Detektyw Monk wyrusza w podróż

Tłumaczenie: Paweł Laskowicz
Cykl: Detektyw Monk (tom 11)
Wydawnictwo: Rebis
Mr. Monk on the road
detektyw monk
Olena

Czy niewinna wycieczka nie zamieni się aby w drogę do piekła? Odpowiedź w kolejnym tomie przygód znanego detektywa Adrian Monk nareszcie może być usatysfakcjonowany. Posady konsultanta policyjnego może być pewien jak nigdy dotąd, a gnębiąca go dotychczas nierozwiązana zagadka śmierci jego ukochanej żony Trudy zostaje wyjaśniona. W życiu detektywa panuje spokój. Monk pragnie, aby podobnie...

Adrian Monk nareszcie może być usatysfakcjonowany. Posady konsultanta policyjnego może być pewien jak nigdy dotąd, a gnębiąca go dotychczas nierozwiązana zagadka śmierci jego ukochanej żony Trudy zostaje wyjaśniona. W życiu detektywa panuje spokój. Monk pragnie, aby podobnie poczuł się jego brat Ambrose, który cierpi na agorafobię i od wielu lat nie opuszcza swojego domu. Detektyw postanawia zrobić bratu urodzinową niespodziankę... Do tortu dodaje niecodzienny składnik: środki nasenne. Kiedy Ambrose się budzi, odkrywa, że znajduje się w turystycznym kamperze, Adrian jest przewodnikiem wycieczki, a Natalie kierowcą. Monk jednak nie może się powstrzymać od rozwiązywania zagadek kryminalnych, które pojawiają się na ich drodze. Wkrótce już tylko od genialnego detektywa będzie zależało, czy niewinna wycieczka nie zamieni się w drogę do piekła.

Lee Goldberg jest scenarzystą serialu filmowego Detektyw Monk i wielu innych programów telewizyjnych. Dwukrotnie był nominowany do nagrody Edgar Award, przyznawanej najwybitniejszym autorom kryminałów.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Syndrom Monka

Czy Wy też uwielbiacie detektywa Monka? Nie?! To najwyższa pora zacząć! Nie pytajcie tylko, kim jest Detektyw Monk – nie znać jednego z najsłynniejszych śledczych (a z pewnością najbardziej wyjątkowego spośród nich) to ogromny wstyd.

Adrian Monk, pracujący obecnie jako konsultant policyjny, jest niekwestionowanym mistrzem w swojej dziedzinie. Jest także kompletnym dziwakiem, wzbudzającym strach i odczuwającym go prawie przed wszystkim – przed brudem, zarazkami, ludźmi, drzewami, nieparzystymi liczbami… Niewiarygodne? A jednak. Dzięki swojej niezawodnej asystentce Natalie, zawsze gotowej, by podać jednorazowe rękawiczki albo chusteczki do dezynfekcji rąk, Monk może stawiać czoło przestępcom i badać miejsca zbrodni. Zwłaszcza te ostatnie są dla sławnego detektywa trudne – trzeba poradzić sobie z ignorancją i brakiem kompetencji policjantów, unikać brudu, zatroszczyć się o denata (dlaczego nikt nie pomyślał, żeby starannie zawiązać nieboszczykowi sznurówki?) i jeszcze rozwikłać zagadkę.

W tym tomie przygód słynny detektyw wyrusza w podróż. Oczywiście, w jej trakcie rozwiąże kilka zagadek i znajdzie morderców, ale podróż będzie wyjątkowa z zupełnie innego powodu. Monk i Natalie dopuszczą się przestępstwa! Otóż… porwą brata Adriana. Ambrose Monk jest do brata bardzo podobny – ma doskonałą pamięć, obsesję na punkcie porządku, parzystych liczb i… cierpi na liczne fobie. Największą i najbardziej utrudniającą mu życie jest bez wątpienia agorafobia, przez którą mężczyzna od lata nie opuszcza własnego domu. Monk postanawia uratować brata i w dniu urodzin dodaje mu do tortu środki nasenne, a następnie wraz z Natalie pakuje Ambrose’a i wynosi do wynajętego kampera niczym bagaż. Kiedy mężczyzna się budzi, jest już daleko od domu a na ucieczkę nie ma szans – turystyczny samochód musi stać się jego nowym domem. Czy uda się przełamać fobię?

Lee Goldberg, autor powieści (a właściwie wielu jej tomów) jest scenarzystą bijącego rekordy popularności serialu „Detektyw Monk”. Za ich książkową wersję był dwukrotnie nominowany do Edgar Award dla najlepszych autorów kryminałów. Trudno się dziwić, bo jego dzieła czyta się świetnie. Precyzyjna, choć oszczędna w słowach narracja idealnie oddaje klimat niezwykłych relacji panujących między bardzo szczególnymi bohaterami. Dawka humoru i absurdu, jakąś niesie w sobie ta malutka książka, jest wprost porażająca. Stworzenie postaci tak zaskakującej jak Adrian Monk musi być przejawem geniuszu – inaczej nie potrafię sobie tego wytłumaczyć. Podobnie, jak po lekturze nie mogłam się powstrzymać przed zakupem wcześniejszych tomów przygód detektywa. To uzależnienie znane pod nazwą „Syndromu Monka”, ale spokojnie – jest zupełnie niegroźne. Przynajmniej do momentu, w którym nie zaczniecie panicznie bać się liczb nieparzystych, drzew albo zarazków…

Katarzyna Marondel

Klaudia | 2013-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Wiele oczekiwałam od tej książki. Przede wszystkim cieszyłam się, że wreszcie poznam przyczyny śmierci Trudy. Całe szczęście, że przypadkiem obejrzałam odcinek serialu akurat opowiadający o całym śledztwie Monka i rozwikłaniu zagadki śmierci swojej żony, bo w książce poświęcono temu zaledwie parę linijek. Autor bardziej skupił się na samej podróży bracia Monk i Natalie niż - jak to zwykle bywa - na morderstwach.

Anna | 2014-01-26

Lekka powieść o przygodach detektywa Adriana Monka. Jednego z wielu detektywów, ale zarazem jedynego w swoim rodzaju, który na co dzień rozwiązuje zagadki kryminalne, lecz tym razem sam dopuszcza się przestępstwa.

Książka autorstwa Lee Golbderga, scenarzysty serialu o słynnym detektywie Adrianie Monku "Detektyw Monk wyrusza w podróż" to kolejny tom przygód specyficznego w swym fachu detektywa. Tym razem widzimy cierpiącego na wszelkiego rodzaju fobie detektywa, który w słusznej sprawie sam decyduje się popełnić przestępstwo.

Adrian Monk ma brata, który podobnie jak on cierpi na choroby lękowe. Najbardziej rzucającą się w oczy i najbardziej uciążliwą jest agorafobia, przez którą Ambrose Monk nie opuszcza własnego domu. Z bohaterami spotykamy się na krótko przed urodzinami Ambrose'a. Jego brat planuje wraz ze swoją asystentką Natalie wyjątkową niespodziankę. By ją jednak zrealizować, obaj bracia będą narażeni na wiele niebezpieczeństw, a sam detektyw, który ma świadomość, że jego...

Przemysław | 2013-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2013, Detektyw Monk
Przeczytana: 11 marca 2013

Niestety najsłabsza część w "Monkowej" kolekcji. Przez całą książkę praktycznie nic się nie dzieje, a rozwiązanie zagadki mamy podane na dwóch stronach. Szkoda, bo poprzednie przygody były bardziej wciągające. Tutaj ma się wrażenie, że autor poszedł na łatwiznę i bardziej skupił się na opisywaniu atrakcji jakie można znaleźć w USA.

Maromira | 2015-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Kolejna świetna opowieść z Monkami w roli głównej. Adrian postanawia dać swojemu nigdy nie wychodzącemu z domu bratu, nietypowy prezent - dodaje mu środków nasennych do tortu i porywa na wyprawę kamperem. A że to Monk, nie obędzie się bez swojej asystentki Natalie, zaś pojawianie się w kolejnych miastach musi sprowokować jakieś morderstwa.

Dodam jeszcze, że wycieczka opisana przez Natalie wydaje się być ciekawą i że gdybym jakimś cudem dostała wizę do Ameryki z chęcią objechałabym kraj trasą wyznaczoną w "Detektywie Monku wyruszającym w podróż"

Wyspana-Fiolka | 2012-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Widać, że autor zmusza się do pisania. Ten, kto zna Monka i liczy na dobrą akcję będzie rozczarowany. Jedna z najgorszych książek jakie kiedykolwiek czytałem.

Karaś | 2014-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2014, Monk

Jedna z najlepszych Monkowych powieści - może to za sprawą podwójnego stężenia Monków?

Weronika | 2013-07-10
Na półkach: Przeczytane, Mam, Zrecenzowane
Przeczytana: grudzień 2012

Moja recenzja:

Paulina Żęgota | 2014-10-23
Przeczytana: 23 października 2014

Jestem stanowczo nieobiektywna, stąd ta wysoka ocena :)

Katarzyna | 2016-10-19
Przeczytana: 2012 rok