Kamila

„Nieważne, jak usilnie będziesz się starał, nigdy nie zmienisz swojej prawdziwej natury”. Alfredo Bonacci w bolesny sposób przekonał się o prawdzie ukrytej w tych słowach. Jako najstarszy z rodu, pomimo doświadczenia i bogactwa, jakie zdobył w złotych czasach rodzin mafijnych, postanowił, że jego dzieci oraz wnuki nie będą musiały nigdy oglądać się za siebie. Nie był jednak w stanie...

Alfredo Bonacci w bolesny sposób przekonał się o prawdzie ukrytej w tych słowach. Jako najstarszy z rodu, pomimo doświadczenia i bogactwa, jakie zdobył w złotych czasach rodzin mafijnych, postanowił, że jego dzieci oraz wnuki nie będą musiały nigdy oglądać się za siebie. Nie był jednak w stanie kontrolować wszystkiego. Gdy młode pokolenie pragnie wrócić do swych korzeni, nie pozostaje nic innego niż dać mu na to ciche przyzwolenie, a Dante, wnuk Dona, okazuje się być idealnym następcą swego dziadka…
Pentimento to opowieść o walce na śmierć i życie w imię rodziny oraz o próbie kierowania się honorem w świecie, w którym panuje kłamstwo i obłuda.

źródło opisu: www.novaeres.pl

źródło okładki: www.novaeres.pl

ionuin | 2014-01-23
Przeczytana: 07 listopada 2012

Kryminały i do tego kryminały o zabarwieniu (tudzież kolorze) gangsterskim nigdy nie były moimi ulubionymi pozycjami. Wręcz przeciwnie, gdy tylko słyszę słowo "kryminał" w opisie książki od razu odstawiam ją na półkę. A jednak tę książkę chwyciłam, choć miałam bardziej osobiste powody, dla których nie mogłam przejść obojętnie w stosunku do tego tytułu to nie żałuję. Wartka akcja, świetne dialogi, dobra historia. Zadziwiający jest fakt, że jest to debiut (!), w tym sensie zadziwiający, że wszystko tutaj gra jak grać powinno, czysto i melodyjnie. Brak jakichkolwiek fałszywych dźwięków. Bravissimo‎!

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ludzie zapewniają: nie istnieje coś takiego jak mafia. Polityka, Kościół, sądy, wojska to oddzielne monarchie. To bujda. Mafia istniała - istnieje - i istnieć będzie. Bo istnieją ludzie i ich sumienia. I mimo iż zmieniła swe ukierunkowanie, bo pierwotnie mafia handlowała zakazanym alkoholem, teraz mafia obejmuje wszystko. I to właśnie książka "Pentimento" ukazuje w całej swej okazałości.

Ewa K | 2013-02-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam, 2013
Przeczytana: 02 lutego 2013

Jeśli myśleliście, że historia włoskiej mafii zaczyna się i kończy na "Ojcu chrzestnym", to byliście w błędzie. Sycylijski ród Bonaccich jest najlepszym dowodem na to, że świat znany nam z powieści Puzo nadal istnieje i ma się całkiem dobrze. Na bazie naszych czytelniczych wyobrażeń związanych z książkową i filmową legendą Don Vita Corleone, Aldona Antczak stworzyła opowieść o Alfredo Bonaccim - głowie mafijnej rodziny, która w żaden sposób nie może wyrzec się swoich korzeni.

Nim przejdę do krótkiej charakterystyki tego, co znajdziecie w środku "Pentimento", warto chyba wytłumaczyć genezę samego tytułu powieści. Termin iście malarski został przez pisarkę wykorzystany nieprzypadkowo. Pentimento oznacza bowiem:

"[...] pojawienie się na obrazie pierwotnego dzieła w skutek zwiększającej się przejrzystości wierzchniej farby"*.

I choć etymologia tego słowa związana jest raczej z uczuciami żalu i skruchy, to mam wrażenie, że autorka silniej nawiązuje w tej książce do tego malarskiego...

biebronka | 2014-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2014

Chciałabym, aby ktoś inny napisał o tym dlaczego ta książka jest beznadziejna, ponieważ dla mnie pisanie na ten temat jest męką dorównującą tej, jaką przechodziłam czytając ją.
Mimo tego postaram się pokrótce wyjaśnić swoją opinię.
Przez pierwszych pięćdziesiąt stron (całość liczy ok.300) autorka wymienia imiona i nazwiska bohaterów i charakteryzuje ich.
Przez kolejnych sto stron niezliczoną ilość razy mówi o honorze rodziny (ustami Dona, jak to kiedyś było fajnie, a jak niefajnie jest dziś. Mafia w oczach A.Antczak zajmuje się głównie działalnością charytatywną, dba o dobro i sprawiedliwe traktowanie prostytutek, sponsoruje im operacje plastyczne, ściga pedofili i dokarmia zwierzęta zimą - (to już moja zgryźliwość).
Większą część tekstu stanowią opisy z których mało wynika, kto gdzie i kiedy przyszedł, jak długo patrzył w okno i co za nim ujrzał, siedział, czy może stał?
W tej książce akcja rozkręcała się tak powoli, że nie zdążyła rozkręcić się przed zakończeniem.
Odniosłam...

iza122 | 2012-12-14
Przeczytana: 12 grudnia 2012

"Pentimento" to powieść kryminalno - gangsterska napisana przez młodą, polską autorkę Aldonę Antczak.
Aldona Antczak to młoda, szczecińska autorka, która od zawsze chciała pisać i od zawsze pisze. Zaczynała od krótkich poematów, które następnie przeszły w scenariusze filmowe i sztuki teatralne, a to ewaluowało w napisanie pierwszej powieści „Pentimento”. Ambitna, pełna pokory, pracowita i z tak wybujałą wyobraźnią, że nie starczy jej życia aby spisać wszystkie te historie, które tworzą się w jej głowie. Jest cierpliwa – czego dowodem jest właśnie „Pentimento”, które powstało w przeciągu ostatnich 10 lat.

"Pentimento" to powieść opowiadająca o włoskiej rodzinie mafijnej.
Alfredo Bonacci jako jeden z najsilniejszych członków mafii, postanowił zmienić przyszłość swoich potomków. Wycofał się z "biznesu" i zaczął prowadzić spokojny tryb życia.

Spokój trwał kilkanaście lat, jednak w końcu przeszłość dała o sobie znać. Osłabiona rodzina Banacci została zaatakowana, a śmierć...

marta1604 | 2018-08-06
Gośka | 2017-01-11