Brudnopis z życia

Dariusz Okoń

POBIERZ ZA DARMO: http://beezar.pl/ksiazki/brudnopis-z-zycia Czy każdy z nas ma zaszczepioną iskrę obłędu? Jak żyć ze świadomością końca, który nieubłaganie zbliża się? Czy widziałeś kiedyś anioła stróża i czy wiesz o tym, że choć możesz w niego nie wierzyć, to on zawsze wierzy w Ciebie? ,,Brudnopis z życia" to powieść o młodym chłopaku, który po utracie najbliższych i ciężkim wypadku...

POBIERZ ZA DARMO: http://beezar.pl/ksiazki/brudnopis-z-zycia

,,Brudnopis z życia" to powieść o młodym chłopaku, który po utracie najbliższych i ciężkim wypadku samochodowym już nigdy nie powrócił do siebie. Stawał się coraz bardziej zniewolony przez chorobę, tracił świadomość, z dnia na dzień był kimś, kto jest wyobcowany i może czuć się jak cudzoziemiec we własnym domu. ,,Brudnopis z życia" to opowieść o sztuce, artyście, współczesnym świecie i ludzkiej nietolerancji. Wszystko to z perspektywy anielskiego dziennika wzbogaconego o wypowiedzi 1- i 3-osobowego narratora.

Książka jest debiutem prozatorskim twórcy znanego głównie z publikowania tomików poezji. Na kartach powieści widzimy absurd zmieszany z głębokimi prawdami o życiu, a chwilowe uczucie niechęci do bohatera za kilka zdań zmienia się we współczucie. ,,Brudnopis z życia" to powieść o wielkich planach i niezależnych od człowieka przeciwnościach, które burzą wszelkie marzenia.

źródło opisu: http://beezar.pl/ksiazki/brudnopis-z-zycia

źródło okładki: http://beezar.pl/ksiazki/brudnopis-z-zycia

onika | 2015-05-17
Przeczytana: maj 2015

W „Brudnopisie z życia” Dariusz Okoń porusza niezwykle trudny temat samotności, społecznego wykluczenia i choroby psychicznej. Są to problemy poważnego kalibru, które należy opisywać z niezwykłym wyczuciem, którego, moim zdaniem, autorowi niestety zabrakło.

Pan Okoń zapoznaje czytelnika ze swoim bohaterem w oryginalny sposób: zgłębiamy dziennik Stefka, w którym lwia część zapisków pochodzi od jego Anioła Stróża, poniekąd bezradnego świadka upadku swojego podopiecznego. To studium popadania w obłęd ma potencjał, by być naprawdę porażającym, pod warunkiem, że książką zająłby się dobry redaktor.

Doczytałam, że pan Okoń jest dość płodnym poetą (w ciągu dwóch lat 5 tomików) i wyraźnie to widać w tej jego publikacji, co niestety nie zawsze działa na jej korzyść. Poetyckie podkolorowanie pewnych fragmentów, zamiast je udramatycznić, nadawało im karykaturalny wymiar. Kolejnym problem jest zbyt częste powtarzanie pewnych stwierdzeń, głównie tych dotyczących osamotnienia Stefka – nikt go...

Łukasz Witt | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

A co tutaj się narobiło panie autorze? Przecież to coś nie powinno ujrzeć światła dziennego, tym bardziej cyfrowego.

Zainteresowała mnie szczególnie forma publikacji tej książki, czyli self-publishing oraz młody wiek autora i przez te fakty, powziąłem decyzję o jej przeczytaniu.
Na początku zostałem przywitany słabo ukrytym przekazem odautorskim, który został nakreślony jednoznacznie - chcę być kimś sławnym i rozpoznawalnym.
Dosyć szybko zauważalny jest brak czuwającego redaktora, następnie korektora. W tekście co jakiś czas pojawiają się literówki i kuleje styl, co jest łatwo zauważalne, gdy w międzyczasie czyta się książkę Sylwii Chutnik bądź Mariana Pilota, a pojawiają się nawet dosyć rażące błędy stylistyczne jak np. "W głowie już
zaczynał wyobrażać sobie tych badaczy, którzy będą przeszukiwać
po jego śmierci dom i natrafią na notesy i wszelkie zapiski. Wtedy
pewnie o swym odkryciu powiadomią pracę (...)". Powiadomią pracę? Naprawdę? W innym miejscu czytamy o...

Anne18 | 2012-07-15
Przeczytana: 01 lipca 2012

W Polsce często nie docenia się debiutujących autorów twierdząc , że nie mają nic nic ciekawego do zaoferowania. Dariusz Okoń dotąd znany głównie z publikacji tomików poezji, autor kilku blogów udowadnia, że takie myślenie nie jest prawidłowe.
Jego pierwsza powieść nosząca tytuł "Brudnopis z życia to wartościowa podejmująca trudne tematy książka.
Centralną postacią postacią dzieła jest młody chłopak , który po stracie rodziców i ciężkim wypadku już nigdy nie był w pełni sobą. Upływające dni powodowały stopniowe pogarszanie się stanu psychicznego bohatera. Stefek zapomniał czym jest prawdziwa wolność. Postępująca choroba wyniszczała nie tylko jego organizm ale również sferę psychiczną i mentalną. Mężczyzna z czasem zmienił się nie do poznania. Stał się kimś zupełnie innym niż był przed chorobą. Doskwierała mu samotność i nawet we własnym domu czuł się obco.
Utwór ma formę dziennika a wzbogacają go wypowiedzi dwóch narratorów 1 i 3 osobowego). Na kartach książki...

monamiki | 2016-04-03
monika | 2015-06-23