Filozofia seksu

Tłumaczenie: Joanna Klimczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "filozofia w praktyce". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Ethics and Sex
978-83-01-16905-3
filozofia i etyka
Yanadis

Co jest najważniejsze w seksie? Prokreacja? Przyjemność? Miłość? Komunikacja? A może to „po prostu seks” i nie ma potrzeby doszukiwania się w nim żadnego innego sensu. Co jest w seksie normalne? Czy w ogóle można ocenić cokolwiek jako normalne lub nienormalne? Czym zatem jest perwersja? Co złego albo co dobrego jest w różnych formach relacji seksualnych: w małżeństwie, w związkach...

Co jest najważniejsze w seksie?
Prokreacja? Przyjemność? Miłość? Komunikacja?
Co jest w seksie normalne? Czy w ogóle można ocenić cokolwiek jako normalne lub nienormalne? Czym zatem jest perwersja? Co złego albo co dobrego jest w różnych formach relacji seksualnych: w małżeństwie, w związkach homoseksualnych, w prostytucji, a nawet w pedofilii – relacji obarczonej najsilniejszym społecznym potępieniem.

Niniejsza książka – pierwsza tego typu praca w Polsce – bada otwarcie wszystkie te problemy. Jest to przegląd najważniejszych koncepcji seksu, seksualnych związków i aktywności. Autor zwięźle, spokojnie i możliwie obiektywnie rozważa kontrowersyjne zagadnienia. Z zacięciem prawdziwego racjonalisty przygląda się po kolei argumentom za i przeciw różnym seksualnym wzorcom. Przytacza wywody filozofów zajmujących się tą problematyką. Zadaje proste etyczne pytania o praktyczne konsekwencje, jakie wynikają z danego podejścia do seksu – jako narzędzia do stworzenia rodziny, do osiągnięcia przyjemności, do porozumiewania się lub do czystej ekspresji seksualności.

Druga część książki to analizy najważniejszych problematycznych zagadnień: prostytucji, homoseksualności, pedofilii czy gwałtu. Autor pokazuje, że czas jednoznacznego bezrefleksyjnego potępienia dla tradycyjnie bulwersujących zjawisk seksualnych minął. Mamy oczywiście prawo odrzucać w naszym prywatnym życiu różne przejawy seksualności, ale bądźmy świadomi faktów dotyczących na przykład poczucia godności prostytutek lub seksualności dzieci. Autor przedstawia te fakty rzeczowo, racjonalnie, uczciwie, i choć można się nie zgadzać z jego wnioskami, warto się zapoznać z całą argumentacją.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/154962/filozofia-seksu.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/public/pic/hcovers/240/34...»