Ziarna mowy. Początki i rozwój języka

Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Seeds of Speech. Languarge Origin and Evolution
mowa, język
Therion

Jean Aitchison w bardzo klarownej, iskrzącej dowcipem formie przedstawia najnowsze odkrycia naukowe na temat początków, rozwoju i istoty języka. Ponieważ badania nad językiem mają charakter interdyscyplinarny, autorka konstruuje wykład na zasadzie układanki złożonej z różnych dyskursów: psychologii, archeologii, socjolingwistyki, teorii ewolucji, antropologii i językoznawstwa. Wykorzystuje...

Wykorzystuje wiedzę o zachowaniach językowych małp, dowodzi też przy okazji, że nasz język bardziej przypomina śpiew ptaków niż artykulację innych naczelnych. Aitchison poddaje również pod dyskusję tak podstawowe kwestie językoznawstwa, jak hipoteza uniwersaliów językowych, podobieństwa i różnice między językami oraz umieranie języków. Mocną stroną książki jest doskonały materiał ilustracyjny w postaci licznych przykładów z różnych języków, w tym pidżynów i kreoli, a także ich odpowiedniki w języku polskim, znakomicie dobrane przez tłumaczkę.

źródło opisu: PIW, 2002

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Przeróżne rozważania na temat języka. Nie wiadomo skąd on się właściwie wziął, więc autorka przedstawia różne, konkurencyjne teorie i przytacza mnóstwo ciekawostek, z tym że te ciekawostki na bazie konkretnych języków są dość specyficzne i nie każdego zainteresują. Mnie zanudziły na śmierć. Z ciekawych rzeczy dowiedziałem się, że język odpowiadają w mózgu osobne obwody niezwiązane z ogólną inteligencją i że były przypadki idiotów z 60 IQ, znających kilkanaście języków, ale pokracznie ich używających przez to lekkie upośledzenie.

Goliardus | 2014-05-08

Po stokroć groźniejsze niż stado lwów