De nøgne træer
zapach_traw

Tage Skou-Hansen (ur. w 1925 r.) to popularny w Danii autor kilku powieści, m.in. "Gwiazda dnia" (Dagstjernen, 1962), "Powrót" (Hjemkomst, 1969), "Trzecia przerwa" (Tredje halvleg, 1971) oraz cenionych rozpraw teoretycznych o poezji i prozie. W latach 1952-53 był redaktorem awangardowego wówczas czasopisma literackiego "Heretica", a następnie wiodącego obecnie "Vindrosen". Pracował też jako...

W latach 1952-53 był redaktorem awangardowego wówczas czasopisma literackiego "Heretica", a następnie wiodącego obecnie "Vindrosen". Pracował też jako nauczyciel w Askov, gdzie znajduje się jeden z najsłynniejszych duńskich uniwersytetów ludowych. Książka "Nagie drzewa" (De nogne traeer, 1957), powieściowy debiut Skou-Hansena, przyniosła autorowi rozgłos poza granicami kraju, została przełożona m.in. na język angielski i niemiecki, a w Danii była wielokrotnie wznawiana. W subtelnym poetyckim obrazie zamyka pisarz czas wojny i dzieje romantycznej młodzieńczej miłości. Miłość i tamten czas składają się na ciekawe studium psychologiczne.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1972

źródło okładki: Zdjęcie autorskie