rozwiń zwiń

Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci

Okładka książki Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci
Anna Garbolińska Wydawnictwo: Novae Res literatura dziecięca
90 str. 1 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
90
Czas czytania
1 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7722-366-6
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1390
923

Na półkach: ,

Każdy rodzic prędzej czy później uświadamia sobie, że jego pociecha już od najmłodszych lat jest konsumentem i zaczyna podejmować swoje pierwsze decyzje o charakterze ekonomicznym: na co wydać kieszonkowe, kim zostać w przyszłości. Jako ulubiony cel reklamodawców i nie zawsze świadomy członek życia gospodarczego, bombardowany przez media dziesiątkami niezrozumiałych pojęć często zastanawia się nad obco brzmiącymi słowami, które najwyraźniej wzbudzają mnóstwo emocji - w głosach rodziców, spikerów radiowych bądź reporterów telewizyjnych. Domowe autorytety w postaci mamy i taty nie zawsze potrafią sprostać zadaniu i wyjaśnić w sposób zrozumiały dla kilkulatka czym jest inflacja, hossa lub stopa procentowa.

W tej niezbyt komfortowej dla każdego rodzica sytuacji z odsieczą przychodzi książeczka Anny Garbolińskiej, która w prosty, przystępny i humorystyczny sposób objaśnia najmłodszym najbardziej podstawowe i popularne zagadnienia z dziedziny ekonomii i marketingu. Jej edukacyjna rola jest nie do przecenienia: nie dość, że oswaja dziecko z zawiłą terminologią ekonomiczną, to jeszcze wyjaśnia znaczenie poszczególnych pojęć oraz mechanizm działania wybranych zjawisk gospodarczych - a wszystko w sposób dowcipny, ciekawy i wyjątkowo komunikatywny.
Autorka konkretnymi przykładami z życia codziennego ilustruje niektóre tematy z zakresu ekonomii prezentując ich problematykę w formie dialogu między kilkuletnią dziewczynką a jej matką, która z wielkim zaangażowaniem wprowadza córkę w meandry finansów i gospodarki. Książka jest podzielona na dziewięć rozdziałów, z których każdy poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu. I tak na przykład w rozdziale "Pieniądze" autorka wyjaśniając znaczenie powiedzenia "czas to pieniądz" płynnie przechodzi do omówienia genezy pieniądza począwszy od handlu wymiennego poprzez monety, prototypy banknotu po plastikowe karty płatnicze. Przybliża pojęcia takie jak: konto, bankier, depozyt, kredyt czy bankructwo, omawia kwestie budżetu - jego planowania, deficytu, nadwyżek kształtując tym samym umiejętność gospodarowania pieniędzmi nawet przez kilkulatki. W dalszej części książeczki Anna Garbolińska wprowadza dzieci w zawiły świat podatków - wyjaśnia ich znaczenie, omawia konkretne przykłady (np. VAT, dochodowy, od nieruchomości); komentuje zjawisko spadku wartości pieniądza, objaśnia kwestię inflacji i przyczyny jej powstawania. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest konsumpcjonizm (omawiany przy okazji wizyty w supermarkecie); autorka w dowcipny sposób opowiada o manipulowaniu konsumentem poprzez reklamę i prawach konsumenta (rękojmia, gwarancja, reklamacja). Rozdział zatytułowany "Bezrobocie" omawia zagadnienia związane z pracą i płacą wyjaśniając dziecku różnice pomiędzy płacą netto a płacą brutto czy umową o pracę a umową - zlecenie.

Chociaż treść książeczki nie wyczerpuje tematu, z całą pewnością stanowi ważną bazę, dzięki której dziecko pozna podstawy gospodarki i zrozumie główne zasady mechanizmów nią rządzących, co pozwoli mu pewniej i bardziej świadomie poruszać się we współczesnym świecie. Młody czytelnik przekona się, że monopol to nie tylko sklep za rogiem czynny dwadzieścia cztery godziny na dobę, stopa bezrobocia nie wpływa na rozmiar buta, dziury budżetowej niestety nie można zaszyć za pomocą igły i nitki, a praca na czarno to nie taka, którą wykonuje się przy zgaszonym świetle.
"Rozmowy z użyciem głowy" to niezastąpiona w każdej dziecięcej biblioteczce książeczka, która w prosty i ciekawy sposób wyjaśnia reguły rządzące nie tylko gospodarką, lecz także naszą codziennością. Zabawne scenki i dialogi, jakie mogą przydarzyć się w każdym domu, stanowią pretekst do nawiązania z naszą pociechą rozmowy o trudnych, lecz życiowych zagadnieniach, z którymi warto oswajać dziecko od najwcześniejszych lat. Ogromną zaletą tej publikacji są pełne humoru ilustracje wzmagające wymowę treści i tym bardziej zapadające w pamięć. Szczególnie dowcipne i wręcz genialne jest przedstawienie różnych typów inflacji pod postacią ślimaka, konia wyścigowego i rakiety. Warto także zwrócić uwagę na wplecione w treść objaśnienia popularnych powiedzonek czy frazeologizmów typu "czas to pieniądz", "zapłacić jak za zboże", "słono zapłacić" lub "trzymać lód w kapeluszu". Kolejnym znakomitym pomysłem było wytłuszczenie w treści książeczki najważniejszych pojęć, co dodatkowo ułatwia odnalezienie interesujących nas fragmentów.

Gorąco polecam lekturę wszystkim dzieciom i ich rodzicom. Jej edukacyjne walory są nie do przecenienia - warto od najmłodszych lat kształtować w dziecku świadomego konsumenta, umiejętność gospodarowania pieniędzmi, podejmowania decyzji finansowych i znajomości podstawowych praw rządzących gospodarką - w dodatku w tak atrakcyjny i przystępny sposób!

Każdy rodzic prędzej czy później uświadamia sobie, że jego pociecha już od najmłodszych lat jest konsumentem i zaczyna podejmować swoje pierwsze decyzje o charakterze ekonomicznym: na co wydać kieszonkowe, kim zostać w przyszłości. Jako ulubiony cel reklamodawców i nie zawsze świadomy członek życia gospodarczego, bombardowany przez media dziesiątkami niezrozumiałych pojęć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    3
  • 2022
    3
  • Audiobook
    3
  • Teraz czytam
    2
  • ! do kupienia
    1
  • Wyzwanie LC 2022
    1
  • 2019
    1
  • Dla Mai
    1

Cytaty

Więcej
Anna Garbolińska Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci Zobacz więcej
Anna Garbolińska Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci Zobacz więcej
Anna Garbolińska Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 7,5
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 8,5
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,7
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Antek z babcią na Dzikim Zachodzie Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 9,0
Antek z babcią... Thomas Brunstrøm, T...

Przeczytaj także