Red Mist

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kay Scarpetta". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Putnam
Kay Scarpetta, po angielsku
angielski
neta

Determined to find out what happened to her former deputy chief, Jack Fielding, murdered six months earlier, Kay Scarpetta travels to the Georgia Prison for Women, where an inmate has information not only on Fielding, but also on a string of grisly killings. The murder of an Atlanta family years ago, a young woman on death row, and the inexplicable deaths of homeless people as far away as California seem unrelated. But Scarpetta discovers connections that compel her to conclude that what she thought ended with Fielding's death and an attempt on her own life is only the beginning of something far more destructive: a terrifying terrain of conspiracy and potential terrorism on an international scale. And she is the only one who can stop it.

źródło opisu: http://www.us.penguingroup.com/

źródło okładki: http://www.us.penguingroup.com/

neta | 2012-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Rzadko zaglebiam sie w kryminaly, a do lektury tej ksiazki zachecila mnie reklama. Niestety, "Red Mist" nie zmienil mojego zdania o kryminalach. Nie przekonywala mnie akcja i draznila pisarska maniera autorki, ktora probuje w jedno zdanie wlozyc tyle szczegolow, ile mozliwe. Wiele z nich bardzo snobistycznych.

explorerka | 2016-04-09
Na półkach: Posiadam