Człowiek, o którego upomniało się morze

Wydawnictwo: Czytelnik
Amundsen, Biegun Polarny
takisobiejac

Wartości uformowane na Dalekiej Północy nie tracą na znaczeniu pod inną szerokością geograficzną, są nie tylko trwałe, lecz - co ważniejsze - są nam, współczesnym, coraz bardziej potrzebne do życia. Taki jest sens książki Centkiewiczów o Amundsenie, książki, o której można powiedzieć spokojnie, że podniosła rangę ich dotychczasowej twórczości. Zbliżając się do sedna tematu polarnego, przejęli ambicję i zarazem obowiązki ciążące na prawdziwej literaturze.

[Stanisław Zieliński]

źródło opisu: Czytelnik, 1972

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Patmol | 2019-05-21

Ulubiona książka mojego dzieciństwa.

Jako dziecko byłam książką absolutnie oczarowana.
Jako dorosła osoba zastanawiam się czasem na ile to jest reportaż, a na ile fikcja literacka.

Książkowe powroty | 2017-03-23
Przeczytana: 21 marca 2017

[FRAGMENT]

„Człowieka, o którego upomniało się morze” przeczytałam do tej pory co najmniej trzy razy. Książka ta zawsze wzbudza we mnie emocje i mimo że dobrze znam losy jej bohaterów, za każdym razem przeżywam je na nowo. Co sprawia, że wciąż tak chętnie wracam do opowieści Aliny i Czesława Centkiewiczów o Roaldzie Amundsenie i wraz z nim po raz kolejny przemierzam bezkresne oceany i nieskończone lodowe pustynie? Zapraszam do lektury.

Książka Centkiewiczów to niezwykła historia norweskiego podróżnika, pierwszego człowieka, który zdobył legendarne Przejście Północno-Zachodnie oraz stanął na biegunie południowym. Roald Amundsen, urodzony w 1872 r. w południowo-wschodniej Norwegii, już jako dziecko pragnął tylko jednego – życia na statku. Zakochany w morzu, od małego zgłębiał tajemnice odkryć geograficznych, przyczyny niepowodzeń kolejnych wypraw, porażek ich przywódców i śmierci współtowarzyszy. Zafascynowany sukcesem jednego z pierwszych norweskich odkrywców, Fridtjofa Nansena...

Roman Dłużniewski | 2016-12-16

Jeden z największych zdobywców naszych czasów. Roald Amundsen. Marzył o Północnym a zdobył Biegun Południowy. Książka nie męczy ani przez chwilę. Świetnie napisana, z żywą akcją, każdemu powinna się spodobać.

Susi | 2015-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2014, Północ

Na początku miałam wrażenie, że to trochę jak kolejny tom przygód Tomka z książek Szklarskiego. Bo jakim ten Amundsen był mądrym Amundsenkiem, jak się książkami zaczytywał, jaki miał zapał, taki dobry chłopiec! Ale nie, całe szczęście ten ton nie trwa wiecznie (albo się po prostu przyzwyczaiłam...). W każdym razie po tych idealnych stronach zaczęło się robić ciekawie, mogę nawet powiedzieć, że historia mnie pochłonęła bez reszty i że teraz mam ochotę na więcej.

Magdalena | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Książka dla młodzieży, jednak przeczytałam ją po raz któryś tam już z ogromną przyjemnością. Po prostu pewnego dnia przypomniały mi się wyprawy polarne i ogromny zachwyt z jakim czytałam Centkiewiczów będąc nastolatką. W Nowy Rok sięgnęłam na półkę i proszę, nic się nie zmieniło :) Znowu podziwiałam młodego Roalda jak konsekwentnie dąży do spełnienia swoich marzeń: hartuje się, pływa, czyta, spędza całe dnie w stoczni podpatrując tajniki budowy statków. Przeżywałam jego rozterki, upadki i wzloty, przemierzałam oceany i bezkresną krainę lodu. Nie zwracałam uwagi na język, na luki w biografii, nie zastanawiałam się nad niczym. Widać wciąż jest we mnie dziecko, które chłonie książkę emocjami a nie analizuje krytycznie. I dobrze! Przecież książki są też po to aby dzięki nim przeżywać przygody. Przez całe życie a nie tylko w dzieciństwie ;)

Marco | 2014-11-14
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Porywająca biografia Amundsena, wybitnego polarnika. Pięknie ukazana historia młodego i nieznanego nikomu chłopca, który posiadając i skrupulatnie realizując swoje marzenia, zostaje wybitnym podróżnikiem (polarnikiem), wpisując się na karty historii. Książka, które ukazuje nam, że w życiu każdy może wiele osiągnąć. Choć nic nie jest za darmo. Czasem za realizację swoich marzeń przychodzi nam zapłacić wysoką cenę, a nawet najwyższą, jaką jest utrata życia. W każdym przypadku potrzebna jest do tego ogromna pasja, tytaniczna praca i bezgraniczna determinacja w realizacji celu. Umiejętność pójścia pod prąd.
Dzieje Amundsena potwierdzają jedynie, że w chwilach chwały zawsze znajdą się ludzie, którzy chcą skorzystać z jej blasku. Jednak, gdy ten przemija, szybciej znikają niż się pojawili.
Książkę polecam wszystkim tym, którzy czytając poradniki typu "Jak w 7 dni zostać pięknym, bogatym, osiągnąć sukces, itp", jednocześnie wierząc, że tak się da.
Amundsen zanim ruszył na podbój bieguna...

| 2014-08-26
Przeczytana: lipiec 2014

Spodziewałam się typowej biografii. Zostałam mile zaskoczona dużą ilością dialogów i stylem, jakim książka została napisana. Czytało się ją jak powieść. Powieść o odwadze i wytrwałości. A do tego piękne opisy Arktyki i Antarktydy. Naprawdę warto przeczytać.

Dociekliwy_Kotek | 2014-07-20
Przeczytana: lipiec 2014

Jak to u Centkiewiczów w wersji dla młodzieży: bohater bez skazy, żadnych kompromitujących plotek, żadnych pomówień, żadnych niestosownych dociekań, a napisane z ogniem, z werwą i barwnie, więc czyta się świetnie - po prostu świetnie!
Pewnie, można się zastanawiać, dlaczego Amundsen tak stronił od kobiet. Można dyskutować nad przyczyną jego konfliktu z bratem, w książce właściwie pominiętym. Można analizować, co się działo w Zatoce Wielorybów na Antarktydzie i czy zachowanie Amundsena wobec towarzyszy ekipy było zawsze słuszne. Można. Ale Centkiewiczowie nie piorą brudów ani nie próbują sądzić swojego bohatera - no właśnie, bohatera, a więc człowieka owszem, z pewną ilością wad i słabostek, ale nadal bohatera, o którym chce się czytać, a którego poczynaniom kibicuje się do ostatniego rozdziału.

CiekawskaFrotka | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Chwytając za tę książkę nie spodziewałam się aż tak bogatego wnętrza. Byłam absolutnie zaskoczona. Przeżywałam przygody razem z Amundsenem i innymi, wspominanymi w książce, polarnikami. Byłam z nim całym sercem do ostatnich stron, raz radosna, a raz smutna. Generalnie jestem na TAK!:)

Feliz | 2013-06-18

Książka naprawdę godna polecenia. I to nie tylko osobom interesującym się działalnością norweskiego polarnika, ale także tym, którzy chcą się wgłębić w pełną przygód historię. "Człowiek..." jest nie tylko zbiorem fachowej wiedzy, ale też mrożących krew, czy rozczulających historii. Szczegółowe opisy nie nudzą, a wręcz przeciwnie - zachęcają do dalszego wgłębiania się w treść.

O książce mogę powiedzieć ogólnie - życie R. Amundsena w świetnie przedstawionej formie.