Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki

Wydawnictwo: Agencja Artystyczna MTJ

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2013-02-01

Jak wskazuje tytuł jest to leksykon ale stanowi dobre kompendium wiedzy na temat filmów spod znaku wschodnich sztuk walk. Autor opisał znane jak i mniej znane tytuły które miał okazję obejrzeć ale przede wszystkim były popularne w czasach "boomu" kaset wideo gdzie większość stanowiły filmy akcji rodem z Hongkongu, Japonii i oczywiście USA w których główną domeną stanowiły sekwencje wschodnich sztuk walk. Nie pominięto znacząco historii powstania jak i ewolucji gatunku od krajów azjatyckich po zachodni przemysł filmowy. Do tego sylwetki twórców, reżyserów, aktorów, słowniczek i zdjęcia gwiazd kina "kopanego". Podsumowując jest to luźny zbiór tytułów wybranych wyłącznie przez autora. Jako oddany fan filmów martial arts dodam od siebie natomiast, że pominięto znaczące filmy a także bym nie poświęcił opisu na te tytuły które autor leksykonu się zdecydował przelać na karty papieru. Ogólnie polecam bo jest to jedno z nielicznych wydawnictw poświęconym tejże ciekawej tematyce.