rozwiń zwiń

Balagan. Alfabet izraelski

Okładka książki Balagan. Alfabet izraelski
Paweł Smoleński Wydawnictwo: Agora publicystyka literacka, eseje
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2012-06-09
Data 1. wyd. pol.:
2012-06-09
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326807565
Tagi:
Izrael Żydzi podróże Palestyna przewodnik
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Azja 2. Opowieści podróżne Katarzyna Boni, Max Cegielski, Dorota Chojnowska, Iga Cichoń, Dariusz Fedor, Tomasz Fedor, Magdalena Gołębiowska, Rafał Grądzki, Jacek Konieczny, Magdalena Konik, Piotr Lipiński, Magdalena Rittenhouse, Barbara Rusinek, Michał Rusinek, Bartek Sabela, Paweł Smoleński, Katarzyna Stachyra, Piotr Tomza, Beata Wasilewska, Paulina Wilk
Ocena 7,1
Azja 2. Opowie... Katarzyna Boni, Max...
Okładka książki Azja. Opowieści podróżne Anna Alboth, Katarzyna Boni, Max Cegielski, Natasza Goerke, Tomasz Grzywaczewski, Wojciech Jagielski, Robert "Robb" Maciąg, Piotr Malczewski, Arun Milcarz, Piotr Milewski, Marek Pernal, Paweł Smoleński, Krzysztof Środa, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Paulina Wilk
Ocena 6,7
Azja. Opowieśc... Anna Alboth, Katarz...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Co Ty wiesz o Izraelu?



Konto usunięte
Konto usunięte

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
207 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
765
333

Na półkach: ,

Izrael mnie nieprzerwanie oczarowuje, Żydzi mnie fascynują. Albo inaczej – Ziemia Święta mnie oczarowuje; jakoś nie potrafię w swych zachwytach nad tym skrawkiem świata oddzielić Palestyny od Izraela. Tamtejsi ludzie i kultura to dla mnie swego rodzaju perełka wśród innych narodów i kultur.

Ta książka mnie niestety troszkę rozczarowała. Choć przeczytałam ją z ciekawością, to bywały momenty żywcem wyjęte z encyklopedii (hmm, Wikipedii?). Zawiodłam się nieco na samym języku, stylu. Uczeń za wypracowanie z budową zdań jak czasem tu w książce dostałby niezłą burę. Wtrącenia do wtrąceń też zaciemniały odrobinę sens zdania. Czasami zdanie skonstruowane było tak, że niestety nie wiadomo było czego ono tak naprawdę dotyczy i kto za co jest odpowiedzialny.

Książka nie jest typowym reportażem. To bardziej taki przegląd w stylu „wszystko co o Izraelu wiedzieć powinieneś”, choć wszystkiego zdecydowanie tam nie ma; ewidentnie brakowało mi kilku pojęć, kilku słów więcej np. o Ścianie Płaczu czy choć jednej wzmianki o Betlejem (o Palestynie w ogóle wzmianki są i to niejednokrotnie). Sporo informacji powtarza się przy okazji omawiania różnych haseł, czyli na dobrą sprawę książki nie trzeba czytać po kolei, można by ‘skakać’ po literkach alfabetu i dziś czytać hasła spod „P”, a jutro spod „C”. To mnie jednak nie przekonuje, wolałabym w miejsce powtarzających się informacji przeczytać coś nowego. I tak czytałam (jak pewnie większość) książkę po kolei, od A do Z, więc powtórzenia nic mi nie dały poza wrażeniem „gdzieś już to czytałam”.
Fajne jest to, że autor porusza wiele różnych zagadnień – jest i o filmie izraelskim, jest o Mosadzie, o znaczących postaciach z Izraela (czy to pisarzach, czy politykach), czy o panującym na tamtych ziemiach upale.
W dużej mierze jest to osobisty alfabet Pawła Smoleńskiego. Nie mamy tu jedynie suchy faktów, ale wiele pochodzi z osobistych doświadczeń autora, z jego spotkań ze Izraelczykami, jego podróży.

Pomimo minusów, dowiedziałam się z książki kilku ciekawych rzeczy o Izraelu (np. o filmach tam kręconych). Polecam ją, choćby ze względu na bliską mi tematykę, ale zdaję sobie sprawę, że na ten temat można znaleźć lepsze lektury.

Izrael mnie nieprzerwanie oczarowuje, Żydzi mnie fascynują. Albo inaczej – Ziemia Święta mnie oczarowuje; jakoś nie potrafię w swych zachwytach nad tym skrawkiem świata oddzielić Palestyny od Izraela. Tamtejsi ludzie i kultura to dla mnie swego rodzaju perełka wśród innych narodów i kultur.

Ta książka mnie niestety troszkę rozczarowała. Choć przeczytałam ją z ciekawością,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    529
  • Przeczytane
    446
  • Posiadam
    115
  • Teraz czytam
    15
  • 2021
    12
  • Reportaż
    12
  • Ulubione
    10
  • Literatura faktu
    10
  • Izrael
    9
  • Ebook
    6

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Balagan. Alfabet izraelski


Podobne książki

Przeczytaj także