A Tiger's Heart
Chiny, kobieta, los, życie
Barbara

Bezkompromisowa, odważna i szczera historia chińskiej emigrantki, która marzy o ucieczce do lepszego świata. Pochodząca z rodziny niepiśmiennych rolników, Shen jako pierwsza z wioski dostaje się do kolegium nauczycielskiego, którego absolwentom rząd zapewnia dożywotnią posadę. Zesłana do wioski niewiele większej niż ta, w której się urodziła, Shen walczy z samotnością, sypiając z przygodnie...

Pochodząca z rodziny niepiśmiennych rolników, Shen jako pierwsza z wioski dostaje się do kolegium nauczycielskiego, którego absolwentom rząd zapewnia dożywotnią posadę. Zesłana do wioski niewiele większej niż ta, w której się urodziła, Shen walczy z samotnością, sypiając z przygodnie poznanymi mężczyznami. Dzieli tym samym los matki, która dla korzyści materialnych uwikłała się w wieloletni romans pod nosem zobojętniałego na wszystko męża. Aborcja przeprowadzona w koszmarnych warunkach, walka o dach nad głową, moralne poświęcenia, których wymaga się (szczególnie od kobiet) w skorumpowanym świecie chińskiego biznesu, to tylko niektóre z prób, na jakie została wystawiona Shen. Czy uda jej się wygrać nierówną walkę z losem?

Przypominam sobie, jak sadzę siewki ryżu w płytkiej wodzie, a moje bose stopy oblepione są błotem. Słyszę komary bzykające mi koło uszu i czuję, jak pijawki wysysają mi krew z łydek. Widzę siebie, jak później błąkam się po ulicach, nie mając grosza przy duszy. Moim ówczesnym marzeniem była grzana na parze bułka z nadzieniem. Było to wiele lat temu, ale wydaje się, że wczoraj. (…) Siedzę teraz we wspaniałym biurze w finansowej dzielnicy Bostonu, mam na sobie czarny kostium, a jeszcze dziesięć lat temu byłam bezdomna i wędrowałam w Chinach od miasta do miasta. (…) Mam dopiero trzydzieści trzy lata, ale to, co przypadło mi w udziale, wystarczyłoby na sto ludzkich żywotów. Oto moja historia.
Fragment książki "Serce tygrysicy"

Pasjonująca historia Shen ukazuje brutalną chińską rzeczywistość, której nieodłącznym elementem jest prostytucja, aborcja i wszechobecne wykorzystywanie kobiet przez mężczyzn. Lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych Chinami i miłośników pisanych przez życie historii.
„Library Journal”

Brutalnie szczera, poruszająca historia o Kopciuszku, który ciężką pracą i mnóstwem wyrzeczeń przezwyciężył swój los, opowiedziana przez imigrantkę i bizneswoman pozwoli czytelnikom lepiej zrozumieć gwałtowne przemiany, jakie zaszły we współczesnych Chinach.
„Publishers Weekly”

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Serce_tygrysicy-p-31131-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Serce_tygrysicy-p-31131-1-30-.html

Joanna | 2013-03-09
Przeczytana: 06 marca 2013

Autobiograficzna powieść Aisling Juanjuan Shen, urodzonej w maleńkiej chińskiej wiosce Ba Jin w latach 70. XX wieku, według chińskiego kalendarza w roku Tygrysa, w bardzo ubogiej rodzinie niepiśmiennych rolników .
Cierpiąc głód, poniżenie a nawet lekceważenie ze strony mieszkańców wioski poprzez naruszenie zasad moralnych przez rodzinę, sponsorowanie przez człowieka zwanego Honorem, co jest równoznaczne z „utratą twarzy”, Shen jako jedyna z wioski, wyłącznie dzięki wytężonej nauce wyjeżdża do kolegium nauczycielskiego. Potem skierowana zostaje na dożywotnią posadę nauczycielki ( tzw. żelazna miska ryżu – analogicznie w naszej kulturze : miesięczne wynagrodzenie w pracy stałej, potem dożywotnia emerytura) . Walcząc z samotnością sypia z przygodnie poznanymi mężczyznami , poznaje środowisko gangów motocyklowych , zostaje kochanką jednego z ich szefów.
Poznając w klubach kolejnych mężczyzn udaje się jej wyjechać do Kantonu, Szanghaju, na Południe Chin , gdzie robi zawrotną...

Opowieść jest tak beznamiętnie spisana, że w pewnym momencie mnie mdliło czytając raz po raz, jak bohaterka oddawała się mężczyznom. Niby że nic nie czując do nich, nie czuła aż takiego poniżenia. Jednocześnie bezsprzecznie pragnęła bliskości człowieka. Ostatecznie by nie utonąć w samotności oddawała to co miała, czyli swoje ciało, a oni i tak nie będąc w stanie spełnić jej oczekiwań odchodzili. Bądź - co częściej się zdarza - wykorzystali bez jakichkolwiek skrupułów

Jestem już po niezliczonej ilości publikacji noszących znamiona prawdziwych historii i reporterskich wywiadów, do tego literatury faktu pogłębiających znajomość Chin współczesnych i nie uważam akurat "Serca tygrysicy" za szczególnie godną uwagi. Juanjuan Shen jest dla mnie postacią bezbarwną, do tego opowiada o sobie w monotonny sposób, bez ukazania szerokiego spektrum miejsca i czasu w jakich żyje (głównie lata 90-te). Oczywiście jest rzut na rozwój pewnych regionów kraju, zaznaczone powstanie międzynarodowych...

kasandra_85 | 2012-07-20
Przeczytana: lipiec 2012

Cirya | 2017-04-26
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

zainteresowała mnie okładka i opis, przeczytałam z zainteresowaniem, choć do tej pory nieszczególnie przyciągały mnie autobiografie, wspomnienia, literatura faktu... poszukując, czegoś innego niż zazwyczaj znalazłam Serce tygrysicy i bardzo dobrze, dostałam to co chciałam :)

Bardzo przejmująca i smutna historia biednej, młodej dziewczyny która mieszkała w wiosce razem ze swoimi rodzicami uprawiali oni ryż na swoich poletkach.
Shen była niekochana, odtrącona od swoich rodziców i nieszczęśliwa się czuła.
Pragnie wyrwać się z piekła, koszmaru ze swojej wioski uciec jak najdalej uciec od wszystkiego.
Zapomnieć o tym co złe, zacząć nowe życie od nowa.
Dziewczyna wyjeżdża do nowego nieznanego miasta ubiegać się o posadę nauczycielki w kolegium nauczycielskim chce nauczać dzieci.
Chwytająca za serce,dramatyczna powieść wzruszyła mnie.

Cassiel | 2012-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2012

,,Pamiętaj tylko, że twój los jest w twoich rękach. Możesz mieć nad nim władzę, jeśli rzeczywiście tego chcesz.''

Kraje azjatyckie już od dawna mnie interesują, więc kiedy napotykam się na książkę, której fabuła rozgrywa się właśnie tam, nie mogę jej nie przeczytać. Dlatego kiedy zobaczyłam w zapowiedziach ,,Serce tygrysicy'' wiedziałam, że powieść muszę przeczytać, a kiedy dowiedziałam się, że jest to autobiografia moja chęć posiadania jej, zwiększyła się tysiąckrotnie. W końcu wpadła w moje ręce i.. nie mogłam się od niej oderwać.

Bohaterką książki jest sama autorka - Aisling Juanjuan Shen, która rozpoczyna swą historię (po epilogu) będąc małą dziewczynką. Przybliża nam, jak już od samego urodzenia inni uważali ją za kłopotliwe dziecko, po raz pierwszy za to, że urodziła się w Roku Tygrysa (1974), a później doszły do tego inne mniej lub bardziej znaczące powody. Według ludzi z wioski nie umiała kompletnie nic; ani sadzić ryżu, ani gotować, czy zajmować się zwierzętami. Shen...

Querida | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 lipca 2012

Aisling Juanjuan Shen to emigrantka, która większość życia spędziła w Chinach. Urodziła się i wychowała w niewielkiej wiosce, zamieszkałej przez rolników, których znaczna większość nie posiadała wykształcenia. Gdy Juanjuan była dzieckiem, spotkało ją niebywałe wyróżnienie: została przyjęta do szkoły. Dziewczyna szybko pogrążyła się w świecie nauki, pokochała literaturę i matematykę, całe dnie spędzając na odrabianiu prac domowych i czytaniu każdej książki, jaka tylko wpadła jej w ręce. W szkole zdobywała najwyższe wyniki, jednak nie spotykało się to z uznaniem rodziny, dla której najważniejszą czynnością była praca na polu. Juanjuan nie potrafiła odnaleźć się w rodzinnym domu, często była surowo karana za najmniejsze przewinienia; czuła, że nie jest kochana przez milczącego, zobojętniałego ojca i zmęczoną matkę. Jej młodsza siostra, Spring, była oczkiem w głowie rodzicielki, a sama Juanjuan została zepchnięta na boczny plan.

Po ukończeniu edukacji w wiejskiej szkole, Shen dostała...

Joasia | 2013-04-18
Przeczytana: kwiecień 2013

Szczera opwiesc o życiu pełnym trudnych wyborów. Wszystko opisane jest bez ubarwnien, prosty jasny przekaz.

NataliaKatarzyna | 2012-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2012

Dziś taki kraj jak Chiny kojarzy nam się głównie z tanią siłą roboczą i zalewającymi nas produktami Made in China. Odnoszę wrażenie, że zainteresowanie kulturą chińską nie jest popularne. Jeżeli już interesujemy się Japonią – wielu ludzi pociąga magiczna otoczka związana z gejszami, jeszcze inni zaczytują się w książkach Murakamiego. A Chiny? Mam poczucie, że są odległym światem o którym niewiele się mówi i mało się nim interesuje.
Tymczasem w zeszłym tygodniu trafiła do mnie książka zatytułowana Serce tygtysicy. Szczerze mówiąc zastanawiałam się dłuższą chwilę czy po nią sięgnąć, ponieważ miałam obawy, że okaże się bardzo podobna do książek tego typu i mi się nie spodoba. Przyznam się, że książka faktycznie ma aurę podobną do Białej masajki czy Ponieważ byłam księżną. Jednak trudno się temu dziwić, bo to kolejna książka, której fabuła osadzona jest w egzotycznym jak dla mnie miejscu i porusza tematykę, która jest mi obca. I mimo to, że dostrzegałam pewne podobieństwo do tego...

Annette_Cinnamon | 2012-07-30
Przeczytana: sierpień 2012

W krajach Wschodu Tygrys symbolizuje moc, siłę, namiętność i odwagę. Według chińskiego horoskopu osoby urodzone pod znakiem Tygrysa są ambitne, nigdy nie poprzestają na małym, bez względu na wszystko dążą do wyznaczonego przez siebie celu, są buntownikami, rewolucjonistami, niechętnie się podporządkowują. Życie Tygrysów bywa radosne, pełne łez, bólu, poświęcenia i walki. Tygrysie serce jest w stanie znieść wszelkie przeciwności losu.

Typowym Tygrysem jest Aisling Juanjuan Shen, autorka książki „Serce tygrysicy”, która urodziła się w roku 1974 w wiosce Shen – małej osadzie rolników uprawiających ryż, położonej w sercu delty rzeki Jangcy. Na łamach autobiografii pragnie szczerze rozliczyć się ze swoją przeszłością, by móc rozpocząć nowe życie jako pełnoprawna obywatelka amerykańska. Jako osoba ambitna i nieprzystosowana do ciężkiej pracy na polu, od dzieciństwa miała ustalony jeden cel: zdobyć najlepsze wykształcenie, wyrwać się z zapadłej dziury, którą była jej wieś i wyruszyć...