Śmierć samobójcza - perspektywa kryminalistyczna i pedagogiczna

Wydawnictwo: Impuls

Praca poświęcona jest wielopłaszczyznowej analizie listów pożegnalnych osób, które popełniły samobójstwo. [...] jest oryginalnym i wartościowym źródłem wiedzy na temat okoliczności i decyzji samobójczej. Oparta na solidnej podbudowie teoretycznej i wzbogacona obszernym materiałem faktograficznym, może stanowić nieocenione źródło zarówno dla dalszych analiz empirycznych, jak i wiedzy niezbędnej do diagnozy grup wysokiego ryzyka zachowań suicydalnych, tzn. dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Z recenzji dr hab. prof. WŚ Ireny Pospiszyl

W pierwszej części niniejszej książki podjęliśmy problem śmierci człowieka analizowany z punktu widzenia kryminalistyki, w drugiej zaś części zajęliśmy się próbą rekonstrukcji sytuacji poprzedzającej zamach samobójczy. W tym celu analizie poddajemy autentyczne zapisy listów samobójców, a także materiał uzupełniający zgromadzony w poszczególnych postępowaniach, czyli wypowiedzi rodziny zmarłego, znajomych czy nauczycieli. Na pierwszym etapie rozważań przeplatają się niejako naturalnie różne wątki, ponieważ równocześnie odwołujemy się do przykładów dotyczących zarówno zabójstw, jak i samobójstw. Jest to zabieg z góry zamierzony, a przemawiają za nim trzy ważne cele, które sobie stawiamy. Pierwszym z nich jest chęć ukazania rozległej problematyki procedur kryminalistycznych; adresujemy te informacje do policjantów, prawników, antropologów, pasjonatów kryminalistyki. Drugim celem jest chęć ukazania, jak trudno jednoznacznie orzekać o przyczynie śmierci, balansując między zbrodnią zabójstwa a popełnieniem samobójstwa. Mimo że areną naszego zainteresowania jest śmierć samobójcza, to nie sposób oddzielić tych dwóch nurtów rozważań. To właśnie omówienie zagadnień procedur i metodyki kryminalistyki ma na celu ukazanie Czytelnikom, jak wiele trudności przysparza zweryfikowanie wątpliwości, czy przyczyną śmierci człowieka była zbrodnia zabójstwa, czy raczej samobójstwo. Trzecim celem jest chęć przekazania bogatego materiału poglądowego poświęconego praktyce kryminalistycznej, który zdecydowanie rozrasta się wówczas, gdy ukazujemy zdarzenia wynikające z działania zbrodniczego i samounicestwienia. Pierwsza część opracowania ma na celu wprowadzenie Czytelnika w złożoną materię okoliczności śmierci samobójczej. Opracowanie pierwszej części monografii utrzymane zostało w charakterze informacyjnym, porządkującym terminologię, a także poglądowym, aby jednocześnie stanowiło swoistą podbudowę jakościowej analizy poszczególnych historii śmierci samobójczych. Analiza jakościowa i rekonstrukcja zdarzeń poprzedzających samobójczą śmierć człowieka stała się głównym zamierzeniem badawczym w drugiej części opracowania.
Autorzy

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl

Mictlante | 2014-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Całkiem miło napisana książka. Podaje wiele informacji z zakresu kryminalistyki co rzadko zdarza się w literaturze popularno-naukowej, za jaką tę pozycję uznaję. Ale najważniejsze, czyli analiza listów samobójców wychodzi wręcz cudownie! Z zapartym tchem człowiek czyta i rozmyśla cóż to się stało, że ktoś postanowił zrobić tak a nie inaczej. Przedruki 21 listów pokazują właściwie przekrój dotyczący samobójstw, a jako, że przedstawiono właśnie przedruki listów to wyraźnie widać zaangażowanie emocjonalne, zarówno w treści jak i samej formie. Pod tym względem wspaniałą pozycją jest ta książka. Wnioski autorów także proste i wymowne. Tak samo jak i cel opracowania, którym w założeniu jest próba zwrócenia uwagi, szczególnie pedagogom, na zachowania suicydalne w naszym otoczeniu. Jakby ktoś zapomniał, że są inni ludzie i że mają problemy, to przy odrobinie dobrej woli lekko otworzą się oczy na innych.

Izoldka | 2014-09-06
Przeczytana: 05 września 2014

Tematyka tego opracowania jest kontrowersyjna, a zarazem bardzo interesująca. W Polsce o śmierci samobójczej mówi się niewiele. Czasami tylko w telewizji o skrajnych przypadkach typu "14-latek, który nie mógł znieść presji w szkole". A okazuje się, że problem nie jest taki rzadki jakby się wydawało. Co roku w Polsce targnie się na swoje życie ponad 5 tysięcy osób, w różnym wieku, lecz głównie są to mężczyźni. Przyczyn jest wiele, począwszy od bólu związanego z nieuleczalną chorobą u osób starszych, choroby psychiczne, długi oraz bezrobocie, a skończywszy na zawodach miłosnych czy "zwykłych" problemach w szkole.
Pierwsza część książki, moim zdaniem bardziej interesująca, dotyczy metod kryminalistycznych związanych z oględzinami miejsca samobójstwa oraz ciała denata, w celu wykluczenia morderstwa. W drugiej części znajdują się oryginalne listy pożegnalne oraz ich interpretacja przez autorów, według mnie, bardzo powierzchowna. Do pełnego obrazu każdego z przypadków brakuje mi...

zaksięgowana | 2018-03-10
Na półkach: 2018, Przeczytane