Namiętności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Patrycja

Uczucia, które kierują naszym życiem, namiętności. Miłość, nienawiść, cierpienie, tęsknota i śmierć to przewodnie tematy opowiadań Marka Hłaski zawartych w książce „Namiętności”.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wiech | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Tytuł „Namiętności” mógłby wskazywać, że są to opowiadania o namiętnych uczuciach, czy wielkiej miłości.
Tak nie jest. To historie ludzi samotnych - dramatyczne, ponure, niektóre wstrząsające.
Niektóre o ludziach pozbawionych sumienia i empatii.
W „Namiętnościach” Hłaski jest tylko - cierpienie, smutek, nienawiść, śmierć.
Smutne opowiadania. Zmuszają do refleksji.
Zmuszają, by się zatrzymać w biegu i odnaleźć na nowo prawdziwy sens życia.

Można spróbować, zamiast uparcie twierdzić, że „Życie jest bez sensu” ;)

Kali | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Właściwie zbiorów opowiadań nie powinno się oceniać jako całości. Nic to - przeżyjemy. Jako, że deanowa postawa Hłaski (życiowa i twórcza) gra główne skrzypce w tym literackim przedstawieniu, niebywale cieszy całość!
"Pętla" urzeka za każdym razem, ale "W dzień śmierci Jego" bardziej trafia do serca. "Namiętności" - jakby żywcem wyjęty fragment z "Zapisków młodego lekarza" Bułhakowa. "Krzyż" ujdzie, ale tylko w tłumie. Za to "Pierwszy krok w chmurach" (niesamowicie ohydny... okrutny) zabiera w podróż po obdartej ze skóry miłosnej historii.
Jest twardo, chwilami cynicznie i zawsze z klasą właściwą Hłasce. Tak niedaleko turpistów sytuuje się owa twórczość, a jednak ogromny to skok w bok. Więcej serca dla ludzi i mniej poszanowania wobec zadawania ran. Niewynaturzone to cierpienie, a zatem realniejsze.
Czasem człowiek lubuje się nawet w najsmutniejszych historiach - im więcej cierpienia tym większy kontrast między rzeczywistością a fikcją. Oj, trudno mieć gorzej od...

devana | 2017-11-07
Sid | 2017-10-29