say more in 13,000 words than most people do in 100,000."
—Oliver Sacks

"Free will is an illusion so convincing that people simply refuse to believe that we don’t have it. In Free Will, Sam Harris combines neuroscience and psychology to lay this illusion to rest at last. Like all of Harris’s books, this one will not only unsettle you but make you think deeply. Read it: you have no choice."—Jerry A. Coyne, Professor of Ecology and Evolution, University of Chicago, and author of Why Evolution Is True

źródło opisu: https://catalog.simonandschuster.com/TitleDetails/...(?)

źródło okładki: https://catalog.simonandschuster.com/TitleDetails/...»

Bezuchow | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Sam Harris, neurobiolog i flozof, proponuje przeciwintuicyjny lecz zaskakująco przekonujący traktat o iluzji wolnej woli. Książka jest doskonale napisana i sugestywnie wyjaśnia dlaczego tzw. wolna wola nie jest tym, czy sądzimy, że jest. Jedna z tych obowiązkowych pozycji, które zmieniają nasz sposób widzenia i rozumienia świata.

Aerandir | 2012-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Mam sympatię do krótkich książek, które całkowicie zmieniają sposób patrzenia na świat. Ta książka jest jedną z nich. Sama Harris potrafi w bardzo klarowny sposób przekonać czytelnika o tym, że wolna wola jest jedynie iluzją. Nie są to jednak kolejne czysto teoretyczne rozważania na ten temat, bowiem autor (neurobiolog) przywołuje eksperyment naukowy na poparcie swojej tezy. Książkę tę czyta się niezwykle szybko, lecz Sam Harris nie sprowadził jej jedynie do krótkiej, logicznej i niepozostawiającej wielu wątpliwości argumentacji. Omawia on także moralne konsekwencje odrzucenia hipotezy wolnej woli. Niestety treść tej książki niewiele różni się od treści czterdziestominutowego wykładu Harrisa o wolnej woli, który zachęcił mnie do jej przeczytania (wykład ten jest dostępny np. na YouTube).
Niemniej jednak jest to ważna, wciągająca książka, która powinna znaleźć się na półce każdej ceniącej sobie prawdę osoby. Szczerze polecam! Te 60 stron może całkowicie odmienić twój światopogląd!

Magdalena | 2016-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Książka napisana niby profesjonalnie, lekko i zrozumiale, ale w mojej opini jest okropna. Autro prezentuje swój subiektywny pogląd jak fakt naukowy, w zasadzie uprawia teologię podszywając się pod naukę przezco moim zdaniem może wyrządzić więcej złego nież dobrego (psuje w ten sposób wizerunek nauki). Gdyby podarował sobie to podszywanie, mogłabym odebrać książkę pozytywnie, jako zgrabne przedstawienie swoich poglądów.
Autor swoją główną argumentację co do braku naszej wolnej woli opiera o eksperyment: osoba przebywa w pomieszczeniu z urządzeniem neuroskanującym, które jest w stanie przewidzieć każde jej postępowanie. Jest to najbardziej naturalny pomysł na ekperyment weryfikujący postulat o tym że wolna wola jest iluzją. Jednak nikt takiego eksperymentu jeszcze nie przeprowadził, a jego powodzenia nie da się przewidzieć. W przyszłośc, z większymi możliwościami technicznymi może i ofszem, da się go przeprowadzić. Autro jednak już dziś bez cienia wątpliwości roztrzyga wynik takiego...

Nebulka | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, English

Wydaje mi się, że rozumiem przesłanki stojące za poglądem o braku wolnej woli, lecz chciałabym wiedzę tę poszerzyć. Najbardziej przemówiłoby do mnie przedstawienie kolejnych argumentów z fizyki, neurologii czy psychologii wraz z wyjaśnieniem, dlaczego świadczą one na korzyść tej teorii. Książka Harrisa jest napisana dość chaotycznie i trudno było mi w niej znaleźć takie usystematyzowanie. Być może autor sądził, że podejście bardziej naukowe, bez kilku historyjek z tym samym wnioskiem, odstraszyłoby przeciętnego czytelnika. Irytowały mnie liczne pytania retoryczne.

W każdym razie temat daje do myślenia i zachęca do dalszego kształcenia się.

justMe | 2015-07-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sam ma w sobię bardzo charakterystyczną cechę której brakuje wielu naukowcom i autorom budzących kontrowersje książek. Zawsze jest o krok przed czytelnikiem. W momencie gdy już zaczynasz dostrzegać jakiś błąd lub lukę w rozumowaniu przechodzisz do następnego rozdziału tylko po to, żeby się przekonać że autor dokładnie to przewidział i w dalszej części książki odnosi się do tego.

Badbishop | 2017-12-11
Przeczytana: 31 października 2017