Poetyka. Przewodnik po świecie tekstów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
poetyka, literaturoznawstwo, studia
biedronkax

To jest książka o literaturze. Także o tym, jakie pytania i jakie pojęcia mogą otworzyć nas na teksty oraz kryjące się za nimi inne perspektywy, obrazy świata, nowe znaczenia i problemy. Zapraszam do wspólnej wędrówki po literaturoznawczych tematach. Dorota Korwin-Piotrowska Praca ma charakter podręcznika akademickiego, przystępnie omawia najważniejsze pojęcia i zagadnienia związane z...

Dorota Korwin-Piotrowska

Praca ma charakter podręcznika akademickiego, przystępnie omawia najważniejsze pojęcia i zagadnienia związane z poetyką. Przedstawia dawne i nowe zjawiska literackie, wyjaśnia powstałe wokół niektórych terminów kontrowersje. Zawiera propozycje ćwiczeń, liczne przykłady, mikroanalizy oraz wskazówki praktyczne.
Przeznaczona jest nietylko dla polonistów - każdy, kogo interesują na przykład problemy fikcji, narracji, spójności tekstu, wiersza, dramatu czy stylu, znajdzie coś dla siebie.

Autorka jest adiunktem w Katedrze Lingwistyki Komputerowej UJ. Ukończyła polonistykę, prowadziła zajęcia z poetyki i teorii literatury dla filologów. Obecnie wykłada poetykę oraz retorykę dla studentów elektronicznego przetwarzania informacji na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, prowadzi też ćwiczenia z praktycznej stylistyki języka polskiego.
Wydała książki naukowe: Problemy poetyki opisu prozatorskiego (2001); Powiedzieć świat. Kognitywna analiza tekstów literackich na przykładach (2006).

źródło opisu: http://www.eksiegarnia.pl/Poetyka-Przewodnik-po-%C...(?)

źródło okładki: http://www.amazonka.pl/poetyka-przewodnik-po-swiec...»

Książka niewątpliwie kompleksowa i przydatna, choć - jak na mój gust - odrobinę zbyt pragmatyczna. Niemniej - jako podręcznik - może być pomocna.

biedronkax | 2012-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

Przeczytana do 188 strony :)
Pomimo tego, że jestem laikiem, a jest to podręcznik akademicki, dowiedziałam się o wielu interesujących literackich pojęciach i poznałam literaturę od strony warsztatu :)