Mitologie i konwencje. O polskim kinie fabularnym dwudziestolecia międzywojennego

Wydawnictwo: Universitas
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Pauleene

"Mitologie i konwencje" to książka oferująca całkowicie nowe ujęcie historii przedwojennego kina polskiego. Jej najbardziej pasjonujące wątki przynoszą odpowiedź na pytania, których dotąd nie stawiano: - czego poszukiwali w kinie ówcześni widzowie i w jaki sposób twórcy zaspokajali te oczekiwania - jaki wpływ na poziom produkcji filmowej miała oficjalna i nieoficjalna cenzura - czym był...

- czym był melodramat filmowy i co decydowało o jego powodzeniu
- jakie warunki musiał spełniać aktor filmowy
- jakie i czyje potrzeby zaspokajały filmowe adaptacje dzieł literackich
- dlaczego przedwojenne kino polskie stało się rezerwatem wizualnych i fabularnych stereotypów...
Autorka analizuje kino w szerokim kontekście kulturowym, ukazując wpływ różnorodnych czynników pozaartystycznych na tematy i fabuły filmowe. "Mitologie i konwencje" to lektura szczególnie ważna dla współczesnych widzów, którzy chcą odnaleźć na ekranie filmowym ślady przeszłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 1994

źródło okładki: http://tezeusz.pl/

Dociekliwy_Kotek | 2013-09-30
Przeczytana: wrzesień 2013

Rewelacja, od początku do końca.
Jest to książeczka króciutka, ale tak skondensowana, tak pozbawiona pustosłowia, tak naładowana treścią, a przy tym tak przejrzyście napisana, że mogłaby stanowić wzorcowy przykład, jak powinny wyglądać rozprawy doktorskie.
Alina Madej pisze o polskim kinie Dwudziestolecia z całą jego specyfiką - to prawda, ale pisze również o tym, dlaczego polskie kino przybrało taki kształt i jakie narodowe mity, jakie mechanizmy przyczyniły się do takiego, a nie innego obrazu. Rozdział o tradycjach romantycznych w kinie to jest po prostu rozdział o polskich mitach, obsesjach i pobożnych życzeniach, które nagle stały się jedynym i obowiązującym paradygmatem polskości i patriotyzmu, a aktualność przemyśleń i wniosków autorki wciąż zachwyca aktualnością.
Nie spodziewałam się, że to, co wzięłam za cieniutką książeczkę o polskich filmach niemych okaże się tak poruszającą lekturą.
Obowiązkowo.

deceive | 2015-06-08