Muzeum porzuconych sekretów

Музей покинутих секретів
978-83-7747-719-9
Ukraina, literatura ukraińska
Ag2S

Silna, niezależna kobieta, niemająca zamiaru jedynie przytakiwać mężczyznom, poddawać się ich woli i rezygnować z prawdziwej miłości. Dwaj równie silni mężczyźni, ale - co ciekawe - empatyczni i gotowi na relacje będące zaprzeczeniem tradycyjnego patriarchatu. Jak potoczą się ich losy? Czy Ukraina ostatniego stulecia skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic? Zabużko zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni - od wschodu Ukrainy po Galicję, od międzywojnia aż do współczesności. Kijowska dziennikarka Daryna Hoszczynska, pochodzący ze Lwowa antykwariusz Adrian Watamaniuk oraz żołnierz UPA Adrian Ortynski to postacie, które jako główne (choć niejedyne) poprowadzą nas przez zakamarki pamięci narodowej, zbiorowej i indywidualnej, mało tego - podzielonej jeszcze na damską i męską, emocjonalną i faktograficzną. Będą przekonywać, że historię można interpretować wielorako i że nikt nie ma monopolu na prawdę.
To książka o miłości, pamięci i tożsamości. Epopeja, jakiej Ukraina jeszcze nie miała.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1393&v=_tw

Karkam | 2012-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Daryna jest dziennikarką, która prowadzi wywiady w ukraińskiej telewizji. Do tej pory sama wybierała sobie bohaterów i kierowała swoją karierą. Wszystko zmienia się wraz z nadejście nowego właściciela, który postanawia obsadzić ją w roli prowadzącej program dla nastolatków, prosząc nawet o zmiane fryzury na bardziej nowoczesną. Daryna jest zakochana w Adrianie, antykwariuszu męczonemu przez dziwne sny, w których wciela się w oficera UPA, walczącego o niepodległość Ukrainy w latach 50-tych XX wieku. Po śmierci przyjaciółki Włady, Daryna postanawia rozliczyć się ze swoją przeszłością i stworzyć lepszą przyszłość. Adrian stoi u boku ukochanej, a w nocy ukrywa się w leśnych kryjówkach, wstrzymując oddech na dźwięk szczekania psów.

Początkowy zachwyt - cóż za proza, cóż za klasa, powaga i moc - całkowicie mnie oślepił i utrzymał w stanie zdumienia przez kilkaset stron. Potem popadłam w nastrój zadumy, potem nadeszła nuda i konsternacja. Wkroczyła polityka, ciężka i gorzka historia,...

MontyP | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Kiedy otworzyłem tę książkę... zaczęły się z jej kart wysypywać przymiotniki, setkami, tysiącami. Wylały się jak wielka rzeka. Amazonka przymiotników. Słowa zaplatały się ze sobą w warkocze, coraz grubsze, coraz bardziej splecione, pochłonęły mnie, sponiewierały i wypluły. Chciałbym powiedzieć, że to grafomaństwo, że to słabe, ale nie mogę. To nie jest słabe! Chuda kobiecina zgwałciła moje poczucie własnej wartości. Wydawało mi się, że jestem oczytany, że czytałem największych pisarzy, że co mnie może zaskoczyć. A jednak porwały mnie te przymiotniki. Np. opis seksu w barwach (!), dźwiękach. Ja tak nie umiem i nigdy nie będę umiał! Całe szczęście, że książka jest nudna. To retrospekcja ukraińskiej duszy, rozważania nad historią narodu, do mnie nie przemawia. Dzięki temu zachowałem resztki godności, ale tylko resztki. Pobiła mnie tymi przymiotnikami, porównaniami, odniesieniami, stylem, kunsztem, mistrzostwem. Brawa dla tłumaczki, bo to co trzymałem w rękach to powieść wybitna....

Dominika | 2014-12-21

Wiedza współczesnego Polaka na temat kultury, historii oraz polityki Ukrainy zamyka się w kilku stereotypowych powtarzanych przez media sądach. Korupcja, niewykorzystane szansy na prawdziwą demokrację, pomarańczowa rewolucja. Wspólna historia Polski i Ukrainy to nadal temat trudny i drażliwy, mimo że Polacy chcą uchodzić za wielkich przyjaciół „zacofanej” Ukrainy. Pogranicze polsko-ukraińskie to świadek wielu niesnasek, tragedii oraz incydentów, które owocują do dziś niezrozumieniem po obu stronach.
Oksana Zabużko pisząc Muzeum porzuconych sekretów musiała liczyć się z tym, że poruszone przez nią tematy okażą się punktem wyjścia nie tylko do rozmowy o tożsamości współczesnego Ukraińca, o miejscu kobiety w ukraińskim życiu publicznym i prywatnym ale i o stosunkach polsko-ukraińskich które są nabrzmiałe od urazów i wzajemnych lęków.
Przede wszystkich jednak ostatnia powieść Zabużko to skondensowana na 700 stronach opowieść o ukraińskiej duszy, rozdartej pomiędzy przeszłością i...

Saimonix | 2015-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Wspaniała książka. Nie uważam się za literata lub kogoś mogącego aspirować do napisania prawdziwej recenzji. W naszym szalonym i zbyt szybkim świecie staram się obcować przynajmniej z okruchami "współczesnej literatury" i tym razem był to strzał w dziesiątkę. Od dawna nie czytałem tak dobrej powieści, której bohaterowie stali się dla mnie prawie osobiście bliscy. Bardzo sugestywna i plastyczna narracja, w książce jest też wiele cennych i bardzo intymnie a jednocześnie przekonująco przedstawionych prawd o życiu - ma się wrażenie poznawania dziejów własnej rodziny. Jest też doskonałą powieścią historyczną, z działającymi na wyobraźnię scenami i zdarzeniami. Polecam!

Magdalena Swoboda | 2014-09-07
Przeczytana: lipiec 2014

Zabierałam się do książki Oksany Zabużko od kilku miesięcy. Epopeja na siedemset stron opowiada o losach Ukraińców poprzez dziesiątki lat historii. Krótko o fabule. Daryna, dziennikarka, która nie boi się wyzwań, ani męskiego świata, podejmuje próbę nakręcenia filmu o partyzantach UPA. Historia ma być mocno osobista, nie chodzi o opis rodzaju broni i ilość zabitych wrogów, a o uczucia targające głównych bohaterów. Jest miłość, są wątpliwości, odwaga, strach. Są ludzie z krwi i kości, o ich historii dowiadujemy się ze snów jednego z głównych bohaterów książki. Ciekawe rozwiązanie literackie.

Dzieło Zabużko porusza wiele istotnych tematów. UPA jest jednym z nich. Ukazana jest walka z radzieckim reżimem, poświęcenie i zdrady, nie ma nic z ludobójstwa na Wołyniu i Podolu, co może budzić wątpliwości a nawet frustrację u polskiego czytelnika. Bohaterów można nawet polubić, wczuć się w ich historię. Historia pisana ręką Ukrainki.

Daryna odkrywa losy bohaterów przeszukując...

Tomocerus | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, Różne
Przeczytana: 06 marca 2017

Ta prawie siedmiusetstronnicowa powieść autorki została uhonorowana Nagrodą Literacką Europy Środkowej "Angelus" w 2013 roku. Jej akcja przebiega na terenie Ukrainy w dwóch płaszczyznach czasowych, przede wszystkim współczesnie z odwołaniami do zdarzeń w końcówce II wojny światowej. Główną bohaterką jest dziennikarka telewizyjna, która chce zrobić program o kobiecie, ciotce późniejszego partnera życiowego, działającej w partyzantce w czasie wojny. Im bardziej poznaje to zagadnienie, tym bardziej przypomina jej się sytuacja życiowa jej tragicznie zmarłej przyjaciółki... W tle machinacje ludzi posiadających władzę, którzy za pieniądze mogą wszystko, nawet pod pozorem konkursu miss wybierać młode dziewczyny do wiadomych przybytków, czemu przeciwstawia się główna bohaterka. Książka warta przeczytania, gęsta emocjonalnie, zawiera bardzo ciekawe smaczki kulturowe i etnograficzne. Osobiście czytało mi się początkowo ciężko, dopiero po dwustu stronach dałem sie pochłonąć tej historii....

LiteratkaKawy | 2013-12-04
Przeczytana: listopad 2013

Patrząc na ilość wątków, rozmiar książki i rolę, jaką odgrywa w niej historia, można pokusić się o nazwanie "Muzeum porzuconych sekretów" współczesną, postmodernistyczną epopeją. Chociaż autorka chętnie odnosi się do przeszłości, to jednak styl i konstrukcja powieści zdecydowanie nawiązują do czasów nam współczesnych. Sceny z teraźniejszości przeplatają się z historią wojenną, która została zamknięta w nieco dziwnej formie realistycznego snu. To urozmaicenie sprawia, że przebrnięcie przez 700 stron powieści jest zdecydowanie mniej monotonnym zajęciem, niż w przypadku innych monumentalnych tomów. Warto również uściślić, że autorka podchodzi do opisywania historii swojego kraju w miarę obiektywnie, dlatego brak tutaj sformułowań utrzymanych w duchu martyrologii.

Więcej: http://literaikawa.blogspot.com/2013/11/muzeum-porzuconych-sekretow.html

cho_mik | 2015-04-30
Przeczytana: luty 2015

Trudno się czyta, bo autorka zastosowała specyficzny sposób narracji, pełen wtrąceń, dopowiedzeń, monologów wewnętrznych czy dialogów widzianych ze strony jednego z rozmówców. Powieść zawiera dwa wątki, które w pewnym momencie się splatają.
Warto ją przeczytać, jeśli interesujemy się Ukrainą, bo zawiera przemyślenia nad tożsamością Ukraińców, ich najnowszą historią oraz współczesną (sprzed wojny z Rosją) sytuacją.

Grekorn | 2017-09-20
Przeczytana: 2014 rok
magam | 2017-09-11
Na półkach: Przeczytane, Reszta świata
Angelus 2014

51 książek pisarzy z Polski i zagranicy zostało zakwalifikowanych do dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali 18 października.

Podsumowanie rynku książki 2013

Zapraszamy do zapoznania się z  podsumowaniem rynku książki w roku 2013. Zobaczcie jakie książki, jakie nagrody literackie i jakie wydarzenia związane z książkami wzbudziły największe zainteresowanie naszej redaktorki.