Elizabeth Taylor i Richard Burton

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wir haben uns verzweifelt geliebt. Elizabeth Taylor und Richard Burton
Barbara

Historia burzliwego związku najsłynniejszej pary aktorskiej minionej epoki. Elizabeth Taylor i Richard Burton poznali się na planie „Kleopatry”. Ją nazywano najpiękniejszą kobietą świata, jego uważano za najbardziej seksownego żyjącego mężczyznę. Elizabeth kolekcjonowała klejnoty, Richard miał ambicję być aktorem wszech czasów. Wytrzymali ze sobą 10 lat, pędząc na karuzeli kariery....

Historia burzliwego związku najsłynniejszej pary aktorskiej minionej epoki.

Elizabeth Taylor i Richard Burton poznali się na planie „Kleopatry”. Ją nazywano najpiękniejszą kobietą świata, jego uważano za najbardziej seksownego żyjącego mężczyznę. Elizabeth kolekcjonowała klejnoty, Richard miał ambicję być aktorem wszech czasów. Wytrzymali ze sobą 10 lat, pędząc na karuzeli kariery. Przeplatały ją nominacje do Oscara, kłótnie, rozstania, alkoholowe ekscesy i próby podjęcia wspólnego życia na nowo. Po rozwodzie szybko znowu się pobrali. Zawsze przyciągający uwagę, zawsze na pierwszych stronach gazet. Utalentowani, piękni, wyjątkowi... i nie zawsze szczęśliwi. W filmie „Kto się boi Wirginii Woolf?” zagrali samych siebie: kochali się, kłócili, bili, nienawidzili, ale nie potrafili żyć bez siebie.

Autorka patrzy z zachwytem, ale i krytycznie na nich oboje jako artystów, gwiazdy medialne i zwykłych ludzi. Analizując ten burzliwy związek z perspektywy każdego z bohaterów, stworzyła rodzaj podwójnej biografii, w której
próbuje wyjaśnić ich zachowanie i decyzje odbiegające często od przyjętych norm i schematów.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Elizabeth_Taylor_i_Richar...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Elizabeth_Taylor_i_Richar...»

Degamisz | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Mam ostatnio niesamowite ciśnienie na stare kino, z tego tytułu oglądam je wręcz zachłannie. Obejrzałem m.in. kilka filmów z Elizabeth Taylor, w tym kultowy już „Kto się boi Virginii Woolf?”. Film wstrząsnął mną i jednocześnie niesamowicie mnie zachwycił, zwłaszcza wybitne aktorstwo i chemia jaką na ekranie dało się wyczuć i zobaczyć pomiędzy bohaterami granymi przez Taylor i Burton’a. Zacząłem szukać informacji na ich temat, czytałem różne artykuły, oglądałem różne filmy, aż trafiłem na książkę Christy Maerker poświęconą tej parze. I decyzja o jej przeczytaniu była ogromną pomyłką.

Przede wszystkim denerwuje chaos w tej książce. Raz nazbyt ogólnikowa, raz wchodząca w takie szczegóły, że czytelnik absolutnie nie wie o co chodzi, jako, że wcześniej autorka danej kwestii nie poruszyła, ani nie wprowadziła w temat. Chwilami jest to jeden wielki bełkot, niezrozumiały ciąg zdań, niezrozumiały nawet chyba dla autorki.

Na okładce widnieją trzy słowa, które mają teoretycznie najlepiej...

castagna | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

dla mnie troszkę słaba i zdecydowanie chaotyczna, nie mogłam przyporządkować niektórych zdarzeń do odpowiedniego okresu, moim zdaniem książka idealnie nadaje się dla fanów, a nie dla "początkujących", którzy chcą dowiedzieć się czegoś na temat tego burzliwego związku

lookingforhappiness | 2013-07-09
Na półkach: Przeczytane, Biografie

Całkiem przeciętna. Oddzielam historię od sposobu jej opowiedzenia, gdyż język autorki pozostawia wiele do życzenia. Wcale mnie nie zaciekawiła, a sposób napisania wydawał mi się co najmniej chaotyczny. Sama historia Elizabeth Taylor i Richarda Burtona jest na tyle emocjonująca, że uchwycenie wszystkiego jest zadaniem trudnym. I Christa Maerker nie uchwyciła odpowiednio ich biografii. Jednak dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o życiu kochanków - i to traktuję zdecydowanie na plus.

Katarzyna | 2015-09-20

Kompletna, ciekawa opowieść o jednej z najsłynniejszych par. Dobrze się czyta.
"Myślałam, że on zawsze będzie po drugiej stronie telefonu. Nawet jeżeli nie byliśmy razem, wiedziałam przecież, że on jest na tym świecie".

Alishia | 2014-02-12

Ciekawie napisana i dosyć bogata książka. Oczywiście, może miejscami lekko chaotyczna ale ogólnie uważam za dobrą biografię. Mnie zaciekawiła.

vivelajoie | 2013-03-09

Kolejna świetna biografia napisana przez Maerker! Rewelacyjny język i wprowadzenie w psychologię postaci. Polecam!

carriestar97 | 2017-07-29
aga | 2016-01-28