Detektyw Monk wyrusza w podróż

Okładka książki Detektyw Monk wyrusza w podróż Lee Goldberg
Okładka książki Detektyw Monk wyrusza w podróż
Lee Goldberg Wydawnictwo: Rebis Cykl: Detektyw Monk (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
Detektyw Monk (tom 11)
Mr. Monk on the road
Rebis
2012-06-05
2012-06-05
Paweł Laskowicz
detektyw monk

Okładka książki The Big Kahuna Janet Evanovich, Lee Goldberg
The Big Kahuna Janet Evanovich, Le...
Okładka książki The Pursuit Janet Evanovich, Lee Goldberg
The Pursuit Janet Evanovich, Le...
Okładka książki Skok Janet Evanovich, Lee Goldberg
Skok Janet Evanovich, Le...
Okładka książki The Job Janet Evanovich, Lee Goldberg
The Job Janet Evanovich, Le...

Syndrom Monka

Temat przewodni to nie zbrdnie, a wycieczka po Ameryce. Książka treścią odbiega nieco od oprzednich, ale ta odmiana mi subiektywnie odpowiada. Fajnie zobaczyć świat oczami Ambrosego.

1958

Kolejna świetna opowieść z Monkami w roli głównej. Adrian postanawia dać swojemu nigdy nie wychodzącemu z domu bratu, nietypowy prezent - dodaje mu środków nasennych do tortu i porywa na wyprawę kamperem. A że to Monk, nie obędzie się bez swojej asystentki Natalie, zaś pojawianie się w kolejnych miastach musi sprowokować jakieś morderstwa.

Dodam jeszcze, że wycieczka opisana przez Natalie wydaje się być ciekawą i że gdybym jakimś cudem dostała wizę do Ameryki z chęcią objechałabym kraj trasą wyznaczoną w "Detektywie Monku wyruszającym w podróż"

Dodam jeszcze, że wycieczka...

Jestem stanowczo nieobiektywna, stąd ta wysoka ocena :)

Jestem stanowczo nieobiektywna, stąd ta wysoka ocena :)

Lekka powieść o przygodach detektywa Adriana Monka. Jednego z wielu detektywów, ale zarazem jedynego w swoim rodzaju, który na co dzień rozwiązuje zagadki kryminalne, lecz tym razem sam dopuszcza się przestępstwa.

Książka autorstwa Lee Golbderga, scenarzysty serialu o słynnym detektywie Adrianie Monku "Detektyw Monk wyrusza w podróż" to kolejny tom przygód specyficznego w swym fachu detektywa. Tym razem widzimy cierpiącego na wszelkiego rodzaju fobie detektywa, który w słusznej sprawie sam decyduje się popełnić przestępstwo.

Adrian Monk ma brata, który podobnie jak on cierpi na choroby lękowe. Najbardziej rzucającą się w oczy i najbardziej uciążliwą jest agorafobia, przez którą Ambrose Monk nie opuszcza własnego domu. Z bohaterami spotykamy się na krótko przed urodzinami Ambrose'a. Jego brat planuje wraz ze swoją asystentką Natalie wyjątkową niespodziankę. By ją jednak zrealizować, obaj bracia będą narażeni na wiele niebezpieczeństw, a sam detektyw, który ma świadomość, że jego brat nigdy nie zgodzi się na dobrowolne opuszczenie własnych czterech ścian, będzie musiał go uprowadzić.

Plan Natalie i detektywa Monka jest niemal idealny. Środki nasenne dosypane do kawałka tortu urodzinowego działają i szczęśliwie udaje im się wpakować Ambrose do campera. Monk i Natalie mają pełną świadomość, że kiedy leki przestaną działać i Ambrose się obudzi, to nie będzie zadowolony. Tak też się dzieje, jednak znajdujący się w niecodziennych okolicznościach brat detektywa powoli przekonuje się do wyprawy i rozpoczyna zwiedzanie Ameryki. Tyle że jego noga ani na chwilę nie opuszcza campera. Wszystko jednak do czasu.

Sielankowa podróż nie trwa jednak długo. Oczywiste jest, że gdzie pojawia się Adrian Monk, tam na pewno pojawi się i zbrodnia. Detektyw cierpi na swoje przypadłości, lecz najgorsze dla niego, to pozostawić sprawę bez rozwiązania. Wakacje i wyprawa, a przede wszystkim Natalie wymuszają na nim pozostawienie kilku przestępstw w rękach miejscowych detektywów. Te sytuacje coraz bardziej ciążą Monkowi, jednak zdaje on sobie sprawę, w jakim celu udał się w podróż.

W powieści przede wszystkim zwiedzamy wraz z braćmi Monk Amerykę: zatokę Monterey, Punkt Tajemnic, San Luis Obispo, Santa Barbara, Wielki Kanion Kolorado czy Yosemite, ale też doświadczamy z nimi nieprzewidzianych i pełnych grozy wydarzeń, jak choćby spotkanie z kierową ciężarówki, które kończy się w zaskakujących okolicznościach. Nie brakuje momentów trzymających w napięciu. Na Ambrose'a kolejne zbrodnie i "przygody" w sensie negatywnym, nie działają najlepiej. Swoje obawy mają również detektyw Monk i Natalie. Jak zakończy się ich podróż?

Historię widzimy z perspektywy asystentki detektywa Monka, która z dystansem podchodzi do fobii obu braci Monk i niejednokrotnie manipulując nimi, wymaga na nich złamanie własnych poglądów. Do tego posługuje się humorem, co nadaje całej powieści lekkości.

Niestety najsłabsza część w "Monkowej" kolekcji. Przez całą książkę praktycznie nic się nie dzieje, a rozwiązanie zagadki mamy podane na dwóch stronach. Szkoda, bo poprzednie przygody były bardziej wciągające. Tutaj ma się wrażenie, że autor poszedł na łatwiznę i bardziej skupił się na opisywaniu atrakcji jakie można znaleźć w USA.

Widać, że autor zmusza się do pisania. Ten, kto zna Monka i liczy na dobrą akcję będzie rozczarowany. Jedna z najgorszych książek jakie kiedykolwiek czytałem.

2047

Jedna z najlepszych Monkowych powieści - może to za sprawą podwójnego stężenia Monków?

Miałam pewne obawy co do tej części, ponieważ kiedy Monk byłw w Niemczech czy w Paryżu trochę się wynudziłam. Ale.. podróż po Stanach była bardzo ciekawa. Sama chciałabym się w taką wybrać..

Zabawna, ale serial lepszy ❤

Zabawna, ale serial lepszy ❤