Miasteczko Nebulon

1993-01-01
1993-01-01
Błażej Tomaszewski
horror miasteczko Nebulon

Okładka książki Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, Joseph Payne Brennan, Donald R. Burleson, Peter Cannon, Hugh B. Cave, Searight Franklyn, Neil Gaiman, Randall Garrett, John Glasby, Edmond Hamilton, S.T. Joshi, David V. Kaufman, Gustav Meyrink, Earl Pierce, Searight F. Richard
Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, ...

Sprawnie napisana, godna polecenia pulpowa wariacja na temat demonicznych dzieci, dobrze znany chociażby z "Kukułczych Jaj Z Midwich" (aka filmowa Wioska Przeklętych).

Grupa dzieci wspólnie bawiących się w domu należącym niegdyś do założyciela miasta, Gustava Nebulona, zaczyna się dziwnie zachowywać. Mnożą się akty agresji i bezsensownej destrukcji. Wkrótce w mieście pojawiają się również ofiary, najpierw porwane z wózeczka i utopione niemowlę, późnej brutalnie zamordowani we śnie; bezdomny i samotnie mieszkająca para emerytów.

Zaniepokojeni dorośli rozpoczynają śledztwo, które ustala, że zmarły milioner przed śmiercią usilnie studiował magię voodoo.

Tymczasem pewnego wieczoru dzieci uciekają od rodziców. Całą grupą atakują jeden z domów, w którym zamknięta jest ich koleżanka, podejrzewana o zdradzenie tajemnicy dorosłym.

Gdy przybycie policji przerywa oblężenie, napastnicy przenoszą się do domu Nebulona. W ślad za nimi podążają dorośli...

Powieść Cave'a to typowy wytwór Złotej Ery horroru. Dobry, choć niespecjalnie oryginalny pomysł, ciekawa fabuła z dużą ilością akcji i porządnymi jump scare'ami, do tego bardzo sprawny warsztat. Czysta rozrywka, może i bez specjalnych ambicji artystycznych, ale na naprawdę dobrym poziomie.

Wszystko w książce działa prawidłowo - małe miasteczko, niepokojące domostwo, tajemnica milionera sprzed lat, magia voodoo, demoniczne dzieci ze świecącymi na czerwono oczami, okrutne morderstwa. Wielbiciele klasycznych ejtisowych horrorów będą się świetnie bawić.

Nieco rozczarowuje zakończenie, pozbawione jakiegoś ekstra tąpnięcia. Całość grozy kończy się gdy kilku policjantów po prostu....rozpędza zgromadzenie i zatrzymuje prowodyrów. Po żywej akcji, umiejętnie budowanej grozie i sporej dawce napięcia to taki trochę mokry kapiszon (i punkt w dół końcowej oceny).

Niemniej overall dobra, warta polecenia, pulpowa zabawa.

Książka na prawdę dobra. Może i nie ma jak w innych drastycznych opisów i flaki nie wylewają się na prawo i lewo jednak ma ten swój dreszczyk.

Czy dzieci zostały opętane?
Dlaczego w zwłokach brakuje oczu?
Oczy świecą na czerwono i bardzo dobrze widzą w ciemności - ale dlaczego?
Czy nieśmiertelność jest możliwa?

Oj wiele pytań i wiele odpowiedzi jednak jeśli chcecie sobie coś przybliżyć to sięgnijcie po książkę :)

Czy dzieci zostały opętane?
Dlaczego w zwłokach brakuje oczu?
Oczy świecą na czerwono i bardzo dobrze widzą w ciemności - ale dlaczego?
Czy nieśmiertelność jest możliwa?

Oj wiele pytań i wiele odpowiedzi jednak jeśli chcecie sobie...

Czytałem tą książkę w 94r mając 14 lat i wogóle jej nie pamiętam co znaczy, że niczym nie wyróżniła sie spośród tego co czytałem w tamtych czasach. Daję opinię przeciętna choć nie wiem czy nie jest to i tak za dużo.

Może i prosta fabuła, ale czyta się dobrze. Trudno powiedzieć, że jest straszna i jest się czego bać, bo nie ma strasznych opisów. Ale dla tych co się bardziej boją będzie w sam raz.

Typowy horror klasy B, ale napisany sprawnie i bez dłużyzn.

Typowy horror klasy B, ale napisany sprawnie i bez dłużyzn.

Szybko się czyta, nie ma strasznych opisów, ale całkiem przyjemna lektura na wolny dzień.

Całkiem dobry, lekki horror.

Całkiem dobry, lekki horror.

• Horror
  • Horrory, thrillery, sci-fi
  • 💀 Horror, mrok
  • Horror/thriller
  • Horror
  • WYZWANIE- do Falkonu 2015 przeczytać 20 książek (bez lektur szkolnych, tylko dodatkowe)

Dodaj cytat z książki Miasteczko Nebulon