Świat na krawędzi wojny. USS Scorpion zatonął

Tłumaczenie: Bogusław Solecki
Wydawnictwo: Bellona
All hands down : the true story of the Soviet attack on the USS Scorpion
Piotr

W maju 1968 roku amerykański nowoczesny okręt podwodny klasy "Skipjack" USS Scorpion zatonął w tajemniczych okolicznościach wraz z całą załogą. Trwała wtedy zimna wojna, a kilka tygodni wcześniej nieopodal Hawajów doszło do zatonięcia radzieckiego atomowego okrętu podwodnego - najprawdopodobniej wykonującego zadania szpiegowskie. Na podstawie wielu odtajnionych niedawno dokumentów wywiadu...

Na podstawie wielu odtajnionych niedawno dokumentów wywiadu amerykańskiego i radzieckiego, a także rozmów z osobami z kręgów wojskowych i służb specjalnych USA zajmujących się katastrofą Scorpiona, autorzy odtwarzają wydarzenia poprzedzające tragiczny koniec okrętu oraz przedstawiają sensacyjną hipotezę.
Książka daje również zaskakującą odpowiedź na pytanie, dlaczego przez czterdzieści lat prawda o prawdziwych przyczynach tragedii okrętu należała do najściślej strzeżonych tajemnic amerykańskich służb specjalnych...
Dzięki temu poznajemy nie tylko realia walki morskiej, lecz i zaciekłej wojny wywiadów.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

żabot | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

Historia fascynująca i dramatyczna. W pewnym sensie książka jest kontynuacją "K-129 zaginął". O ile jednak opowieść o prawdopodobnej prowokacji Sowietów u wybrzeży Hawajów trzyma czytelnika w napięciu i czyta się ją z niemiłym dreszczykiem na plecach, historia "Scorpiona" jest opowiedziana trochę bez polotu, jakby obaj autorzy podzielili się pracą i nikt nie czuwał nad spięciem całości opowieści. Historia przejęcia przez Koreańczyków statku USS Pueblo, choć związana z wydarzeniami późniejszymi, w książce wydaje się być zupełnie oderwaną historią. Odniosłem wrażenie, jakby autorzy "K-129 zaginął" znacznie więcej wiedzieli o... zatonięciu radzieckiej łodzi podwodnej, niż o tragedii okrętu amerykańskiego.
temat zasługiwałby na siedem gwiazdek, jeśli nie więcej, realizacja niestety kuleje, więc tylko pięć, choć słowo "przeciętna" nie do końca do książki pasuje.