Fantastyczność i cudowność : mityczne scenariusze: od mitu do fikcji - od fikcji do mitu. T. 2

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego
Mitologia w literaturze
Czytam

O ile w tomie pierwszym Mitycznych scenariuszy ukazano różnorodność sposobów patrzenia na przekaz mityczny (służył temu rozdział z tekstami odwołującymi się do wieloaspektowości renarracji mitu oraz zbiór artykułów omawiających mityczną przestrzeń w literaturze pięknej - polskiej i obcej), o tyle w tomie drugim ów horyzont nieco przekierowano, mianowicie ukazano wieloaspektowość funkcjonowania mitologii w tekstach folkloru i szeroko pojętej - to znaczy niepomijającej zjawisk związanych z obszarem działalności dzieci i młodzieży - kulturze popularnej. Czyniąc tak, kolejny raz oddano głos przedstawicielom właściwych nauk humanistycznych, którzy przyjęli odmienne metody badawcze - od skupionych na samym micie po rozpatrujące mitologię w perspektywie między innymi obrzędowej i społecznej. Prezentowana książka zawiera dwadzieścia jeden tekstów, które tworzą trzy problemowe działy: 1. Obrazy mitycznej przestrzeni w literaturze popularnej; 2. Przestrzeń mityczna w tekstach folklorystycznych; 3. Mit w kulturze dziecięcej i młodzieżowej.

pod red. Tomasza Ratajczaka i Bogdana Trochy

źródło opisu: http://uniwersytecka.pl