Kwiaty na poddaszu
- tytuł oryginału
- Flowers in the Attic
- data wydania
- 15 lutego 2012
- ISBN
- 9788377996546
- liczba stron
- 384
- kategoria
- literatura współczesna
- język
- polski
- dodała
- Ag2S
Wielki powrót kultowej powieści. Wciągająca historia o rodzinnych tajemnicach i zakazanej miłości. Szczęśliwą z pozoru rodzinę Dollangangerów spotyka tragedia – w wypadku samochodowym ginie ojciec. Matka z czwórką dzieci zostaje bez środków do życia i wraca do swego rodzinnego domu. Niezwykle bogaci rodzice, mieszkający w ogromnej posiadłości, wyrzekli się córki z powodu jej małżeństwa z...
źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012
źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/
Mam mocno mieszane uczucia wobec tej książki.
Kiedyś wpadła mi w ręce któraś z kolei część sagi - "A jeśli ciernie", która zaintrygowała mnie i zapragnęłam poznać początek historii rodzeństwa dorastającego w zamkniętym pokoju w olbrzymiej, złowrogiej rezydencji oraz dzieje ich kazirodczej miłości. Chętnie sięgam po książki poruszające mocne, kontrowersyjne tematy więc sądziłam, że książka nie rozczaruje mnie.
Jednak...
Owszem, pomysł na książkę i zarys fabuły - świetny. Najpierw kochająca się rodzina, rodzice, czwórka dzieci, miłość, harmonia i radość. Wszystko zmienia się wraz ze tragiczną śmiercią ojca Chrisa, Cathy, Carrie i Cory'ego. Czwórka rodzeństwa z dnia na dzień zostaje uwięziona w wielkim, ponurym domu surowych, ale bogatych dziadków, w jednym pokoju a do swojej dyspozycji mają poddasze domu. Początkowo babka wydaje się być złym policjantem (nakazy bezwzględnego posłuszeństwa, kary chłostą oraz pozbawienia posiłków, oschłość), a matka - dobrym (pozorne ciepło i miłość, prezenty, słodycze, obietnice rychłego opuszczenia domu), z czasem jednak dzieci odkrywają prawdę, a kolejne dni, miesiące, lata w domu przynoszą kolejne odkrycia a także znaczące wydarzenia (śmierć Cory'ego, ślub matki, rodząca się zakazana miłość pomiędzy dorastającymi bratem i siostrą). A wszystko owiane mgiełką tajemnicy, atmosferą niedomówień, niedopowiedzeń ukrytych w mroku zakamarków starego domu.
A jednak...język powieści pozostawia wiele do życzenia, atmosfera nie jest budowana umiejętnie, książki nie czytałam z zapartym tchem, miejscami czułam się...znudzona? Wszystko wydało mi się takie...przerysowane, nierzeczywiste, a postań matki była wręcz...papierowa. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że autorka "zarżnęła" tak ciekawą, wielowątkową i poruszającą wiele problemów fabułę.

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Księga piasku
Borges (1899 – 1986) - argentyński pisarz; Wzmiankowałem o nim w eseju „ECO”, jako, że autor biografii Umberto Eco - Schiffer przyjąl za motto na...