Jeden rok Warszawy - 1875

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Warszawa, XIX wiek
historyczna
SanaeAiko

"Poszczególne rozdziały książki poświęcone są kolejnym miesiącom roku 1875 z najdokładniejszym zachowaniem zdarzeń warszawskich oraz życia obyczajowego"

źródło opisu: Fragment przedmowy autorki

wirydiana | 2012-12-30
Przeczytana: 20 listopada 2012

Dzięki odwiedzinom w antykwariacie znów mogłam zanurzyć się w zaczarowanym klimacie dziewiętnastego wieku. Każdy kolejny zakup książki Karoliny Beylin to gwarancja, że przede mną kilka dni spędzonych w świecie, który odszedł już na zawsze. Szkoda, że tak rzadko udaje mi się upolować te książki. Mam jednak nieustającą nadzieję, że kiedyś skompletuję całość opowieści warszawskich.
Dlaczego z całego wieku autorka wybrała właśnie rok 1875? Wyjaśnia nam to w przedmowie do swojej książki. Ten rok, mimo coraz cięższych represji nakładanych przez zaborców, był okresem rozkwitu szeroko pojętej kultury polskiej. A właśnie w stolicy biło serce polskości. To właśnie tu rodziły się wszelkiej akcje i inicjatywy mające na celu ochronę i zachowanie naszego dziedzictwa narodowego. Docierały one nawet do najdalej położonych wiosek budząc nastroje patriotyczne i podnosząc na duchu naród, który zastygł w letargu po upadku powstania. W stolicy osiedli najwięksi twórcy tego okresu: Sienkiewicz, Prus,...

SanaeAiko | 2012-06-08
ellatiene | 2016-10-30