Zabawy z bronią, czyli co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien!

Wydawnictwo: Dębogóra
poradniki

W tradycjach ludów wolnych i bitnych broń jest i symbolem i faktyczną gwarancją pewnej elementarnej wolności i równości tych, którzy ją noszą, i zarazem całych, uzbrojonych społeczności. Adolf Hitler nie przez przypadek ominął Szwajcarię w swych podbojach a w tym alpejskim kraju karabin stoi w każdym domu.Tak było kiedyś i w sarmackiej Polsce. Rozbroili Polaków dopiero zaborcy, broni w rękach ludi panicznie bali się również komuniści.Dwadzieścia lat niepodległej Polski nie przyniosło w tej mierze żadnych zmian a broń palna reglamentowana jest dziś tak samo ściśle, jak za Bieruta i Gomułki.Czy Polacy wyrzekli sie już tej osobistej wolności, która kiedyś uczyniła ich wielkimia Czy świadomie wybierają rolę bezbronnych ofiar, czy nie chcą wziąć odpowiedzialności za swoich bliskich i za swój kraja O tym, między innymi, jest ta książka.

Underwood | 2015-05-21
Przeczytana: 21 maja 2015

Nie sądziłam, że ocenię Twardocha tak słabo. Ale niestety książka nie wnosi niczego nowego. Poza tym strasznie irytuje. Stereotypowe przedstawienie kobiet jako słabych istotek nierozeznanych w temacie broni, zapatrzonych w swoją kolekcję biżuterii i patrzących z politowaniem na pasję swojego "zbrojnego" mężczyzny. Przeintelektualizowany, wyniosły styl połączony z totalną niespójnością tekstu. Sposób opisu zagadnienia przywodzi na myśl oklepany obrazek z wielu filmów - facet siedzący za maszyną do pisania, a obok leży pistolet jako ta "męska biżuteria".Po lekturze tej pozycji wydaje mi się, że tak właśnie chciałby być postrzegany Autor. Drażniące jest też nadużywanie przez Autora wyrażeń "(sic!)" i "destrudo" (to chyba jedno z ulubionych słów Pana Twardocha, do usłyszenia kilkakrotnie na każdym spotkaniu autorskim).

Jak już ktoś trafnie zauważył - Autor chyba sam nie przeczytał swojej książki. Albo nie zrobiła tego osoba odpowiedzialna za korektę. Masa literówek, powtarzające się...

martamachowska | 2017-02-03
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Wydawnictwo powinno zdecydowanie zmienić "dedykację płciową", ponieważ książka dostarcza niezbędnych informacji i ciekawostek nie tylko mężczyznom ale również kobietom - przede wszystkim fanom twórczości Twardocha. O ile część "praktyczna" może wydać się laikom zbyt trudna i zaporowa, części poświęcone kulturowym i historycznym aspektom broni są wyjątkowo ciekawe. Wyczuwa się w tym styl wcześniejszych dzieł Twardocha, dużo bardziej skondensowanych, napisanych bardziej zdyscyplinowanym językiem, nie mniej warto prześledzić tę pozycję w dorobku pisarza, bo pozwala wypełniać plamy twórcze - zaobserwować pisarskie dojrzewanie - między takimi powieściami jak "Stenberg" a "Morfina".

Grzegorz | 2013-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Zabierając się do tej książki nie spodziewałem się, że będzie to przedruk felietonów z magazynu dot. broni. Niestety jest to książka nieprzemyślana i wydana "na szybko". Wydanie które posiadam (chyba jedyne, które wyszło) zawiera dużo błędów edytorskich (głównie literówki), felietony zawierają powtórzenia (np. o dziadku ze Śląska). Wydaje mi się, że autor nie przeczytał własnej książki.

Zapowiada się dobrze, najlepsza jest pierwsza część (o broni kulturalnie), szczególnie podoba mi się sformułowanie, że broń jest atrybutem wolnego człowieka. Druga część (o broni politycznie) jest przekonująca - argumenty za większym dostępem do broni można uznać za uzasadnione, chociaż i tam zdarzają się powtórzenia.

Najgorsza jest część ostatnia (o broni praktycznie). Jest to zbiór felietonów-testów przekroju różnego rodzaju broni. Skierowana do zainteresowanych tematem (czyli czytelników magazynu o broni). Dla niewtajemniczonych (jak ja) opisy poszczególnych elementów składowych, jak odchodzi...

Pablos | 2011-02-20
Na półkach: [2011], Przeczytane
Przeczytana: 20 lutego 2011

Od kilku lat trwa u mnie mania polegająca na kupowaniu każdej książki napisanej przez Szczepana Twardocha, nawet wówczas, gdy rzecz nie zalicza się do klasycznej beletrystyki, a jest zbiorem esejów, wydrukowanych uprzednio w przeróżnych czasopismach. Także obok “Wyznań prowincjusza” stoją sobie radośnie, o wiele lepiej wydane “Zabawy z bronią”, rzecz o tyle ciekawa już na starcie, iż zaliczam się do tej ogromnej większości polskiego społeczeństwa, które zdania na temat broni nie ma. W dodatku broń jest mi raczej obojętna, na lekcjach PO w liceum drzemałem (z otwartymi oczami, rzecz jasna :), w wojsku nie byłem, w życiu nie trzymałem żadnego egzemplarza tego narzędzia poza takimi służącymi do zabawy. Lektura zapowiadała się ciekawie już na starcie.

Trochę się bałem, że książka będzie zbiorem recenzji kolejnych egzemplarzy przeróżnych rodzajów broni strzeleckiej, dzięki czemu nie znajdzie we mnie zbyt radosnego odbiorcy. Na szczęście recenzjami zajmuje się trzecia część książki,...

Kamil | 2015-04-17

Szczepan Twardoch po raz pierwszy wydał książkę, która nie jest powieścią. Jednakże zmiana gatunku wcale nie obniża, jak to się często dzieje, wartości książki. Tym razem autor opisuje jeden ze swoich głównych obszarów zainteresowań czyli sprawy związane z bronią palną. Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza, według mnie najciekawsza, traktuje o związkach broni z kulturą, broni jako symbolu, inspiracjach bronią, przywiązaniu znanych osób do broni itp. Część druga to publicystyka dotycząca prawa do posiadania broni, w której autor przeciwstawia niedorozwiniętej pod tym względem Polsce, pozytywne przykłady Czech i Szwajcarii. Część trzecia to coś dla praktyków strzelectwa, opowiada ona bowiem o konkretnych modelach pistoletów, ich wadach, zaletach i sposobie strzelania. Podsumowując jest to pozycja na naszym rynku wyjątkowa, jedna z ciekawszych jakie się ostatnio ukazały

karlik13 | 2015-09-12

Świetna książka, świetne informacje i rzeczowe treści. Dla kogoś kto się interesuje omawianym tematem na pewno lektura obowiązkowa a dla innych... jak kto woli o gustach się nie dyskutuje ;)

Całkiem zabawna i interesująca.

Regent | 2017-02-10
admirał | 2016-12-29