Balagan. Alfabet izraelski

Izrael Żydzi podróże Palestyna przewodnik

Co Ty wiesz o Izraelu?

Konto usunięte
Konto usunięte

Solidna dawka wiedzy na temat państwa Izrael, Palestyny i konfliktu który tam się toczy, szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń. Jako osoba posiadająca ledwie szczątkowe informacje na temat wydarzeń z tamtego miejsca świata przyznaję, że książka zawierała sporą porcję wiedzy (chociaż niejednokrotnie nazbyt szczegółową i czasami trudno się połapać w kolejnych nazwach miast czy obco brzmiących nazwiskach). Sam pomysł na kolejne rozdziały zgodnie z alfabetem nad wyraz udany, wszystko sprawia wrażenie spójnego, autor potrafi płynnie przechodzić między kolejnymi pojęciami przez co nie mamy wrażenia, że czytamy encyklopedię. Warto.

Daję 2 gwiazdki mniej autor zasługiwałby za 'overall experience'. A to ze względu na przewijające się w książce dziaderstwo wobec młodych kobiet i ich cielesności. Nikomu nie są potrzebne zachwyty autora nad połnagimi dziewczynami... Aż dziw, że w czasie redakcji nikt tego nie ogarnął.

Koncepcja "Balaganu" uporządkowanego zgodnie z kolejnością alfabetyczną przypadła mi do gustu, podobnie jak sposób prowadzenia narracji. Mam jednak pewien kłopot z określeniem, do jakiej grupy odbiorców skierowana jest ta książka. Lektura wymaga bowiem znajomości wielu pojęć i terminów związanych z Izraelem oraz judaizmem, ale jednocześnie nie skupia się na jednym czy kilku tematach, tylko przyjmuje formę wiedzy w pigułce. Można więc "Balagan" Smoleńskiego określić jako książkę dla osób średniozaawansowanych w tematach takich jak kultura europejskich Żydów czy religia judaistyczna, ale mających raczej podstawową wiedzę dotycząca Państwa Izrael. Po lekturze czuję satysfakcję, ponieważ dowiedziałam się wielu nowych rzeczy i zaznaczyłam w tekście sporo cytatów oraz anegdot. Jednocześnie odczuwam także pewien niedosyt, który przypuszczam, że uda mi się w pewien sposób zaspokoić siegając po kolejne książki Smoleńskiego.

Cymes! Nie wiem czy koszerny, ale jak dla mnie - raczkującego dopiero badacza-amatora umysłowości żydowskiej - bardzo pożywna i ciekawa to porcja.

Ciekawe spojrzenie na Izrael, głębsze, wiele tłumaczące. Myślę, że warto przeczytać.

Książka jest świetna. Autor rewelacyjny. Pan Paweł za się na Izraelu, Bliskim Wschodzie, ale potrafi też słuchać tamtejszych ludzi. Żyd, Arab zna ich różnice. Dlaczego dojść do pokoju nie może pomiędzy Palestyną, a Izraelem. Jakimi wielkimi autorami, a u nas niezbyt znanymi są Edgar Keret oraz Amos Oz. W tej książce poznamy najważniejsze pojęcia kulinarne, kulturalne, geograficzne itp. To już 4 książka tego autora i za każdym razem to opowieść nie typowy reportaż. Polecam !!!

Zauważyłam, że gdy czytam historię, która jest autorowi wyjątkowo bliska, gdy czuję z tekstu, że ma on do niej stosunek bardzo emocjonalny to natychmiast w to wchodzę. Uśmiecham się pod nosem i próbuję wejść w skórę pisarza. I to jest cudowny stan, kiedy staję się kimś innym. Jestem autorem książki, ale nie tylko i wyłącznie podczas jej pisania, tylko szerzej, bardziej, gdy jest aktorem w opisywanych przez siebie historiach.

W „Bałaganie” stałam się Pawłem Smoleńskim już po kilku pierwszych stronach. Natychmiast mu uwierzyłam. Poczułam. Doznałam. I wchodziłam w ten stan za każdym razem gdy wracałam do lektury. Bo bije z niej zachwyt i niewątpliwa znajomość tematu, potraktowana co prawda w dużym skrócie i dość ogólnikowo ale moim zdaniem nie chodzi o to w „Bałaganie” aby spełniał on rolę kompendium wiedzy o Izraelu. On ma być przedsionkiem, przyczynkiem do zgłębienia tematu.

Muszę przyznać, że miałam duże oczekiwania w stosunku do tej książki, a jednak umęczyłam się straszliwie. Zanim jednak o tym.. Trzeba przyznać, że styl autora jest bez zarzutu, czytało się dosyć miło. Pomysł na formę przedstawienia zagadnień w porządku alfabetycznym też na plus. Jednak książka ma tę niefajną cechę, że rozbudza ciekawość w wielu tematach, a nie przekazuje nawet ułamka informacji. Kiedy czytałam o jakimś zagadnieniu omawianym przez Smoleńskiego byłam zaciekawiona, chciałam wiedzieć coś więcej, czytałam łapczywie dalej.. a tu nagle autor urywał i przechodził do następnego tematu. Strasznie frustrujące. Mam mnóstwo notatek i podkreśleń z tej książki, bo niektóre tematy naprawdę były ciekawie zarysowane - na pewno będę szukać więcej informacji o nich w innych książkach. Dla osób początkujących w historii Izraela ta książka może być też dosyć chaotyczna i przedstawiać za dużo nowych informacji na raz, także polecam czytać powoli i czasami rzucać okiem na opracowanie danego tematu lub zagadnienia chociażby w Internecie, żeby wiedzieć o co chodzi.

Świetne kompendium dla początkujących. Sporo wyjaśnia, sporo rozjaśnia. Jednego z bohaterów poznałem osobiście.

Mam pewność słabość do książek Smoleńskiego. Z definicji uważam je za dobre. I tak było i tym razem. Ciekawa forma przestawienia zagadnień i historii związanych z Izraelem. Myślę, że w innej formie ciężko byłoby podkreślić niektóre z informacji, które w tej książce przyjmują pełną formę wyrazu. Polecam każdemu kogo interesuje chociaż trochę tak egzotyczny, a zarazem wydający się tak blisko kraj, jak Izrael.

• Reportaż
  • Literatura faktu