Łzy w deszczu

Wydawnictwo: Muza
Lagrimas en la lluvia
978-83-7758-199-5
Booka

Stany Zjednoczone Ziemi, Madryt, rok 2109. W dziwnych okolicznościach tracą życie kolejni replikanci, wcześniej popadając w obłęd. Detektyw Bruna Husky ma za zadanie zbadać, co kryje się za falą zbiorowego szaleństwa w społeczeństwie na skraju kryzysu. Jednocześnie anonimowa ręka dokonuje zmian w dokumentach centralnego Archiwum Ziemi fałszując historię ludzkości. Odważna, samotna, zdystansowana detektyw Bruna Husky, wciągnięta w światowy spisek, zmaga się z podejrzeniami o zdradę bliskich jej osób, podających się za jej sojuszników. Towarzyszy jej paru dziwaków, bo tylko oni zachowują zdrowy rozsądek i prawdziwie ludzkie uczucia pośród rozpętanych prześladowań.
To historia o przetrwaniu, moralności w polityce i indywidualnych zasadach etycznych, o miłości i potrzebie bliskości, o pamięci i tożsamości. Rosa Montero opowiada o śledztwie bohaterki w wyobrażonym świecie złowrogiej przyszłości, opowiada z pasją, snując karkołomną intrygę nie pozbawioną humoru, niezbędnego w zrozumieniu tego świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2012

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/files/okladki/duze/042292.jpg

Leonidas1978 | 2017-10-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 2017 rok

Nie zawsze się zdarza, ale tym razem się udało. Lekturę " Łez w deszczu" zakończyłem akurat w dniu premiery "Blade Runnera 2049". Nie jest to oczywiście ekranizacja powieści, ale Rosa Montero z klimatu pierwowzoru rzeczonego filmu czerpie tu nawet nie garściami, a wielkimi ciężarówami, począwszy od samego tytułu powieści, nawiązującego do finałowej sceny z Harrisonem Fordem i Rutgerem Hauerem w rolach głównych.
Tym samym fani kultowego już przecież obrazu Ridleya Scotta powinni historię Montero "wciągnąć" bez mrugnięcia okiem.
A jest co smakować.
Atutem tej pozycji jest jej przede wszystkim jej klimat. Montero pieczołowicie utrzymała konwencję filmu. Cienie, półcienie i nieustający klimat noir w futurystycznym świecie wykreowanym przez autorkę bije czytelnika po oczach z każdej w zasadzie strony.
Poza głównym wątkiem fabularnym zaserwowane mamy tu również znane (teraz już filmowej serii) rozważania na temat kondycji, i to nie tylko moralnej, otaczającego nas społeczeństwa.
Przekaz...

Na początku z zaciekawieniem śledziłam akcję. Szybko okazało się, że nie jest to pozycja należąca stricte do gatunku sci-fi, a posiada szeroko rozbudowany wątek kryminalny i szpiegowski. Gdyby nie to, że rzecz dzieje się w oddalonym o dziesięciolecia Madrycie technologicznie przeobrażonym, gdzie detektywem jest nie człowiek ale rep, a zawiązany spisek dotyczyć ma wyeliminowania tej gorszej formy ze społeczeństwa (czyli replikantów) to trudno byłoby domyślić się czy to chodzi o tak daleką przyszłość, czy dzisiejsze niespokojne czasy.
Montero pokazuje, przy pomocy własnej pisarskiej wyobrazni to, co może stać się z ludzmi, naszą planetą, gdy dalej będziemy szli obraną drogą. Działania na niekorzyść środowiska naturalnego, maksymalne eksplorowanie powierzchni Ziemi dla celów konsumpcyjnych, zawieranie wszelkich paktów i związków, gdzie na pierwszy plan będzie wysuwać się zaspakajanie potrzeb ludzi u władzy i powoływanie do życia idei, nad którymi trudno zapanować, to kiedyś obróci...

kasandra_85 | 2012-07-30
Przeczytana: lipiec 2012

karola807 | 2014-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2014

"Wszystkie te chwile znikną w czasie jak łzy w deszczu..."

Gorzka opowieść, nawiązująca tytułem i motywem do "Łowcy androidów".
Świetna, wciągająca, zmuszająca do refleksji.
Tylko zakończenie nieco naiwne, mam wrażenie że pisane na szybko, czegoś mi w nim brakuje.

W 1982 roku Roy Batty, ustami Rutgera Hauera, rzekł: "I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain." Słowa te ukształtowały sposób myślenia o "sztucznych ludziach" całej rzeszy fanów science-fiction, nie tylko tych najbardziej zapalonych. Do tych właśnie słów bezpośrednio odnosi się powieść Rosy Montero.

Zgodnie z przypuszczeniami, główną bohaterką jest tu androidka, niejaka Bruna Husky. Bruna pracuje jako prywatny detektyw i zostaje wplątana w dość paskudną aferę, bardziej polityczną niż kryminalną. Równocześnie musi sobie radzić z przejawami dyskryminacji rasowej (androidy uważane są za "gorszy sort"), zarówno tymi realnymi, jak i tymi istniejącymi tylko w jej głowie. Jest też opętana myślą o własnej śmierci, nieuchronnej a rychłej (replikanci mają bardzo krótki czas życia, około 10-letni) - przez całą powieść...

Cyriaanne | 2012-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2012

„Łzy w deszczu”. Kryminał osadzony w 2109 roku, w Stanach Zjednoczonych Ziemi. I jest wszystko to, co być powinno. Detektyw z problemami, śledztwo, drobne wskazówki, niezrozumiałe ślady, podejrzenia, zabójstwa i wreszcie rozwiązanie sprawy. Wszystko to, co znamy. Nie znamy tylko tego świata za sto lat. Ale czy na pewno nie znamy? Sami do niego doprowadziliśmy.

Świat przyszłości skonstruowany przez Rosę Montero to istny majstersztyk. Pisarka wprost genialnie pociągnęła wątki współczesne – globalne ocieplenie, badania naukowe, Unię Europejską, międzynarodowe konflikty, psychologię i socjologię - i stworzyła z tego przyszłość boleśnie prawdziwą. Stworzyła coś tak realnego, że naprawdę bardzo, bardzo nie chcę aby to się sprawdziło. A jest to możliwe i tego się lękam. Do tego dochodzą jej oczywiste zdolności pisarskie, gdyż wplotła zwykłą powieść w ten świat, dzięki czemu ani przez chwilę się nie nudzimy, z każdą stroną odkrywamy coraz to inne szczegóły codzienności bohaterów i...

Bastet | 2012-10-20
Na półkach: Przeczytane, 2012 by Bastet
Przeczytana: 20 października 2012

Ciekawa powieść. To druga książka Rosy Montero, którą czytałam. Wyraziste postacie i interesująca akcja. Spodoba się na pewno fanom "Łowcy androidów". Polecam.

scirus | 2014-11-17
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Fajna proza o cyber życiu. Dla mnie całkiem świeże podejście. Bardzo lekko się czyta. Oryginału nie znam ale tłumaczenie na dobrym poziomie.

Agnua | 2012-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2012