Legendy żydowskiego Krakowa

Wydawnictwo: Bona
978-83-62836-33-8
literatura piękna
Artur Kiela

Ubogi włóczęga, który tak naprawdę jest wielkim cadykiem, znienawidzony skąpiec, który okazuje się świętym, wyrachowani handlarze niekoszernym mięsem, którzy zdołają się nawrócić, weselna zabawa, której kres kładzie Boży gniew… W tych historiach rzeczy często nie są tym, czym się wydają, a wszystko przenika magia i tajemnica. Poszczególne legendy w naszym zbiorze opatrzone zostały...

Poszczególne legendy w naszym zbiorze opatrzone zostały komentarzami, które umiejscawiają je w tradycji żydowskich opowieści, a magiczną atmosferę dodatkowo budują surrealistyczne, kolażowe ilustracje. Legendy żydowskiego Krakowa to zbiór pięknych opowiadań o dziejach miejsc i ludzi, a zarazem praktyczny przewodnik, z którym warto przejść się nie tylko po krakowskim Kazimierzu, ale także Łobzowie i Podgórzu. Wszędzie tam, gdzie – choćby tylko w legendzie – zachowały się ślady krakowskich Żydów i ich kultury.

źródło opisu: Wydawnictwo Bona, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwobona.pl

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Te uliczki, lisie czapy, kupców rój

Autorzy książki zabierają czytelnika do nieistniejącego już świata, do miejsca, w którym niegdyś głośno biło żydowskie serce Krakowa – do Kazimierza. Podróż zaczyna się tam, gdzie raz do roku pod festiwalowe niebo wznoszą się modlitwy, słowa i melodie zapomnianych pieśni, a bruk tętni krokami turystów z różnych stron świata. Siedem legend zebranych w tej książce to siedem podróży do miejsc, gdzie szewc był poetą, zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem*. O krakowskim Kazimierzu pisał poeta, Szmuel Lejb Sznajderman: ja, Żyd, Tobie, moje małe cudowne miasteczko, pieśni śpiewam w szczerym, prostym jidysz.

Zanim pojawiły się łobuzy od historii**, Żydzi stanowili 10% polskiego społeczeństwa. Nasi sąsiedzi, wprawdzie odmienni religią i tradycjami, ale to Polskę wybrali na swoją ojczyznę. Mieszkali na polskich ziemiach od setek lat a wystarczyło ledwie kilka, by ich zgładzić. Nie ma miasteczka, nie ma żywego ducha***. Na szczęście pozostała pamięć, utrwalona w pięknych i mądrych opowieściach, które trafiają dziś do rąk czytelnika. Siedem historii, magiczny klimat starej polskiej ziemi, po której ongiś Mickiewicz wędrował****.

W żydowskich opowieściach sensu trzeba szukać głębiej, między wierszami, bowiem opowiedziana historia jest tylko pretekstem do odkrywania uniwersalnych prawd o życiu, Bogu, człowieczeństwie. Tajemniczy świat chasydów modlących się śpiewem, pobożnych Żydów, biednych włóczęgów, cadyków dokonujących cudów nawet pośmiertnie, skąpców, ludzi, którzy z każdego nieszczęścia potrafią wyciągnąć naukę. I wszechobecny żydowski humor. A wszyscy goniący po świecie za nie wiadomo czym powinni wziąć sobie do serca bardzo mądrą opowieść o synagodze Izaaka. Kończąca książkę historia nie jest co prawda legendą, ale jest tak nieprawdopodobna, że śmiało mogłaby się nią stać. Zaczyna się w roku 1942 i opowiada o losach małego Szachne, cudem uratowanego z Zagłady. Ale tam, gdzie wkrada się tajemnica, tam na pewno jest i legenda*****.

"Legendy żydowskiego Krakowa" są opatrzone komentarzami (wyróżnionymi kursywą), które wyznaczają ich miejsce w tradycji i pomagają ustalić historyczne fakty. Napisane przystępnym językiem są doskonałą lekturą dla dzieci i młodzieży oraz osób, które jeszcze nie miały styczności ze spuścizną kulturową Żydów. "Legendy…", objętościowo niepokaźne, mogą posłużyć za swego rodzaju przewodnik po śladach krakowskich Żydów i ich kultury. Okładka ze skrzydełkami zawiera plan Kazimierza i przyległych dzielnic.

Tekst uzupełniają pogodne, kolorowe ilustracje w formie surrealistycznych kolaży, będących połączeniem fotografii i rysunków. Mimo że współczesne, doskonale podkreślają niezwykłą atmosferę królewskiego zakątku, dumnego, rozmarzonego******. Wybierzcie się z tą książką-przewodnikiem na spacer po krakowskim Kazimierzu, Podgórzu i Łobzowie, wstąpcie do synagogi, posłuchajcie śpiewu kantora, ogrzejcie się przy szabasowych świecach a kto wie, może nawet uda się zobaczyć dwa złote księżyce Chagalla, które opiewał poeta?

Magdalena Świtała

Tytuł zaczerpnięty z utworu "Tak, jak malował pan Chagall" (sł. Wojciech Młynarski, muz. Leopold Kozłowski);
*Antoni Słonimski, Elegia miasteczek żydowskich
**Herbert Zbigniew, Pan od przyrody
***Władysław Broniewski, Ballady i romanse
****Szmuel Lejb Sznajderman, Kazimierz
*****Cytat pochodzi z recenzowanej książki
******Szmuel Lejb Sznajderman, Kazimierz

srebrnanatalia | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Niewielka książeczka, która może być przewodnikiem po krakowskim Kazimierzu, Łobzowie i Podgórzu.Każda opowieść poprzedzona autorskim komentarzem. Zbiór rozpoczyna, chyba najbardziej znana, "Legenda o Esterce i królu Kazimierzu" a kończy prawdziwa historia, która jak pisze autor "już albo jeszcze legendą nie jest", o żydowskim chłopcu wybawionym od Zagłady.

warszafka | 2016-05-02
Przeczytana: maj 2016

Przeczytałam legendy razem z moją dużo młodszą kuzynką. Przyznam się, że nie obyło się bez małych problemów, wiele słów i zwrotów musiałam jej tłumaczyć bo nie znała ich znaczeń. To zadziwiające jak wciąż mało opowiada się młodym ludziom o żydowskiej kulturze, obyczajach i społeczności. Ta niewielka książeczka uzupełnia lukę w podstawowej wiedzy o historii narodu, który przez stulecia współistniał obok nas.

jsulav | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

;*

Jaga | 2012-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2012

Bardzo ciekawy pomysł, ciekawa szata graficzna. Szkoda że mało tych legend.